اخراج 6 دیپلمات لیبیایی از آفریقای مرکزی

به گزارش وبلاگ راضانی، دفتر ریاست جمهوری آفریقای مرکزی اخراج 6 دیپلمات لیبیایی از آن کشور را تایید و علت آن را تردید در مورد صدور ویزا آنها اظهار داشت. به اذعان رسانه های فرانسوی، صحنه نزاع میان روسیه و ترکیه در مورد بحران لیبی تا آفریقای مرکزی نیز گسترش می یابد.

اخراج 6 دیپلمات لیبیایی از آفریقای مرکزی

با تور افریقای جنوبی یه جذابترین کشور قاره آفریقا سفر کنید، ترکیبی از سافاری های دلنشین و اقامت در هتل های لوکس را در این سفر پر هیجان تجربه کنید.

رادیو بین المللی فرانسه روز پنجشنبه گزارش داد که 6 دیپلمات لیبیایی از جمله دیپلماتی که قرار بود به عنوان سفیر لیبی در بانگی پایتخت جمهوری آفریقای مرکزی منصوب گردد روز شنبه از این کشور آفریقایی اخراج شدند. این دیپلمات ها در ابتدای ورودشان به بندر توسط نیروهای امنیتی دستگیر شدند و پس از آن در هتلی در بانگی تحت حصر کامل قرار گرفتند.

با این وجود تا به امروز منابع زیادی اخراج این دیپلمات ها از بانگی را تایید نموده اند. این در حالی است که خود این دپیلمات ها مدعی هستند ورود آنها طبق عرف دیپلماتیک اجرا شده است. دولت جمهوری آفریقای مرکزی به مشکل ویزا در این خصوص اشاره دارد.

آلبرت یالوکه موکپی - Albert Yaloké Mokpem سخنگوی ریاست جمهوری آفریقای مرکزی به رادیو بین المللی فرانسه گفته ما در ویزا آنها شک داریم و در غیاب وزیر امور خارجه ترجیح می دهیم دیپلمات های لیبیایی، بانگی را ترک نمایند. او می افزاید: اطلاع نداریم چه کسی در پشت این داستان واقع شده است.

سال های بسیاری، کارهای سفارت لیبی در آفریقای مرکزی توسط یک کاردار انجام می شد، اما دولت آفریقای مرکزی در سال 2018 گفت که نه دولت وفاق ملی، بلکه اردوگاه ژنرال حفتر او را به رسمیت می شناسد. دولت وفاق ملی او را در دسامبر سال 2019 از سمتش برکنار و از آن موقع، طرابلس دولت بانگی را به ممانعت از هر گونه تلاشی برای مشخص سفیر جدید متهم کرد.

رادیو بین المللی فرانسه اضافه کرد: چندین ناظر می گویند این رخداد دیپلماتیک به افزایش نفوذ روسیه در جمهوری آفریقای مرکزی و حضور قدرتمند مشاوران روسی در این کشور مربوط می گردد. مسکو از ژنرال حفتر در لیبی حمایت می نماید.

این رسانه فرانسوی اضافه کرد: ظاهرا پس از سوریه، لیبی و آذربایجان، درگیری ها میان روسیه و ترکیه تا جمهوری آفریقای مرکزی نیز گسترش می یابد.

لیبی از زمان سرنگونی معمر قذافی دیکتاتور معدوم این کشور در سال 2011 میلادی (9 سال پیش)، صحنه درگیری هایی خونین بین نیروهای شبه نظامی دو دولت موازی شرق (طبرق) و غرب (طرابلس) است.

درگیری میان شبه نظامیان گروه موسوم به ارتش ملی لیبی به فرماندهی خلیفه حفتر مستقر در شرق و نیروهای دولت وفاق ملی لیب مستقر در غرب زمانی به اوج خود رسید که ارتش حفتر دستور حمله برای تصرف طرابلس پایتخت این کشور را در 4 آوریل 2019 داد.

دولت وفاق ملی لیبی مورد حمایت کشورهایی چون قطر، ترکیه، بعضی کشورهای اروپایی، سازمان ملل است، اما کشورهایی مانند مصر، روسیه، عربستان سعودی و امارات متحده از ارتش حفتر مستقر در بنغازی و طبرق حمایت می نمایند. این حمایت تنها حمایت دیپلماتیک نیست، بلکه کشورهایی مانند ترکیه و امارات متحده عربی بطور مستقیم در این جنگ دخالت دارند. ، ایرنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 13 آبان 1399 بروزرسانی: 13 آبان 1399 گردآورنده: mohsen-razani.ir شناسه مطلب: 62

به "اخراج 6 دیپلمات لیبیایی از آفریقای مرکزی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اخراج 6 دیپلمات لیبیایی از آفریقای مرکزی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید