کدام پروبیوتیک فشار خون بالا را کاهش می دهد؟

به گزارش وبلاگ راضانی، فشار خون بالا، بیماری شایع پزشکی و عامل خطر کلیدی برای بیماری قلبی است که تقریبا نیمی از جمعیت بزرگسال دنیا را تحت تاثیر قرار می دهد.

کدام پروبیوتیک فشار خون بالا را کاهش می دهد؟

به نقل از هلث، نتایج تحقیقات نشان می دهد که مصرف بیشتر قند به ویژه فروکتوز، منجر به افزایش شیوع فشار خون در سطح دنیا شده است.

کارشناسان اظهار کردند که بعضی از پروبیوتیک ها ممکن است بر میکروبیوم روده و تنظیم فشار خون تاثیر بگذارند و نتایج پژوهش بر روی حیوانات نشان داد که دو نوع پروبیوتیک اثر ضد فشار خون دارند.

طی آزمایش 16 هفته ای، بعضی از موش ها هر روز با آب مخلوط با فروکتوز و بعضی نیز با بیفیدوباکتریوم لاکتیس M8 یا لاکتوباسیلوس رامنوسوس M9 تغذیه شدند. درمان پروبیوتیکی به طور قابل توجهی فشار خون حیوانات را کاهش داد و سطح آن را به حالت عادی بازگرداند.

نتایج این پژوهش نشان داد که اثربخشی پروبیوتیک در کاهش فشار خون با بعضی از میکروب های روده و مسیرهای متابولیک مرتبط است.

دکتر جون لی، یکی از پژوهشگران گفت: شواهد جمع آوری شده از اثر ضد فشار خون پروبیوتیک ها و غذاهای تخمیر شده پروبیوتیک در آزمایش های اجرا شده در یک ظرف آزمایشگاهی یا لوله آزمایش (in vitro) و تحقیقات اجرا شده بر روی یک موجود زنده (in vivo) حمایت می شوند، بنابراین ما معتقد بودیم که دریافت رژیم غذایی از غذاهای پروبیوتیک به خوبی مکمل درمان سنتی فشار خون است.

به نظر می رسد که مصرف بیش از حد قند به وسیله مکانیسم های مختلف ازجمله کاهش فراوری نیتریک اکسید کلیه، مقاومت به انسولین، افزایش احتباس نمک و تغییر میکروبیوتای روده، فشار خون را افزایش می دهد.

با این حال، حفظ فشار خون در سطوح طبیعی در موش های تغذیه شده با فروکتوز نشان می دهد که مداخلات پروبیوتیک می توانند ترکیب میکروبی روده را بهبود بخشند.

این مطالعه از روشی برای کشف ارتباط بین تغییرات فشار خون و تغییرات میکروبیوتای روده استفاده کرد.

گروه تحقیقاتی متوجه شد که رژیم غذایی فروکتوز منجر به کاهش باکتری فیرمیکوت ها (Firmicutes) و افزایش سطح باکتروئیدها (Bacteroidetes) شد با این حال، تکمیل آن با هر یک از پروبیوتیک ها باعث شد که جمعیت این باکتری ها به سطح طبیعی بازگردد.

علاوه بر این، این مطالعه چندین گونه باکتری را شناسایی کرد که بر سطح فشار خون تاثیر می گذاشتند، به عنوان مثال، کاهش سطح آلوپرووتلا و آلیستیپس و افزایش سطح گونه های پیرولوبوس و لاوسونیا با کاهش فشار خون مرتبط بود.

دکتر ژیهونگ سان، یکی از پژوهشگران این تحقیق گفت: پروبیوتیک ها با پتانسیل تنظیم فشار خون بالا و تغییر شکل رویکرد ما به سلامت قلب و عروق، راهکاری امیدوارکننده در پزشکی پیشگیرانه هستند.

منبع: گردشبان
انتشار: 22 آبان 1402 بروزرسانی: 22 آبان 1402 گردآورنده: mohsen-razani.ir شناسه مطلب: 1128

به "کدام پروبیوتیک فشار خون بالا را کاهش می دهد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کدام پروبیوتیک فشار خون بالا را کاهش می دهد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید