تورهای نوروزی ترکیه: چرا ایرانی ها در ترکیه ملک می خرند؟

به گزارش وبلاگ راضانی، به گفته مسعود خوانساری، رئیس اتاق بازرگانی تهران، در سال 2020 ایرانیان در بین خارجی ها رتبه نخست خرید مسکن در ترکیه و در 7 ماهه امسال رتبه دوم را با خرید 4600 خانه به دست آورده اند که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 21 درصد افزایش یافته. علت این شرایط تورم افسارگسیخته، نبود منظره روشن از آینده و شرایط بد سرمایه گذاری است.

تورهای نوروزی ترکیه: چرا ایرانی ها در ترکیه ملک می خرند؟

بهترین تجربه سفر را با تورهای نوروزی ترکیه در خاطراتتان ثبت کنید. از استانبول زیبا تا آنتالیا رویایی و بالون سواری در شهرهای ترکیه تا کلی تفریح دیگر در انتظار شماست، خاطراتی از مردم مهمانواز ترکیه که همیشه در ذهن شما خواهد ماند.

به گزارش خبرنگاران، یکی از مهم ترین مسائلی که در حال حاضر باعث شده شاهد فرار سرمایه گسترده از کشور باشیم عدم امنیت سرمایه گذاری و ریسک مربوط به آن است، این موضوع حداقل در دو دهه اخیر با افزایش روبرو بوده، به طوریکه در گذشته سرمایه های ایرانی جذب دوبی می شدند و بعد از آن هم کشور های آسیای میانه بازار جذابی برای سرمایه های ایرانی بودند.

اما در چند سال گذشته به علت جذابیت هایی که ترکیه و بخصوص شهر استانبول برای ایرانی ها داشت، این شهر به بهشت سرمایه گذاری در بین ایرانی ها تبدیل شد و هر ساله ده ها هزار خانه، ملک و زمین به وسیله مردم کشورمان خریداری شد، از سویی بر اساس آماری که اعلام شده، ایرانی ها در صدر افراد خارجی که در ترکیه ملک می خرند، قرار دارند، که این موضوع هم جای تعجب ندارد.

چرا ایرانیان در ترکیه ملک می خرند؟

وحید شقاقی شهری کارشناس مسائل مالی در تبادل نظر با خبرنگاران با اشاره به اینکه علیرغم هشدار های بسیار زیادی که در خصوص خروج سرمایه از کشور داده شد، شاهد شدت گرفتن این موضوع هستیم، گفت: بدتر از خروج سرمایه، شاهد خروج سرمایه انسانی از ایران هستیم، ضرر مهاجرت افراد تحصیلنموده و نخبه از کشور بیشتر از خارج کردن دلار و ارز است.

وی اضافه نمود: ضرری که مهاجرت به کشور می زند بسیار جبران ناپذیر است، زیرا کشور از سرمایه انسانی تهی شده و فرایند توسعه مختل می گردد، در این راستا باید برای جلوگیری از ادامه این فرایند آسیب شناسی صورت گیرد، در غیر این صورت این فرایند ادامه پیدا خواهد نمود، از سویی در گذشته ایرانیان به کشور هایی نظیر کانادا مهاجرت می کردند، اما نکته قابل تامل این است که در یک مورد افرادی که به جزیره کوچک کاله در فرانسه مهاجرت کردند که در حدود 125 هزار نفر بودند، نیمی از آن ها ایرانی بوده اند که به این جزیره کوچک مهاجرت نموده اند که این آمار بسیار تکان دهنده است.

شقاقی با بیان اینکه دلایل بسیار زیادی از لحاظ مالی برای خروج سرمایه از کشور و خرید ملک در کشور های همسایه از جمله ترکیه وجود دارد، گفت: بحث آینده مالی و پیش بینی ناپذیر بودن اقتصاد ایران یکی از دلایل عمد های است که باعث می گردد افراد سرمایه خود را برداشته و از کشور خارج شوند، در این رابطه خرید ملک در ترکیه به اسم یک آپشن طی سال های اخیر مورد توجه قرار گرفته است.

این استاد دانشگاه اضافه نمود: ناامیدی از اصلاحات مالی و عدم منظره مناسب برای بهبود شرایط معیشت مردم، تشدید بحران های مالی از جمله بحران آب، بحران زیست محیطی، زلزله، صندوق های بازنشستگی و... هم از دلایلی است که باعث به وجود آمدن فرار سرمایه از کشور شده است.

وی با اشاره به اینکه نا معلوم بودن آینده تحریم ها و مذاکرات هسته ای و عدم حل مسائل بین المللی در به وجود آمدن چنین شرایطی بسیار موثر بوده است، ادامه داد: وجود فساد و نابرابری های مالی و اجتماعی طی یک دهه اخیر از دیگر مواردی است که فرایند خرید خانه در کشور مختلف از سوی ایرانیان و خروج سرمایه را تسریع نموده است، بعلاوه با بی ارزش شدن ریال در برابر دیگر ارزها، دارایی های افراد در ایران از جمله ملک و زمین گران شده اند و برابری ارزش این املاک با قیمت خانه های مشابه در ترکیه باعث شده که افراد خانه خود را در ایران فروخته و پول آن را به ترکیه ببرند و در آنجا به راحتی ملک خریداری نمایند.

شقاقی اظهار داشت: با توجه به افزایش افسارگسیخته تورم طی سال های اخیر دارایی های سرمایه ای در ایران چند برابر شده اند، در چنین شرایطی افراد به علت نااطمینانی از شرایط موجود ترجیح می دهند، در کشوری دیگر سرمایه گذاری نمایند، بنابراین آن ها از این فرصت صرف نظر ننموده و برای فراهم کردن آینده بهتر و با ثبات برای خانواده خود اقدام به اقدام به مهاجرت و خرید ملک در کشور های دیگر می نمایند.

منبع: فرارو
انتشار: 15 مهر 1400 بروزرسانی: 15 مهر 1400 گردآورنده: mohsen-razani.ir شناسه مطلب: 647

به "تورهای نوروزی ترکیه: چرا ایرانی ها در ترکیه ملک می خرند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تورهای نوروزی ترکیه: چرا ایرانی ها در ترکیه ملک می خرند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید