تکلیف مانده سود سهام عدالت چه شد؟

به گزارش وبلاگ راضانی، سود سهام عدالت سال 1398 برخلاف سال های قبل که در یک مرحله پرداخت می شد، تقریبا در سه مرحله صورت گرفت که دو مرحله آن تحقق یافت و پرداخت مرحله سود هنوز صورت نگرفته و به نظر می رسد قرار است همزمان با سود سال 1399 پرداخت گردد.

تکلیف مانده سود سهام عدالت چه شد؟

به گزارش ایسنا، سود سهام عدالت سال های 1395 تا 1397 طی یک مرحله به حساب مشمولان سهام عدالت واریز شد، اما سود سال 1398 سرنوشت دیگری داشت و قرار شد طی دو مرحله به حساب سهامداران واریز گردد، یعنی مرحله نخست در 28 اسفندماه سال 1399 واریز شد و مشمولان 50 درصد سود سهام خود را دریافت کردند.

بر این اساس، میزان سود مشمولان که ارزش اولیه سهام آن ها 532 هزار تومان بود، حدودا 200 هزار تومان و مشمولانی که ارزش اولیه سهام آن ها یک میلیون تومان بود، حدودا 400 هزار تومان دریافت کردند.

بعلاوه افرادی سهام عدالت 492 هزار تومانی داشتند 91 هزار تومان و افرادی که دارای سهام عدالت 452 هزار تومانی بودند هم 84 هزار تومان دریافت کردند.

پرداخت نصفه و نیمه مرحله دوم سود

هرچند قرار بود فاصله واریز سود مرحله اول تا دوم ناچیز باشد و وعده های زیادی هم درمورد واریز بخش دوم سود از سوی مسئولان داده شد، اما در نهایت بخش دوم سود در 14 تیرماه واریز شد.

از سوی دیگر قرار بود در مرحله دوم 50 درصد به جای مانده واریز گردد، اما به علت عدم پرداخت سود از سوی بعضی شرکت ها به حساب شرکت سپرده گذاری مرکزی، مشمولان در کل 90 درصد سود خود را دریافت کردند.

بر این اساس، در مرحله دوم واریز سود، سهام دارانی که ارزش اولیه آن ها یک میلیون تومان است 144 هزار تومان دریافت کردند و مشمولانی که دارای سهام عدالت با ارزش اولیه 532 هزار تومانی هستند در مرحله دوم 76 هزار تومان دریافت کردند.

کدام شرکت ها سود پرداخت نکردند؟

البته از مجموع 36 شرکت بورسی و فرابورسی از دو شرکت معدنی و صنعتی گلگهر و پتروشیمی جم به علت افزایش سرمایه آن ها سود سهام مشمولان دریافت نشد تا مشمولان سهام عدالت از مزایای حق تقدم و سهام تازه ناشی از افزایش سرمایه بهره مند شوند.

بعلاوه شرکت های مخابرات ایران و گروه مپنا علی رغم پیگیری های متعدد تمام یا بخشی از سود سهام خود را پرداخت نکرده اند و با محاسبه این دو گروه از به جای مانده سود سهام عدالت به میزان 50 درصد، 40 درصد آن به حساب مشمولان واریز شده است.

پرداخت بخش سوم سود همچنان در هاله ای از ابهام

اکنون و با گذشت سه ماه از واریز مرحله دوم سود سهام عدالت هنوز خبری از واریز به جای مانده این سود نیست.

در این راستا، آخرین خبر درمورد واریز این سود از سوی محمدعلی دهقان دهنوی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار مطرح شد که در اواسط شهریورماه اعلام نمود بخشی از عدم پرداخت به علت افزایش سرمایه شرکت ها بود. شرکت هایی که سود خود را پرداخت نکردند از نظر انضباطی با آن ها برخورد می گردد. از آنجاکه میزان سود کم است، با سود سال 1399 پرداخت می گردد، زیرا پرداخت سود سال 1399 هم نزدیک است، مجامع برگزار شده است.

با این حال، تا کنون خبری از تنبیه انضباطی شرکت های متخلف و بعلاوه زمان پرداخت سود سال 1399 نشده و واریز بخش سوم سود سهام عدالت سال 1398 همچنان در هاله ای از ابهام است.

منبع: فرارو
انتشار: 12 آبان 1400 بروزرسانی: 12 آبان 1400 گردآورنده: mohsen-razani.ir شناسه مطلب: 678

به "تکلیف مانده سود سهام عدالت چه شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تکلیف مانده سود سهام عدالت چه شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید