7 ترفند برای افزایش عمر پاوربانک که باید بدانید

به گزارش وبلاگ راضانی، حالا که یک پاوربانک تازه خریده اید، یا شاید مدتی است که از آن استفاده می کنید، مطمئنا دوست دارید مدت ها با خیال راحت از آن بهره ببرید. یک پاور بانک باکیفیت با مراقبت مناسب باید حدود سه تا پنج سال عمر مفید داشته باشد. در این مطلب 7 روش را برای افزایش طول عمر پاوربانک مطرح می کنیم تا در این مورد با نگرانی کمتری روبرو شوید.

7 ترفند برای افزایش عمر پاوربانک که باید بدانید

از برندهای معتبر خرید کنید

هنگام خرید پاوربانک، مهم است ابتدا تحقیقات خود را انجام دهید تا مطمئن شوید که یک مدل باکیفیت تهیه می کنید. برای تماشا نظرات کاربران واقعی در خصوص تجربه آنها با برندهای مختلف، به آنالیز های اجرا شده در وب سایت های گوناگون مراجعه کنید. توصیه های دیگران نیز ارزشمند است؛ از دوستان و خانواده خود در خصوص پیشنهاد برندهایی که بر اساس تجربیات خود داشته اند، سوال کنید.

در پی برندهای شناخته شده ای باشید که از نظر منتقدان و کارشناسان امتیاز بالایی کسب نموده اند. به عنوان مثال برندهایی مانند انکر و بیسوس در ایران هواداران زیادی دارند زیرا پاوربانک های ساخت این شرکت ها، معمولا کیفیت بسیار خوبی ارائه می دهند.

از کابل و آداپتور باکیفیت برای شارژ پاوربانک خود استفاده کنید

در حالت ایده آل، بیشتر پاوربانک ها همراه با کابل های شارژ عرضه می شوند. اما اگر مدل شما این کابل را نداشت، تهیه یک کابل و آداپتور باکیفیت ایده خوبی است. ابتدا برچسب روی پاوربانک خود را آنالیز کنید تا ظرفیت باتری و ولتاژ و جریان ورودی/خروجی که پشتیبانی می نماید را درک کنید. بیشتر پاوربانک ها می توانند از شارژر 5 ولت/2 آمپر یا 9 ولت/2 آمپر برای شارژ سریع تر استفاده نمایند. اگر زیاد سفرهای بین المللی انجام می دهید، ممکن است بخواهید یک شارژر با محدوده ورودی گسترده 100-240 ولت انتخاب کنید. به این ترتیب، با هر پریز برق در هر کجا که می روید سازگار خواهد بود.

برای کابل ها، کابلی با رتبه بندی 3 آمپر یا بالاتر را انتخاب کنید تا روند شارژ را کند نکند. برای خرید کابل هم همواره توصیه می گردد از بین کابل های ساخت شرکت های مشهور خرید کنید و ضمناً به نظرات ارائه شده هم توجه نشان دهید.

مراقب شارژ سریع باشید

بعضی از پاور بانک ها دارای قابلیت شارژ سریع هستند و زمانی که عجله دارید، این قابلیت می تواند گوشی یا تبلت شما را سریع تر از حالت معمول شارژ کند. اما در چنین شرایطی، این فناوری گرمای بسیار بیشتری نسبت به شارژ با سرعت پایین تر در داخل باتری ایجاد می نماید.

این گرمای اضافی به مرور زمان فشار بیشتری به باتری داخلی وارد می نماید. افزایش دما فرآیند تخریب شیمیایی طبیعی درون سلول های لیتیوم یون را تسریع می نماید. در نتیجه با گذشت زمان، پاوربانک شما دیگر بعد از هر بار استفاده به میزان زمانی که نو بود، ظرفیت نگه داری شارژ نخواهد داشت و عمر مفید آن کاهش پیدا می نماید. بنابراین برای افزایش عمر مفید پاوربانک، مراقب شارژ سریع باشید و فقط زمانی که به سرعت بیشتر احتیاج دارید، از این مشخصه استفاده کنید.

اجازه ندهید شارژ پاوربانک شما به صفر برسد

باتری های لیتیوم یونی (Li-ion) موجود در پاوربانک ها، برخلاف باتری های نیکل کادمیوم قدیمی با اثر حافظه که در صورت تخلیه کامل عملکرد بهتری داشتند، احتیاجی به تخلیه کامل قبل از شارژ مجدد ندارند.

بنابراین، عادت به خالی کردن کامل شارژ پاوربانک می تواند به مرور زمان به باتری آسیب برساند و عمر آن را کوتاه کند. بهتر است زمانی که سطح شارژ زیر 20 درصد یا حتی 50 درصد کاهش یافت، شارژ مجدد را آغاز کنید. اگر می توانید، سعی کنید اجازه ندهید سطح شارژ کمتر از 10 درصد گردد.

بعلاوه، از نگه داشتن باتری در سطح 100% برای مدت طولانی خودداری کنید. پس از شارژ کامل پاوربانک، بهتر است آن را از برق جدا کنید تا باتری دچار استرس غیرضروری نگردد. اگر قصد دارید پاوربانک را برای بیش از چند هفته قبل از استفاده مجدد، نگهداری کنید، آن را فقط تا حدود 80% شارژ کنید و هر ماه یا بیشتر آن را آنالیز کنید تا مطمئن شوید سطح شارژ از 30% پایین تر نرود. انجام همین کارها برای افزایش عمر مفید پاوربانک به شدت تاثیرگذار هستند.

چند پاوربانک دارید؟ به صورت نوبتی از آن ها استفاده کنید

اگر چند پاوربانک در خانه دارید (که ایده خوبی است)، سعی کنید هر بار از یکی از آن ها استفاده کنید. نوبت دهی به پاوربانک ها به آن ها اجازه می دهد تا به طور دوره ای استراحت نمایند، بنابراین هیچ کدام از آن ها دائما در حال کار نخواهد بود. این کار چرخه های شارژ را در طول زمان به طور مساوی پخش می نماید، زیرا شارژ مداوم و خالی کردن یک پاوربانک، بر عمر باتری آن تأثیر می گذارد.

می توانید برای سازماندهی آنها را شماره گذاری کنید یا یک چرخش ساده طراحی کنید. شاید هر هفته از یک پاوربانک مختلف استفاده کنید و سپس چرخه را تکرار کنید. حتی انتخاب آگاهانه یک پاوربانک مختلف هر بار بدون اینکه خیلی سخت گیر باشید، می تواند به پخش شدن یکنواخت استهلاک پاوربانک یاری کند و عمر مفید آن ها را افزایش دهد.

هنگام شارژ پاوربانک از آن استفاده نکنید

هنگامی که دستگاهی را به یک پاوربانک در حال شارژ وصل می کنید، از آن می خواهید دو کار پرمصرف را همزمان انجام دهد؛ شارژ خود و تامین انرژی دستگاه شما. این به عنوان شارژ گذرگاهی شناخته می گردد. این وظیفه دوگانه می تواند باعث ایجاد گرمای اضافی در باتری لیتیوم یونی پاوربانک گردد و این فشار حرارتی اضافی می تواند سلول های باتری را به مرور زمان سریع تر تخریب کند.

تقسیم انرژی آن بین دو کار بعلاوه به معنای کندتر شدن شارژ پاوربانک است و ممکن است دستگاه متصل شما حتی به تمام توان مورد احتیاج خود نرسد. بله، بعضی از مدل ها از برندهایی مانند Ugreen 20000mAh و Zendure، شارژ گذرگاهی را بهتر از سایرین مدیریت می نمایند، اما به طور کلی بهتر است در صورت امکان از آن اجتناب کنید. اجازه دهید پاوربانک ابتدا به طور کامل خود را شارژ کند و سپس از آن برای شارژ مجدد گجت های خود استفاده کنید.

پاوربانک خود را از دماهای شدید دور نگه دارید

پاوربانک ها مانند هر دستگاه الکترونیکی دیگری در برابر دماهای شدید آسیب پذیر هستند. طبق گفته انکر، محدوده دمای عملکرد بهینه آنها معمولاً بین 0 درجه سانتیگراد تا 45 درجه سانتیگراد است. بنابراین، زمانی که پاوربانک شما در حال شارژ دستگاه نیست، آن را در جای خنک و خشکی مانند کشو یا کابینت نگهداری کنید. آن را در روزهای بسیار گرم در ماشین رها نکنید یا روی داشبورد نباید فراموش کنید.

از افتادن پاوربانک خودداری کنید

همواره هنگام حمل پاوربانک باید مراقب باشید. از قرار دادن آن در موقعیت هایی که ممکن است سقوط کند، مانند لبه میز یا جیب باز کیف خودداری کنید. سقوط می تواند ساختار داخلی ظریف پاوربانک را مختل کند و بر عملکرد آن تأثیر بگذارد. سلول های باتری، مدار و اتصالات داخل آن حساس هستند و ممکن است در اثر ضربه ناشی از سقوط آسیب ببینند.

اگر در این مورد نگرانی زیادی دارید، می توانید از یک کیف محافظ برای پاوربانک خود استفاده کنید. این کیف نه تنها زیبا به نظر می رسد، بلکه یک پوشش محافظ خوب می تواند تا حد زیادی برای ضربه های ناگهانی و کاهش خطر آسیب دیدگی، محافظت ایجاد کند.

منبع: HowToGeek

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 11 خرداد 1403 بروزرسانی: 11 خرداد 1403 گردآورنده: mohsen-razani.ir شناسه مطلب: 1139

به "7 ترفند برای افزایش عمر پاوربانک که باید بدانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "7 ترفند برای افزایش عمر پاوربانک که باید بدانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید