معایب و مزایای زندگی در سوئد

به گزارش وبلاگ راضانی، در این مطلب قصد داریم تا به آنالیز معایب و مزایای زندگی در سوئد پرداخته و از این طریق به شما یاری کنیم تا تصمیم گیری بهتری در رابطه با مهاجرت تحصیلی و یا کاری به کشور اروپایی سوئد داشته باشید و تمامی جوانب زندگی در سوئد را مورد آنالیز قرار دهید.

معایب و مزایای زندگی در سوئد

پیش از این با شما درباره روش های مهاجرت به سوئد صحبت کردیم و انواع متداول آن را به شما شرح دادیم، اما این بار قصد داریم تا با جزئیات بیشتری به موضوع مهاجرت و زندگی در سوئد پرداخته و تمامی معایب و مزایای کوچک و عظیم زندگی در کشور سوئد (کشور برندهای معتبر اریکسون، آیکیا، ولوو، اسکانیا و اسپوتیفای) را به شما معرفی کنیم.

سوئد یک کشور پادشاهی حوزه اسکاندیناوی در شمال قاره اروپا است که جزو اعضای اتحادیه اروپا EU و حوزه معتبر شینگن محسوب می گردد. این بدین معنی است که شهروندان بومی، افراد دارای کارت اقامت و افراد دارای ویزای شینگن مولتی سوئد، امکان سفر آزادانه به کشورهای دیگر حوزه شنگن از جمله فرانسه، آلمان و ایتالیا را دارند.

کشور وایکینگ ها از سمت غرب و شمال با نروژ، از سمت شرق با فنلاند هم مرز است و در بخش جنوب غربی به وسیله تنگه Öresund و یک تونل - پل به دانمارک اتصال پیدا می نماید. سوئد سومین کشور عظیم اتحادیه اروپا و پنجمین کشور عظیم قاره اروپا محسوب می گردد و با داشتن جمعیت تقریبی 10.4 میلیون نفری، تراکم جمعیت کمی نسبت به وسعت کشور داشته و به ازای هر کیلومتر مربع تنها 25 نفر ساکن دارد.

مزایای زندگی در سوئد

در ابتدا، قصد داریم تا شما را با مزایای متعدد زندگی در سوئد آشنا نموده و بعد از آن به معایب آن اشاره می کنیم. هر ساله کشور سوئد جزو ده کشور برتر دنیا برای زندگی لقب می گیرد، از این رو می توان بدون شک انتظار این را داشت که تعداد مزایای زندگی در کشور سوئد رجحان زیادی به معایب آن داشته باشد.

مزایای کار در سوئد

یکی از مواردی که مطمئناً به مذاق خیلی از ایرانیان حاضر در کشور سوئد خوش می آید اینست که سوئد دارای تعطیلات زیادی بوده و هر فرد می تواند در حدود 5 هفته تعطیلات با حقوق را در طی سال تجربه کند. این در حالی است که مدت زمان کار در هفته حداکثر 40 ساعت بوده و به صورت منعطف و چرخشی است.

اگر تمایل به بچه دار شدن داشته باشید، می توانید از مزیت 480 روز مرخصی با حقوق برای زایمان و نگهداری از کودک تازه متولد شده برخوردار شوید. این موضوع در مقایسه با خیلی از کشورها که نهایتاً 2 هفته برای آقایان و 6 ماه برای بانوان مرخصی با حقوق می دهند به هیچ وجه قابل مقایسه نیست.

شما این امکان را دارید تا چند ماه از 480 روز مرخصی با حقوق خود را استفاده نموده و با رفتن به سر کار در الباقی مرخصی خود، عایدی بیشتری برای تامین هزینه های نو زندگی کسب کنید. البته الزامی به این کار ندارید و می توانید از تمام مدت زمان قانونی و ارائه شده اداره کار سوئد بهره مند شوید.

خدمات درمانی با کیفیت و مالی

این درست است که میزان مالیات سوئد بیشتر از کشورهای دیگر اروپا و دنیا است، اما در عین حال، شهروندان و افراد دارای کارت اقامت به خوبی از مزایای متعدد خدمات درمانی و تحصیلات این کشور برخوردار می شوند.

به طور معمول، مالیات بر عایدی استاندارد در سوئد 30 درصد است و مالیات VAT هم 25 درصد محاسبه می گردد. اگر عایدی سالانه شما کمتر از 18.800 کرون در سال باشد، ملزم به پرداخت مالیات نیستید و اگر بیش از 433 هزار کرون در سال عایدی داشته باشید، ملزم به پرداخت مالیات 31 درصدی در کنار مالیات VAT بیست تا بیست و پنج درصدی خواهید بود.

این موضوع با توجه به میزان عایدی مناسب کار در سوئد کاملاً قابل درک و پذیرفته شده است و به خوبی در خدمات شهری از جمله خدمات درمانی و سیستم آموزشی نمود پیدا می نماید.

در حال حاضر، خدمات درمانی سوئد به صورت نیمه رایگان است و شما ملزم هستید تا برای هر ویزیت دکتر به طور متغیر و براساس احتیاج خود بین 100 تا 250 هزار و در نهایت تا 1000 کرون پرداخت کنید. زمانی که به محدوده پرداختی هزینه ویزیت سالانه دکتر(1150 کرون) می رسید، سایر هزینه های درمانی برای شما رایگان خواهد بود.

البته باید به این موضوع توجه داشته باشید که هزینه دندانپزشکی و روان شناسی شامل بیمه نبوده و به صورت آزاد محاسبه می گردد. اما در صورت عقد قرارداد با یک شرکت و انجام کار قانونی، امکان بهره مندی از بیمه درمانی دولتی و بیمه خصوصی را به طور همزمان خواهید داشت.

حضور رجحانن دانشگاه ها

سوئد یکی از برترین کشورهای اروپایی برای تحصیل محسوب می گردد و دانشگاه های معتبر و معروفی نظیر اوپسالا، کی تی اچ رویال، استکهلم، لوند و کارولینسکا را در خود جای داده است.

به جز شهروندان سوئدی و اتحادیه اروپا، سایر افراد ملزم به پرداخت شهریه برای تحصیل در دانشگاه های سوئد هستند، اما این هزینه در مقایسه با کشورهایی نظیر آمریکا، انگلیس و استرالیا در حدود 30 درصد کمتر است.

کیفیت سیستم آموزشی و اعتبار مدارک دانشگاهی در این کشور بسیار بالا بوده و در تمامی کشورهای دنیا قابل پذیرش است. از این رو شما می توانید با کمی تحقیق در خصوص شرایط تحصیل در سوئد و مقایسه تحصیل در اروپا و کانادا و سایر کشورهای مشابه، این کشور را به اسم مقصد تحصیلی اصلی خود انتخاب نمایید.

امکان دریافت اقامت دائم و حق شهروندی

بدون شک یکی از مزایای زندگی در سوئد، امکان دریافت کارت اقامت و بعد از آن حق شهروندی ارزشمند این کشور است. اگر برای مثال، به اسم یک دانشجوی بین المللی در حال تحصیل در مقطع کارشناسی دانشگاه های سوئد باشید، می توانید با گذشت 4 سال از دوره آموزشی و فارغ التحصیلی، برای ویزای جستجوی کار در سوئد اقدام نموده و با عقد قرارداد کاری، به کار تمام وقت در بازار کار بین المللی و پویای این کشور مشغول شوید.

بنابر قوانین دولتی حوزه شینگن و کشور سوئد، با مهاجرت کاری به وسیله جاب آفر و ویزای بلند مدت شینگن و یا مهاجرت تحصیلی به وسیله نامه پذیرش و ویزای تحصیلی سوئد، به شما کارت اقامت یکساله و قابل تمدید این کشور داده می گردد.

فرقی نمی نماید که به وسیله تحصیل و یا کار به این کشور مهاجرت نموده باشید، چون در هر صورت می توانید با گذشت 5 سال از تمدید کارت اقامت سوئد، برای دریافت کارت اقامت دائم این کشور اقدام کنید.

در نهایت با گذشت 3 تا 5 سال از دریافت کارت اقامت دائم و حضور دائمی در کشور سوئد، امکان درخواست حق شهروندی و پاسپورت این کشور برای شما وجود داشته و می توانید از مزیت دو تابعیتی و قدرت پاسپورت سوئد بهره ببرید.

استفاده گسترده از زبان انگلیسی

یکی دیگر از مزایای زندگی در سوئد، استفاده گسترده مردم از زبان انگلیسی به اسم زبان دوم است. بدون اغراق، اغلب مردم سوئد توانایی مکالمه به بیش از دو زبان را دارند و این موضوع موجب می گردد تا هماهنگی سریع تری با اجتماع و سبک زندگی در کشور سوئد پیدا کنید.

یعنی مثل کشورهایی نظیر فرانسه و یا آلمان ملزم به یادگیری زبان بومی این کشورها نبوده و می توانید به راحتی با زبان انگلیسی به تحصیل، کار و زندگی در این کشور اروپایی بپردازید.

سرعت بالای اینترنت

سوئد دارای یکی از سریعترین اتصالات اینترنتی در دنیا است و از این لحاظ صندلی پنجم را به خود اختصاص داده، این بدین معنی است که اینترنت پر سرعت 4G در تمام بخش های کشور به راحتی در دسترس است و از آخرین تکنولوژی روز دنیا برای ارائه خدمات اینترنتی به شهروندان این کشور استفاده می گردد.

حمل و نقل عمومی ممتاز سوئد

یکی از مزایای مهم زندگی در سوئد این است که سیستم حمل و نقل عمومی این کشور بسیار گسترده، پیشرفته و یکپارچه بوده و احتیاج به خودروی شخصی را از شما سلب می نماید. شما می توانید به انتخاب خود بلیط تکی، 7 روزه، 30 روزه، 90 روزه و حتی یکساله حمل و نقل عمومی را بخرید و به راحتی از انواع وسایل نقلیه نظیر اتوبوس، تراموا، مترو و قطار شهری در سراسر کشور بهره مند شوید.

برای مثال، سیستم حمل و نقل عمومی استکهلم به صورت 24 ساعته، در روزهای تعطیل آخر هفته فعالیت نموده و در روزهای معمول هفته از 5:30 صبح تا نیمه شب به کار می پردازد. در حال حاضر قیمت بلیط 24 ساعته و 72 ساعته وسایل نقلیه سوئد به ترتیب 155 و 310 کرون است.

شما بعلاوه می توانید در مدت زمان کمی از شرکت هایی نظیر Car2Go خودرو با شرایط و قیمت مناسب اجاره نموده و در صورت تمایل با یک خودروی هوشمند و مجهز راستا خود را بپیمایید.

برابری جنسیتی

سوئد یکی از 10 کشور برتر دنیا در زمینه برابری جنسیتی است. شما می توانید این موضوع را به وضوح در شهرهای عظیم و کوچک این کشور نظیر استکهلم لمس کنید و تفاوت حقوق پرداختی بین نیروی کار زن و مرد در این کشور بسیار کم بوده و نیروی کار مرد حداکثر 11 درصد از زنان بیشتر دریافت می نمایند.

امنیت بالا

خوشبختانه سوئد دارای یکی از پایین ترین نرخ های جرم و جنایت در سراسر دنیا است و در هر سال نسبت جنایت به تعداد افراد یک به 100 هزار نفر است که از لحاظ آماری یک پنجم آمریکا محسوب می گردد.

این موضوع یک مزیت مهم زندگی در سوئد است که در تمامی شهرها و منطقه ها مختلف سوئد، حتی جاهایی با معروفیت نسبتاً بد نظیر مالمو، امنیت زیادی برای زندگی و تحصیل وجود دارد.

قیمت مناسب غذا

یکی از مزایای دیگر زندگی در کشور سوئد این است که هزینه غذا و خورد و خوراک در این کشور مقرون به صرفه بوده و می تواند به شما یاری عظیمی در زمینه مدیریت سایر هزینه های ماهانه بکند. از این رو بنابر آمار، اگر به استثنای وعده های ناهار در روزهای هفته، اغلب اوقات غذای خانگی میل کنید، میانگین هزینه ماهانه غذای شما در حدود 16.110 کرون خواهد بود.

البته ممکن است بنابر سبک خورد و خوراک شما این هزینه تا کمتر از 10 هزار کرون در ماه هم کاهش پیدا کند. بد نیست بدانید که می توانید با حضور در یک رستوران مقرون به صرفه، با پرداخت 100 کرون (معادل 11 دلار) یک وعده غذای مناسب میل کنید. بعلاوه این امکان را دارید تا با حضور در سوپرمارکت های برتر و خوش قیمتی نظیر City Groos، Coop، ICA و Lidi خریدهای به صرفه و متنوعی داشته باشید.

زمان بندی دقیق امور

یکی از مواردی که تاثیر بسیار زیادی در برنامه ریزی روزانه شما داشته و می تواند به طور کلی سبک زندگی شما را به حالت منظم و بسیار خوشایندی تبدیل کند، زمان بندی دقیق و قابل اعتماد سیستم های خدماتی در کشور سوئد است. این بدین معنی است که تمامی خدمات عمومی در کشور از جمله زمان حرکت و توقف اتوبوس ها و متروها دقیق و سر وقت بوده و تنها در مواقع بد بودن شرایط هوا این زمان بندی تغییر کوچکی خواهد داشت.

پاکیزگی هوا و سازگاری با محیط زیست

به طور حتم یکی از تفاوت های اساسی زندگی در سوئد با ایران در این است که کیفیت آب و هوا به علت کاهش چشمگیر آلودگی ایجاد شده به وسیله آلاینده های صنعتی، بسیار بالا بوده و طبیعت مثال زدنی این کشور، امید به زندگی را در انسان افزایش می دهد.

در حال حاضر سوئد رتبه شماره 1 پایدارترین کشور دنیا را دارد. این کشور اروپایی بر مقوله متمرکز کردن مدیریت پسماند و گرمایش منطقه ای تمرکز داشته و سعی دارد تا حد امکان استفاده از سوخت های فسیلی نظیر گازوئیل را با سوخت های زیستی biofuels جایگزین کند.

نکات مهم زندگی در سوئد

بد نیست پیش از شرح معایب زندگی در سوئد، کمی در خصوص اطلاعات کاربردی و حقایق جالب این کشور صحبت کنیم:

 • زبان رسمی سوئد، همان طور که مشخص است سوئدی است، اما زبان انگلیسی به صورت گسترده ای استفاده می گردد
 • واحد پول این کشور با اینکه در قاره اروپا واقع شده و عضو حوزه شنگن و اتحادیه اروپا است، کرون SEK است
 • عظیمترین شهرهای این کشور شامل استکهلم، گوتنبرگ، مالمو و اوپسالا می گردد.
 • پاسپورت این کشور دارای اعتبار بسیار زیادی بوده و امکان سفر بدون ویزا به بیش از 95 کشور دنیا را برای شما فراهم می نماید
 • کیفیت و رفاه اجتماعی در سوئد در سطح بالایی قرار گرفته است
 • هرکسی احتیاجمند یک شماره شناسایی و یا Personnummer برای دریافت خدمات درمانی، افتتاح حساب بانکی، عقد قرارداد، خرید آنلاین و کلاً زندگی در کشور سوئد است
 • تنها تعداد کمی از فروشگاه ها پول نقد قبول می نمایند و ترجیح همه به استفاده از کارت اعتباری است
 • برخی از مشاغل به علت تعطیلات تابستان در ماه جولای تعطیل می شوند
 • رتبه و اسم شغلی مورد استفاده قرار نگرفته و اغلب با نام افراد آنها را صدا می نمایند
 • شما می توانید مستقیماً آب با کیفیت را از شیر آب بنوشید و هزینه ای مجزا برای آب معدنی پرداخت نکنید
 • باید به زمان قرار دیدار احترام و توجه کافی داشته و سر وقت در محل حضور داشته باشید
 • وجود فرهنگ LAGOM به معنی نه خیلی زیاد و نه خیلی کم (نگه داشتن حد تعادل) یک فلسفه سوئدی برای زندگی در حالت تعادل و شادی کافی است. شاید به همین دلیل است که مردم سوئد جزو شادترین ساکنین زمین هستند
 • فرهنگ Fika که جزو سبک زندگی و سنت سوئدی ها است و در آن دوستان، اعضای خانواده و یا همکاران دور هم جمع شده و چای و قهوه را به همراه شیرینی میل می نمایند

معایب زندگی در سوئد

با توجه به اینکه زندگی در سوئد از بسیاری از جنبه ها دارای مزایای متنوع و هیجان انگیزی برای مهاجران است، بد نیست تا اشاره ای به معایب موجود در این کشور هم داشته باشیم.

آب و هوای سوئد برای زندگی

از نظر بسیاری از مهاجران دائمی و گردشگران موقتی به کشور سوئد، شرایط آب و هوای سوئد به نسبت خیلی از کشورها سرد، سخت و وحشتناک است. البته شما می توانید در بازه زمانی تابستان عینک آفتابی بزنید و لباس های تابستانی مثل تی شرت و شورتک بپوشید، اما در فصل های دیگر سال آب و هوای این کشور سرد، گل آلود و نمناک بوده و برای چندین ماه بارش برف را به طور سنگین تجربه خواهید کرد.

بعلاوه گفتنی است که سرمای زمستانی در سوئد سخت و طولانی بوده و تاریکی هوا بسیار بیشتر از روشنایی روز است. یعنی شما تنها می توانید 6 ساعت در روز از نور خورشید بهره ببرید و بعد از آن تاریکی فرا می رسد.

رفتار سرد و غیردوستانه سوئدی ها

این موضوع برای همه افراد و در همه شهرهای سوئد به صورت یکسان نیست، ولی در حالت کلی، یکی از معایب زندگی در سوئد، خونگرم نبودن سوئدی در مقابل تازه واردین و افراد مهاجر است. یعنی تا زمانی که چندین بار برای شناخت همسایه ها و یا افراد نو کوشش نکنید و حسن نیت خود را نشان ندهید، با آغوش باز سوئدی ها برای پیشنهاد دوستی و توسعه دایره ارتباطی روبرو نخواهید شد.

در واقع ممکن است سردی روابط و سخت بودن پیدا کردن دوستی های عمیق در چند ماه اول شما را اذیت کند و کند بودن فرایند دوستی و آشنا شدن با افراد برای شما نامتعارف باشد.

مالیات بالا در سوئد

با توجه به ارائه خدمات درمانی و آموزشی رایگان به وسیله کشور سوئد، باز هم می توان گفت که میزان مالیات مشخص شده درصد و نرخ بالایی دارد. این در حالی است که باید برخی اوقات برای برخورداری از خدمات رایگان درمانی، از چند ماه قبل برای ویزیت دکتر اقدام کنید که می تواند موضوع اذیت نماینده و اعصاب خورد کنی باشد و فرد را ملزم به دریافت بیمه خصوصی و استفاده از خدمات درمانی خصوصی کند.

البته در مواقع اورژانسی این روال وجود نداشته و به کار فرد در اسرع وقت رسیدگی می گردد.

کمبود خانه های در دسترس برای اجاره

برترین توصیه به افرادی که قصد مهاجرت به سوئد را دارند این است که قبل از سفر و مهاجرت به فکر جستجو برای خانه و محل زندگی در سوئد باشند. این بدین خاطر است که تعداد موردهای مناسب قابل اجاره در شهرهای عظیمی نظیر استکهلم بسیار کم بوده و میزان زمان قرارداد آنها محدود و به میزان 6 ماه است.

البته امکان تمدید قرارداد در برخی مواقع وجود دارد، اما در حالت کلی، پیدا کردن خانه اجاره ای در شهرهای مختلف سوئد کمی چالش برانگیز است.

چالش لباسشویی در سوئد

اگر قصد اجاره خانه در سوئد را دارید حتماً از وجود ماشین لباسشویی در بند قرارداد مطمئن شوید، برخی از آپارتمان ها دارای اتاق مجزا برای این کار هستند که باید طبق برنامه ریزی زمانی را برای استفاده هفتگی و ماهانه از آن رزرو کنید.

مراقب باشید که laundry room شما خارج از فضای ساختمان نباشد، چون در این صورت در فصول سرد سال با مشکل روبرو شده و به سختی می توانید به امور نظافتی خود رسیدگی کنید.

سخت بودن زبان سوئدی

یکی دیگر از معایب زندگی در سوئد، سخت بودن زبان سوئدی برای یادگیری است. درست است که بیشتر از 90 درصد مردم قادر به مکالمه به زبان انگلیسی هستند، اما باز هم زبان اول و رسمی این کشور سوئدی است و ممکن است در مواقعی نظیر استفاده از خدمات درمانی بیمارستان و پر کردن فرم ها به آن احتیاج مبرم پیدا کنید.

در ابتدا ممکن است یادگیری این زبان و تلفظ لغات برای شما امری محال به نظر برسد، اما به تدریج و با کمی صبر مطمئناً در این زمینه پیشرفت خواهید کرد. بهتر است هر طور شده در محل کار، تحصیل و یا زندگی دوست سوئدی پیدا کنید و تا می توانید از ارتباط اجتماعی خود برای یادگیری و ارتقاء زبان سوئدی استفاده نمایید.

جستجوی کار در بازار کار این کشور

نداشتن مهارت کافی در زبان سوئدی و آشنا در بازار کار و یا شرکت های این کشور، به میزان زیادی در عدم موفقیت شما تاثیرگذار بوده و همانند مانعی برای استخدام شما عمل می نماید. در واقع، امکان برقراری ارتباط با کارفرما و سایر همکاران به زبان بومی سوئد از اهمیت زیادی برخوردار بوده و به استثنای برخی از تخصص های نادر، سایر افراد با مشکل پیدا کردن کار روبرو خواهند شد.

شما می توانید در صورت تمایل از خدمات موسسه مهاجرتی خبرنگاران در زمینه مهاجرت به سوئد و به خصوص مهاجرت تحصیلی استفاده نموده و از خدمات مشاوره تخصصی ما در این زمینه بهره مند شوید.

منبع: لتس گو یونی
انتشار: 19 مرداد 1400 بروزرسانی: 19 مرداد 1400 گردآورنده: mohsen-razani.ir شناسه مطلب: 585

به "معایب و مزایای زندگی در سوئد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معایب و مزایای زندگی در سوئد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید