اوج ترافیک تهران چه ساعتی است؟

به گزارش وبلاگ راضانی، رئیس پلیس راهور پایتخت با تشریح شرایط ترافیکی معابر گفت: در حال حاضر با توجه به باز نبودن مدارس و مراکز آموزشی، ترافیک صبحگاهی نسبت به مدت مشابه در سال گذشته کاهش 30 درصدی داشته است.

اوج ترافیک تهران چه ساعتی است؟

به گزارش خبرنگاران، سردار محمدحسین حمیدی در مصاحبه با فارس در مورد آخرین شرایط ترافیک در پایتخت اظهارداشت: با توجه به شیوع کرونا و باز نبودن مدارس و مراکز آموزشی شرایط متفاوتی را در حوزه ترافیک نسبت به سال های گذشته شاهد هستیم.

رئیس پلیس راهور پایتخت با بیان این مطلب که اگر مدارس باز می شدند 30 درصد به ترافیک صبحگاهی افزوده می شد توضیح داد: با توجه به باز نبودن مدارس، ترافیک صبحگاهی در حال حاضر نسبت به مدت مشابه در سال گذشته با کاهش 30 درصدی روبرو است؛ اگرچه شرایط ترافیک نسبت به ماه قبل افزایش داشته است.

سردار حمیدی به بازه زمانی اجرای طرح ترافیک در شهر اشاره و بیان داشت: در سال گذشته طرح ترافیک از 6:30 صبح تا 19:30 بود یعنی به مدت 12 و نیم ساعت؛ ولی سال جاری طرح ترافیک از 8 و نیم صبح آغاز شده و تا 16 ادامه دارد و یکمرتبه از ساعت 14 تا 16 امکان خروج وجود دارد.

وی گفت: عملا از ساعت 9-8:30صبح تا ساعت 14 شرایط مناسبتری در شهر وجود دارد اگرچه ترافیک از 6 صبح آغاز شده و در 8 و 30 دقیقه صبح به اوج می رسد.

وی با بیان این مطلب که ترافیک از ساعت 14 تا 16 پرحجم شده و با انتها طرح ترافیک در ساعت 16 میزان تردد در هسته مرکزی افزایش می یابد از افزایش حجم تردد از ساعت 16 تا 21 شب اطلاع داد و گفت: گاها در بعضی معابر شاهد ترافیک سنگین هستیم.

رئیس پلیس راهور پایتخت با بیان این مطلب که شرایط ترافیک کنونی پایتخت در حالت عادی و بدون بارش اینگونه است ادامه داد: اگر بارندگی داشته باشیم شرایط ترافیک به هم می ریزد چرا که لغزندگی و حرکت کند خودروها را نیز باید افزود که بر ترافیک موجود در سطح شهر می افزایند.

سردار حمیدی با بیان این مطلب که در هنگام بارندگی متأسفانه تعداد و تردد ناوگان حمل و نقل عمومی کمتر شده و استفاده از وسایل شخصی بیشتر می گردد بیان داشت: در هنگام بارش ها شرایط ترافیک در معابر بزرگراهی و کمربندی متراکم تر می گردد و در سطح معابر نیز انتظار ترافیک طولانی تری خواهیم داشت.

وی گفت: شناور کردن ساعت کار و کنسل کردن تجمعات و جلسات از جمله راهکارهای مفید در زمان بارندگی خواهد بود.

سردار حمیدی در این خصوص که چرا در هنگام بارش ها وسایل حمل و نقل عمومی کمتر می گردد، گفت: وقتی بارندگی می گردد ترافیک سنگین شده و برای یک تاکسی و حتی مسافربرهای شخصی مقرون به صرفه نیست که برای یک جهت کوتاه مثلاً فلان هزینه را دریافت نمایند.

این مقام ارشد راهور ادامه داد:از طرف دیگر باید گفت که هنوز ناوگان حمل و نقل عمومی مثل تاکسی ها سنتی اداره می گردد و مرکز کنترلی وجود ندارد که بتواند به صورت آنلاین تردد آنها را کنترل کند؛ به هر حال باید برای حضور و تردد کامل وسایل حمل و نقل عمومی در هنگام بارندگی ها تصمیماتی اتخاذ و الزاماتی وجود داشته باشد تا مردم دچار سختی نشوند.

رئیس پلیس راهور پایتخت مهمترین چالش موجود را داشتن نگاه سنتی به حوزه ترافیک درون شهری دانست و گفت: همه امکانات زیست شهری و معابر شهر به خودروها واگذار شده و باید گفت شهر خودرو محور بوده و در طول پنجاه تا شصت سال است که اقدامات منجر به خودرو محوری شده است یعنی هر آنچه می شد برای تردد خودروها اختصاص داده شده است.

وی گفت: اگر اقدامات عمرانی و تونل ها و پلها ساخته نمی شد تهران قفل می شد چرا که حجم ترددها با وسایل نقلیه هماهنگی نداشت اما در کنارش آلودگی هوا، آلودگی زیست محیطی و ترافیک حاصل شده است.

وی با بیان اینکه جوابگو نبودن حمل و نقل عمومی، عدم گنجایش سطح معابر و دور بودن ایستگاه های اتوبوس و مترو باعث شده که مردم هنوز از وسیله شخصی استفاده نمایند گفت: حذف سفرهای زائد و استفاده از خدمات غیرحضوری و توسعه حمل و نقل عمومی می تواند شهر را به سمت انسان محور کردن سوق داده و از میزان آلودگی ها بکاهد.

سردار حمیدی به آمار تصادفات اشاره و بیان داشت: اگر چه تصادفات در طول یک دهه رو به کاهش بوده ولی باز هم 600 نفر در سال به واسطه تصادفات کشته می شوند اگرچه کارهای زیادی صورت گرفته و تجهیزات توسعه یافته و حوزه ایمنی بهتر از گذشته شده و انضباط ترافیکی رعایت می گردد ولی باز هم تعداد کشته ها بالاست.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 16 آبان 1399 بروزرسانی: 16 آبان 1399 گردآورنده: mohsen-razani.ir شناسه مطلب: 71

به "اوج ترافیک تهران چه ساعتی است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اوج ترافیک تهران چه ساعتی است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید