بازارچه های مرزی تقویت می شوند

به گزارش وبلاگ راضانی، تهران (پانا) - سرپرست معاونت هماهنگی امور مالی و توسعه منطقه ای وزارت کشور گفت توسعه روابط همسایگی راهبرد اصلی و مهم دولت سیزدهم است و در این عرصه وزارت کشور به عنوان یک دستگاه فرابخشی با تمام ظرفیت در پی تقویت مبادلات مرزی با همسایگان است.

بازارچه های مرزی تقویت می شوند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، محسن تلاش تبار در نشست مشترک با رحیم حیات قریشی سفیر پاکستان در تهران و استاندار سیستان و بلوچستان به تشریح زمینه های همکاری های متقابل مالی و تجاری میان دو کشور پرداخت و اضافه نمود: زمینه و پایه اصلی تعاملات، امنیت و اعتماد متقابل است که خوشبختانه میان دو کشور فراهم است و باید از این فرصت برای توسعه و توسعه مراودات مالی بهره بگیریم.

تلاش تبار با اشاره به ملاقات وزیر کشور با سفرای کشورهای منطقه و تاکید بر توسعه همکاری های مشترک مالی، گفت: در این نشست وزیر کشور بر ضرورت توسعه اقتصاد مرزی میان ایران با کشورهای همسایه تاکید داشتند و برای همین بایستی زمینه های این همکاری بیش از گذشته مورد توجه قرار گیرد.

وی با تاکید بر اینکه باید فاصله میان دو ملت بزرگ ایران و پاکستان در حوزه های مختلف مالی، تجاری و مرزی کاهش یابد، تاکید نمود: توسعه روابط همسایگی راهبرد اصلی و مهم دولت سیزدهم است و در این عرصه وزارت کشور به عنوان یک دستگاه فرابخشی با تمام ظرفیت در پی تقویت مبادلات مرزی با همسایگان است.

تلاش تبار در بخش دیگری از صحبت های خود به ضرورت تکمیل خط لوله صلح میان دو کشور اشاره و توضیح داد: جمهوری اسلامی ایران با دارا بودن ذخایر گازی بی نظیر در دنیا از ظرفیت بالایی برای سرمایه گذاری در این حوزه دارد و امید داریم با تقویت سرمایه گذاری در این حوزه اتصال گاز به کشور دوست و همسایه پاکستان محقق گردد.

وی در ادامه حضور حسین مدرس خیابانی را با توجه به توانمندی بالای مالی و صنعتی در کسوت استانداری ویژه استان سیستان و بلوچستان فرصتی برای توسعه مبادلات مرزی میان ایران و پاکستان مطرح کرد و گفت: با توجه به علاقه و انگیزه بالای استاندار سیستان و بلوچستان برای تقویت حوزه های مالی و صنعتی این استان و از سوی دیگر ماموریت جدی وزارت کشور در برطرف محرومیت زدایی استان های مرزی، باید از این فرصت به نحو موثری برای ارتقای سطح بازرگانی و تجاری دو کشور ایران و پاکستان استفاده گردد.

تلاش تبار در بخش دیگری از صحبت های خود به ضرورت تداوم ارتباطات دو سویه و برگزاری نشست های فصلی با هدف آنالیز اجرای برنامه های توسعه اقتصاد مرزی اشاره نمود و گفت: باید با فعال کردن ظرفیت های همکاری در حوزه بازارچه های مرزی بتوانیم نمونه ای عالی از همکاری های مشترک مالی و تجاری را در منطقه رقم بزنیم.

در ادامه این نشست رحیم حیات قریشی سفیر پاکستان در تهران روابط دو کشور دوست و همسایه ایران و پاکستان را مثبت توصیف کرد و گفت: سطح روابط دو کشور در حوزه های مختلف به خصوص در عرصه امنیتی به درجه بالایی ارتقا یافته است.

وی در ادامه به ضرورت توسعه تبادلات مرزی به خصوص در حوزه بازارچه های مرزی اشاره نمود و اضافه نمود: روسای جمهوری هر دو کشور بارها آمادگی شان را برای توسعه بازارچه های مرزی و ایجاد نقاط نو مرزی اعلام نموده اند که باید از این فرصت برای تقویت تبادلات دو سویه مرزی استفاده کنیم.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 10 بهمن 1400 بروزرسانی: 10 بهمن 1400 گردآورنده: mohsen-razani.ir شناسه مطلب: 772

به "بازارچه های مرزی تقویت می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازارچه های مرزی تقویت می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید