شروع فعالیت سامانه یکپارچه فروش خودرو از امروز

به گزارش وبلاگ راضانی، طبق اعلام وزارت صنعت، معدن و تجارت، سامانه یکپارچه فروش خودرو از 12 ظهر امروز (یکشنبه 25 اردیبهشت) با یک هفته تاخیر نسبت به اعلام ابتدایی وزیر صمت، با هدف ایجاد شفافیت و امکان عرضه عادلانه تر برای همه خودروهای تولیدی، شروع به کار خواهد نمود؛ طی امروز و فردا متقاضیان قادر خواهند بود از بخشنامه های مختلف فروش خودرو که از سوی تمامی شرکت های خودروسازی ارائه شده است، آگاه شوند و از روز سه شنبه 27 اردیبهشت ماه، امکان ثبت نام در سامانه فراهم خواهد شد.

شروع فعالیت سامانه یکپارچه فروش خودرو از امروز

در حالیکه سیدرضا فاطمی امین- وزیر صنعت، معدن و تجارت- دو هفته پیش، سامانه یکپارچه فروش خودرو را معرفی و گفت: همه خودروسازها از 18 اردیبهشت هرگونه عرضه خودرو را صرفا به وسیله سامانه متمرکز قرعه کشی (سامانه یکپارچه فروش خودرو) انجام دهند تا ضمن ایجاد شفافیت، امکان عرضه عادلانه تر برای همه خودروهای فراوریی فراهم گردد. حال با تاخیر یک هفته ای، سامانه یکپارچه تخصیص خودرو از امروز یکشنبه (25 اردیبهشت ماه) ساعت 12 در نشانی sale.iranecar.com در دسترس است. بر این اساس در راستای اجرای بند 5 از دستورهای ابلاغی رئیس جمهوری در رابطه با چگونگی عرضه خودرو برای ایجاد شفافیت و افزایش رضایتمندی مردم، سامانه یکپارچه تخصیص خودرو فعال شد.

طبق اعلام وزارت صنعت، معدن و تجارت، در روزهای یکشنبه و دوشنبه، متقاضیان قادر خواهند بود از بخشنامه های مختلف فروش خودرو که از سوی تمامی شرکت های خودروسازی ارائه شده است، آگاه شوند و از روز سه شنبه 27 اردیبهشت ماه، امکان ثبت نام در سامانه فراهم خواهد شد.

در نخستین دوره فروش خودرو در این سامانه، بازه زمانی یک هفته ای برای ثبت نام متقاضیان در نظر گرفته شده است و تقدم یا تأخر زمان ثبت نام، هیچ تأثیری بر قرعه کشی و شانس برنده شدن نخواهد داشت و مراسم قرعه کشی با نظارت سازمان حمایت مصرف نمایندگان و فراورینمایندگان انجام می گردد.

عرضه خودرو بر اساس این سامانه بسیار متنوع و چند برابر ظرفیت دوره های پیشین خواهد بود و خودروسازان موظفند تمامی محصولات خودروهای سواری خود را در این سامانه یکپارچه عرضه نمایند و هیچگونه استثنایی برای تخصیص خودرو به مشتریان خارج از این سامانه وجود نخواهد داشت.

شایان ذکر است، پیش از این، عبدالله توکلی- مدیرکل دفتر صنایع خودرو وزارت صنعت، معدن و تجارت- نیز ضمن تشریح جزئیات فروش خودرو در سامانه یکپارچه فروش، تاکید نمود که این سامانه با هدف ایجاد شفافیت در همه جنبه ها، افزایش اندازه عرضه و توقف فراوری خودروهای ناقص فعال خواهد شد.

وی با بیان اندازه عرضه ای که در سامانه یکپارچه فروش خودرو انجام خواهد شد، چندین برابر دوره های قبل خواهد بود، گفت: در سازوکار این سامانه برای آنکه هجوم زیادی هم اتفاق نیفتد، بازه زمانی مشخص مشخص خواهد شد و متقاضیان با عرضه تعداد قابل توجهی خودرو از سوی خودروسازان متعدد روبرو خواهند بود و دیگر مهلت زمان چند روزه برای ثبت نام مطرح نیست. در حقیقت طی یک بازه مشخص خودروسازان، محصولات خود را با هم عرضه می نمایند و مشتریان در این مدت مشخص می توانند با قدرت انتخاب بالا اقدام به خرید خودرو مورد نظر خود نمایند. روال تحویل به اینصورت خواهد بود که برای تقاضاهای بیش از ظرفیت، مشتریان نهایی به شیوه قرعه کشی مشخص خواهند شد؛ در غیراینصورت خودرو به هر فرد ثبت نام نماینده تعلق خواهد گرفت. اما با توجه به تمهیدات در نظر گرفته شده در جهت افزایش عرضه و قاعدتا با توجه به اینکه، شرایط بگونه ای پیش خواهد رفت که مصرف نماینده واقعی می تواند از این طرح بهره ببرد، مرحله به مرحله تقاضاهای سوداگرانه حذف و به تدریج در گام های بعدی قرعه کشی حذف خواهد شد.

در سرانجام لازم به تاکید مجدد است که تفاوت تخصیص خودرو در این سامانه نسبت به فروش های گذشته، موثر نبودن تقدم تاخیر زمان ثبت نام متقاضیان در برنده شدن (در طرح هایی که بدون قرعه کشی که تقدم و تاخیر ثبت نام موثر بوده و در طرح های فروش خودروسازان خصوصی) متقاضی است.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 6 تیر 1401 بروزرسانی: 6 تیر 1401 گردآورنده: mohsen-razani.ir شناسه مطلب: 907

به "شروع فعالیت سامانه یکپارچه فروش خودرو از امروز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شروع فعالیت سامانه یکپارچه فروش خودرو از امروز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید