تجاری سازی محصولات فناورانه حوزه رباتیک هدفمند می شود

به گزارش وبلاگ راضانی، با حضور رییس مرکز و دبیر ستاد فناوری های نرم و توسعه صنایع خلاق معاونت علمی و فناوری و معاون اقتصادی استانداری کرمان، نخستین خانه خلاق و نوآوری فرامهارت حوزه رباتیک با هدف شکل دهی به شرکت های خلاق در جنوب شرق کشور آغاز به کار کرد.

تجاری سازی محصولات فناورانه حوزه رباتیک هدفمند می شود

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، این خانه خلاق با هدف تجاری سازی ایده های خلاق و اشتغال زایی برای دانشجویان و مهارت آموختگان حوزه رباتیک در استان کرمان راه اندازی شد تا زمینه حمایت و ترویج مهارت های حوزه رباتیک و الکترونیک برای فعالان این حوزه فراهم شود.

پرویز کرمی رییس مرکز و دبیر ستاد فناوری های نرم و توسعه صنایع خلاق معاونت علمی و فناوری در آیین افتتاح خانه خلاق و نوآوری فرامهارت با اشاره به اینکه ظرفیت و توانمندی جوانان کشورمان در حوزه رباتیک بالا است، گفت: حمایت از این جوانان می تواند توسعه علمی و فناوری این حوزه در کشور را در پی داشته باشد. این افراد استعدادها و نیروی انسانی ارزشمندی هستند که می توانند به عنوان بازیگران زیست بوم فناوری و نوآوری نقشی موثر در تحقق شعار سال داشته باشند.

کرمی افزود: در این خانه خلاق و نوآوری حمایت هایی چون پذیرش و ارائه فضای فیزیکی، دریافت هدایت و مشاوره های فنی و تخصصی، توسعه محصول و بازار و تجاری سازی محصولات فناورانه، تجهیزات و تسهیلات اقتصادی به تیم های منتخب ارائه می شود این کار به نخبه پروری با استفاده از ظرفیت افراد المپیادی و مقام آور سال های اخیر مسابقات ملی مهارت کمک خواهد کرد.

مشاور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری همچنین خاطرنشان کرد: هدف و ماموریت اصلی معاونت علمی و فناوری طی چند سال اخیر، استفاده بهینه از توان تخصصی و دانشی متخصصان و نخبگان علمی در بخش های مختلف صنعتی و فناوری و ایجاد ارتباطی مستمر و موثر میان صنعت، دانشگاه و دولت است. ایجاد خانه های خلاق و نوآوری در کنار کارخانه های نوآوری هم به همین علت و با هدف اتصال جامعه دانشگاهی و نیروهای مستعد و نخبه علمی به صنایع مختلف کشور و تامین نیازهای آنها با استفاده از توان بومی و داخلی کشور انجام می شود.

ایجاد 71 خانه خلاق و نوآوری در سراسر کشور

رئیس ستاد اجرایی سازی سند ملی توسعه فناوری های فرهنگی و نرم در ادامه گفت: در حال حاضر 70 خانه خلاق و نوآوری در سراسر کشور ایجاد شده است که خانه خلاق و نوآوری فرامهارت نیز به این لیست اضافه کرده شد تا گامی مثبت و بزرگ برای توسعه زیست بوم فناوری و نوآوری کشور برداشته شود.

کرمی همچنین اظهار کرد: تیم هایی که در دل خانه های خلاق و نوآوری شکل می گیرند در نهایت می توانند شرکت های دانش بنیان و خلاق ایجاد کنند و نقشی اثرگذار در جهش اقتصادی و خودکفایی کشور در رسیدن به اقتصاد خلاق داشته باشند.

رییس مرکز و دبیر ستاد فناوری های نرم و توسعه صنایع خلاق معاونت علمی و فناوری در حاشیه این مراسم در محل برگزاری پنجمین مسابقه ملی رباتیک با عنوان نبرد ربات ها که در دو لیگ 30 و 60 کیلوگرم برگزار می شود و طی آن ربات ها، با سلاح های مخربی که در اختیار دارند، با یکدیگر به رقابت می پردازند؛ نیز حاضر شد و از نحوه برگزاری این مسابقات بازدید و با شرکت کنندگان در این مسابقات گفت و گو و از برندگان و دست اندرکاران آن با ارائه لوح تقدیر و جوائز نقدی تقدیر کرد.

این مسابقات با حضور 11 تیم در وزن 60 کیلوگرم و 18 تیم در وزن 30کیلوگرم طی 5 روز برگزار شد. در لیگ 60 کیلوگرم تیم های ایداس پلاس از تهران، آیرون ایداس از تهران و استینگر (هایپر اسپین) از تهران مقام های اول تا سوم را کسب کردند و در لیگ 30 کیلوگرم تیم های پارسیس از اصفهان، تایسون از شیراز و دانشگاه یادگار امام (کرار) در رتبه های اول تا سوم ایستادند.

همچنین قهرمانی گلادیاتور 30 کیلوگرم این دوره به تیم دراگون از کرمان رسید و قهرمان گلادیاتور 60 کیلوگرم نیز تیم ایداس از تهران بود. جوائز این مسابقات از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تامین شده است.

هدف اصلی از برگزاری این مسابقات که با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و اداره کل آموزش فنی حرفه ای کرمان از 30 اردیبهشت ماه آغاز شد؛ این است که جوانان و نوجوانان با علوم مهارتی و فناوری حوزه رباتیک آشنا شوند تا بتوانند از این علوم برای تولید محصولات فناورانه و صنایع خلاق در نوآوری استفاده کنند.

خانه خلاق و نوآوری فرامهارت

خانه خلاق و نوآوری فرامهارت در استان کرمان با ظرفیت آموزشی 100 نفر در طی هر دوره به صورت متمرکز و 300 نفره به صورت غیر متمرکز ایجاد شده است و برای برگزاری رویداد نیز هر ساله طی 2 مرحله این ظرفیت فراهم و خانه خلاق و نوآوری میزبان 500 نفر رقابت کننده و 500 نفر تماشاچی از سراسر ایران است.

در این مرکز کلاس های آموزشی، فضای کار اشتراکی، فضای بازی سرگرمی و سرگرمی، فضای برگزاری رویداد، کارگاه های عملی ساخت وساز، کافه سالن کنفرانس و همایش و حضور منتورها و سرمایه گذاران در نظر گرفته شده و در اختیار تیم ها قرار می گیرد.

منبع: فرارو
انتشار: 15 تیر 1401 بروزرسانی: 15 تیر 1401 گردآورنده: mohsen-razani.ir شناسه مطلب: 915

به "تجاری سازی محصولات فناورانه حوزه رباتیک هدفمند می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تجاری سازی محصولات فناورانه حوزه رباتیک هدفمند می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید