تصاویر دیده نشده از حرمسرای دربار هند؛ 150 سال قبل و هم دوره ناصرالدین شاه قاجار

به گزارش وبلاگ راضانی، سوامی رام سینگ دوم، مهاراجۀ جیپور، دقیقا معاصر ناصرالدین شاه قاجار بود. او در سال 1833 میلادی (دو سال بعد از ناصرالدین شاه) به دنیا آمد و در سال 1880 (16 سال قبل از شاه ایران) از دنیا رفت. اما شباهت دیگری که میان او و شاه ایران وجود داشت، علاقۀ هر دوی آن ها به عکاسی بود.

تصاویر دیده نشده از حرمسرای دربار هند؛ 150 سال قبل و هم دوره ناصرالدین شاه قاجار

به گزارش فرادید؛ رام سینگ در دوران طولانی حکومتش با تاثیر از غرب، تغییرات زیادی در ساختار فرهنگی و مالی جیپور ایجاد کرد. ایجاد مدارس و دانشگاه ها، باغ های عمومی، بازسازی نیروی پلیس و ساختن جاده ها از جملۀ فعالیت های او بود. فناوری نوظهور عکاسی نیز یکی از علائق ویژۀ رام سینگ بود.

(تصویری از خود رام سینگ دوم)

رام سینگ درست مانند ناصرالدین شاه شیفتۀ این هنر نوظهور شده بود و بعد از آموختن کار با دوربین عکاسی، عکس های زیادی با موضوعات مختلف ثبت کرد. باز هم مثل ناصرالدین شاه، یکی از موضوعات مورد علاقۀ او برای عکاسی ساکنان حرمسرا یا زنانه بودند. زنانه نامی بود که در هندوستان به اندرونی یا حرمسرا اطلاق می شد.

رام سینگ عکس های زیادی را از زنان دربار خود گرفته است که تصویری جالب و قابل توجه از سیمای زنان درباری هندوستان در حدود 150 سال قبل را به ما نشان می دهند. در اینجا تعدادی از عکس های رام سینگ را ملاحظه می کنید.

منبع: فرارو
انتشار: 29 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 29 اردیبهشت 1402 گردآورنده: mohsen-razani.ir شناسه مطلب: 1076

به "تصاویر دیده نشده از حرمسرای دربار هند؛ 150 سال قبل و هم دوره ناصرالدین شاه قاجار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصاویر دیده نشده از حرمسرای دربار هند؛ 150 سال قبل و هم دوره ناصرالدین شاه قاجار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید