باز هم به نمایشگاه مجازی کتاب می رویم؟

به گزارش وبلاگ راضانی، در دوران کرونا و با نزدیک شدن به موعد همه ساله نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، این سوال مطرح است که سرنوشت نمایشگاه کتاب سال جاری چیست و آیا باز هم به نمایشگاه مجازی کتاب می رویم؟

باز هم به نمایشگاه مجازی کتاب می رویم؟

به گزارش خبرنگاران، کرونا با آمدنش همه چیز را تغییر داد، کلاس ها و نشست ها پشت مانیتورها رفت و همه دور از هم دور هم جمع شدند، حتی به نمایشگاه کتاب هم رفتند! سال جاری دومین سال حکمفرمایی کرونا است، همچنان مخاطبان پای مانیتورها یا گوشی های هوشمندشان به تماشای نشست ها و گفت وگوها می نشینند، اما هنوز معین نیست باز هم به نمایشگاه کتاب بروند یا نه؟

همه ساله بهار که از راه می رسید، همه از نمایشگاه کتاب حرف می زدند، نویسنده ها از کتاب هایی می گفتند که به نمایشگاه می رسید، ناشران به دنبال جانمایی و ارائه کتاب های شان بودند، و مسئولان به دنبال دادن آمارها و ارائه خدمات به مراجعه نمایندگان، اما سال گذشته همه اتفاقات با همه گیری ویروس کرونا به نحو دیگری رقم خورد؛ ابتدا به گفته مسئولان سعی بر برگزاری نمایشگاه کتاب با بهبود اوضاع البته منوط به تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا بود و حدس هایی برای برگزاری نمایشگاه در تابستان و یا همزمان با هفته کتاب در پاییز 1399 مطرح می شد. بعد از کش و قوس ها و تغییراتی در موسسات زیرمجموعه معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و مشخص مدیر موسسه خانه کتاب و ادبیات، اعلام شد یکی از راهکار ها، برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب است که با واکنش هایی از طرف ناشران همراه شد. در نهایت هم این گزینه روی میز با همه کاستی ها و ضعف ها به مرحله اجرا درآمد.

سال جاری همزمان با روزهای آماده شدن برای برگزاری هرساله نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، زمزمه هایی مبنی بر برگزاری دوباره نمایشگاه مجازی کتاب به گوش می رسد.

خبرنگار خبرنگاران چندباری با مسئولان موسسه خانه کتاب و ادبیات و محسن جوادی، معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، درباره سرنوشت برگزاری نمایشگاه کتاب تهران، و این که آیا به صورت مجازی برگزار خواهد شد یا خیر، و اگر برگزار می شود چه اقداماتی در جهت برطرف مسائل نخستین نمایشگاه مجازی کتاب انجام شده، تماس گرفته، که پاسخ گوی تماس ها نبوده اند.

اگر فرض را بر برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب آن هم در آینده نزدیک بگذاریم، پرسش اصلی از مسئولان این است برگزاری این دوره با وجود این که از نخستین نمایشگاه مجازی کتاب تهران کمتر از چهار ماه می گذرد، که در فاصله کوتاهی از آن هم طرح عیدانه کتاب در اسفند 99 برگزار گردید (برای حمایت از کتابفروشی ها و احتمالا جلوگیری از اعتراض کتابفروشان به نمایشگاه مجازی کتاب)، چه توجیهی دارد؟ یا بهتر است بگوییم صنعت نشر ایران ظرفیت برگزاری مجدد نمایشگاه کتاب را دارد؟

مسئله دیگر به زیرساخت های فنی نمایشگاه مجازی کتاب برمی شود؛ کندی سایت و از دسترس خارج شدن آن در روزهای ابتدایی که سردرگمی مخاطبان و ناشران را به همراه داشت از ایرادات نخستین نمایشگاه مجازی کتاب تهران بود، آیا این ایرادها برطرف شده و یا متولیان صرفا می خواهند نمایشگاهی برگزار و برطرف تکلیف نمایند؟

این دوره برای تسریع در ارسال کتاب ها، پرداخت به موقع مطالبات ناشران، درنظر دریافت مزیت هایی برای دانش آموزان، هماهنگی با ناشران برای ارائه همه کتاب ها، جلوگیری از تخلفات احتاقتصادی در ارائه و عرضه کتاب ها، حضور ناشران خارجی و شفاف سازی درباره مسائل اقتصادی نمایشگاه کتاب چه تمهیداتی اندیشیده می شود؟

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 9 تیر 1400 بروزرسانی: 9 تیر 1400 گردآورنده: mohsen-razani.ir شناسه مطلب: 512

به "باز هم به نمایشگاه مجازی کتاب می رویم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باز هم به نمایشگاه مجازی کتاب می رویم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید