انسان بعد از عبور از کرونا، کجا خواهد بود؟

به گزارش وبلاگ راضانی، بعد از عبور از کرونا، ما کجا خواهیم بود؟

آیا نسل انسان، تحت تاثیر این اتفاق تغییر خواهد نمود؟ اگر شرایط فعلى به مدت یکسال ادامه داشته باشد، چهره شهرها و انسانها و طبیعت چگونه خواهد بود؟

انسان بعد از عبور از کرونا، کجا خواهد بود؟

ماتیاس هورکس و همکارانش در مرکز پژوهش هاى وابسته به موسسه رابرت کخ در آلمان، به این سوالات بصورت بى وقفه فکر می نمایند و تحقیقات گسترده اى را براى پاسخ به این پرسش ها شروع کردند

بى شک جهان امروز تحت اثر این فراگیرى ویروس، در حال تغییر است. فارغ از تبعات تلخ و کشنده ى این اپیدمى، نیمه ى دیگر این اتفاق اما شنیدنى ست.

هورکس و همکارانش به سه سر فصل اساسى اشاره می نمایند. اگر کرونا تا یکسال مهمان این سیاره باشد شاهد تغییراتى شگرفت خواهیم بود. رخدادهایى که شاید رفتار تازه ى انسان آینده باشد.

1- ویروس تاج، به ما یادآور می گردد که سمت روشن تکنولوژى چقدر حیاتى ست. شاید انسانِ پس از کرونا باید بیش از هر چیز وامدار تکنولوژى باشد. سیستم آموزش انسانى تغییر خواهد نمود. ویدئو کنفرانس ها و آموزشهاى تحت شبکه اینترنت، سرفصل تازه اى از آینده ى علم و آموزش است.

تمامى مدارس به ناچار به جدیدترین ابزار انتقال علم مجهز خواهند شد و تعاریف بسیارى از علوم آموزشى دچار تحولى بزرگ خواهد بود.

این اتفاق می تواند به صورت غیر مستقیم و بعضأ مستقیم، از نابودى جنگل هاى بسیارى جهت چاپ کتب درسى و آموزشى در سراسر سیاره محافظت کند.

2- کرونا فرهنگ مراودات و تعاملات اجتماعى را تغییر می دهد. جمع هاى محبت آمیز کوچکتر می گردد. حضور و فیزیک افراد جاى خود را به تصاویر دیجیتال و مجازى می دهد. دلتنگى ها بیشتر می گردد و آهسته آهسته این سیطره تلفن ها و جهانى اینترنت، جاى خالى افراد و عزیزانمان را پر خواهد نمود.

انسان، موجودى ست که در طول فرهیختگى اجتماعى اش، احتیاج به مراودات و ارتباطات حضورى و دیده شدن ها دارد. جهانى بعد از کرونا، شاید میزها و صندلى هاى خالى بسیارى باشد که از حضور ها خالى ست.

3- کرونا، به طرز شگفت انگیزى میانگین مطالعه افراد سیاره را در یکسال افزایش خواهد داد. انسان هاى زیادى براى زنده ماندن مجبور به یادگیرى و خواندن خواهند شد. قرنطینه هاى درمانى ویروس تاج، کتاب هاى دیجیتال و خاک خورده ى کتابخانه ها را جان دوباره خواهد داد.

ژِیوار سفیر نوین

ویروس تاج، هنر و خلاقیت فردى را به شکل قابل توجهى رشد خواهد داد.

هورکس معتقد است در یکسال، صنایع دستى و هنرهاى مبتنى بر فرد، یک رنسانس تازه را تجربه خواهد نمود.

مرکز مطالعات بیولوژیک میشیگان، متشکل از یک تیم تحقیقاتى محیط زیست شامل بیش از پنجاه دانشمند در زمینه محیط زیست و بیمارى هاى بیولوژیکى، نظر جالب دیگرى دارند:

کرونا، حیات بیولوژیک سیاره را متحول خواهد نمود

  • کاهش بیش از 200 میلیون متر مکعب گازهاى گل خانه اى و دى اکسید کربن.
  • پایین امدن دماى کره زمین در آینده ى نزدیک
  • حفظ بقاى بیش از هفتصد گونه ى گیاهى و جانورى در صورت حفظ این شرایط به مدت یکسال
  • آسمان هاى آبى تر
  • کاهش چند صد میلیون تن زباله ى پلاستیکى
  • افزایش چشمگیر بهداشت عمومى
  • اختصاص بودجه هاى هنگفت جهانى و احیاى سندیکاها و مجامع بهداشت در سراسر جهان براى حفظ انسان
  • بهره مندى عمومى تر کشورهاى فقیر جهان از بهداشت و آموزش و در نهایت باور پذیر تر بودن این دیدگاه که انسان مالک این سیاره نیست. تغییر این نگاه براى بقاى نسل بشر حیاتى ست.
  • دانشمند ارشد این تیم تحقیقاتى، از کرونا بعنوان یک تنفس عمیق این سیاره نام برد.
  • جایى که شاید حیات سیاره آبى به این اتفاق احتیاج شدیدى داشت.

و پرسش نهایى شاید این است که آیا کوئید 19 میتواند آن حلقه ى گمشده ى دفاعى این سیاره در برابر موجودى به نام انسان باشد…؟!

منبع: ژیوار
انتشار: 18 فروردین 1401 بروزرسانی: 18 فروردین 1401 گردآورنده: mohsen-razani.ir شناسه مطلب: 834

به "انسان بعد از عبور از کرونا، کجا خواهد بود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انسان بعد از عبور از کرونا، کجا خواهد بود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید