واعظی: مهمترین شرط ایران بازگشت آمریکا به تعهدات برجامی است

به گزارش وبلاگ راضانی، تهران (پانا) - رئیس دفتر رئیس جمهوری تاکید کرد اینکه ما به دولت بعدی آمریکا خوشبین باشیم، نه. ما به هیچ دولتی خوشبین نیستیم مگر اینکه ببینیم در عمل چه می کنند.

واعظی: مهمترین شرط ایران بازگشت آمریکا به تعهدات برجامی است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، محمود واعظی در حاشیه جلسه امروز هیئت دولت در جمع خبرنگاران در پاسخ به این پرسش که با توجه به سابقه رفتارهای دولت آمریکا نسبت به ایران، ارزیابی وی از تشکیل دولت جدید در این کشور چیست، اظهار کرد: امروز آنچه که مطرح است، نه در ایران بلکه در بسکمک از کشورهای جهان حتی کشورهای موتلف آمریکا این است که کسی که چهار سال رییس جمهوری آمریکا بود و به سیاست آشنایی نداشت، لحظه ای تصمیم می گرفت و در نظم بین المللی و روابط میان کشورها مشکلاتی به وجود می آورد که از جمله آن در خاورمیانه و به ویژه فشارهای شدیدی که در سه سال گذشته بر ملت ایران آورده، حالا رفته است و طبیعی است که ما هم از شکست و رفتن او استقبال کرده ایم.

وی افزود: اینکه ما به دولت بعدی آمریکا خوشبین باشیم، نه. ما به هیچ دولتی خوشبین نیستیم مگر اینکه ببینیم در عمل چه می کنند بنابراین اظهار نظر درباره اینکه ما به دولت بعدی آمریکا خوشبین هستیم اصلأ در دولت مطرح نیست اما اینکه خودشان در مبارزات انتخاباتی اعلام کردند و ادبیات و لحن شان نسبت به ترامپ متفاوت است و سیاست دیگری را اتخاذ می کنند، این را آنان گفته اند وگرنه هیچ کسی نه تماس گرفته و نه مذاکره ای آغاز شده است.

رئیس دفتر رئیس جمهوری در پاسخ به پرسشی درباره جلسه شورای عالی هماهنگی مالی با رهبری، شرح داد: قرار شد بر اساس سخنان رهبری و به ویژه موضوع تنظیم بازار، وزیران صمت و جهاد کشاورزی با جدیت بیشتری رو قیمت ها و توزیع کالاها نظارت داشته باشند. مخصوصاً در بازار مرغ قرار شده که توزیع کالا به شکلی باشد تا در روزهای آینده تعادل برقرار شود.

واعظی در پاسخ به پرسشی درباره توزیع یارانه کالای اساسی و منابع آن، اظهار کرد: ما از هر فرصتی استفاده می کنیم تا مردمی که الان هم تحت فشار تحریم هستند و هم مشاغلی که برای کرونا یا تعطیل هستند یا از این رخداد لطمه می بییند را با بسته های حمایتی و معیشتی پشتیبانی کنیم.

وی افزود: ما در این زمینه با مجلس هم نظر هستیم که هرآنچه می توانیم منابعش را تامین کنیم برای کمک به مردم اجرایی سازیم اما الان باید با مجلس بیشتر صحبت کنیم تا ببینیم چطور می توانیم به تفاهم برسیم و تامین منابع مالی را انجام دهیم.

رئیس دفتر رئیس جمهوری در پاسخ به پرسشی درباره شروط ایران برای بازگشت آمریکا به برجام، اظهار کرد: ما نمی خواهیم بشینیم و بند به بند راجع به برجام صحبت کنیم، اگر آنان به آنچه که در 20 ژانویه 2017 بوده بازگردند ما هم آمادگی داریم که به آن روز برگردیم. پس ما نباید در این مسئله به گونه ای رفتار کنیم که گویی یک سلسله مذاکرات تازه درباره برجام قرار است انجام شود. این مذاکرات اجرا شده و به چارچوب مشخص رسیده است. مهمترین شرط ما این است که آمریکا به تعهدات خود در برجام بازشود و آنچه که تعهدات کشورها در برجام است، محترم شمرده شود. هم برای ایران و هم برای سایر کشورها.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 5 دی 1399 بروزرسانی: 5 دی 1399 گردآورنده: mohsen-razani.ir شناسه مطلب: 173

به "واعظی: مهمترین شرط ایران بازگشت آمریکا به تعهدات برجامی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واعظی: مهمترین شرط ایران بازگشت آمریکا به تعهدات برجامی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید