کتاب کلیات رایحه درمانی منتشر شد

به گزارش وبلاگ راضانی، به گزارش خبرنگاران به نقل از جهاددانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی، این کتاب توسط ابوحسن فرهنگ سردرودی مدیر مرکز پایش سلامت و کارگروه طب فراگیر معاونت پژوهشی جهاددانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی به تحریر درآمده است.

کتاب کلیات رایحه درمانی منتشر شد

در کتاب کلیات رایحه درمانی (آروماتراپی) به مباحث فیزیولوژیکی و مکانیسم های جذب بو و اثرات درمانی بعضی گیاهان آروماتیک اشاره دقیق شده است.

در بخشی از مقدمه این کتاب آمده است: استشمام گیاهان معطر، یکی از قدیمی ترین روش های پیشگیری و درمان محسوب می گردد. مطالعه تاریخچه استفاده از معطرات نشان می دهد که تمدن های قدیمی همچون مصر، هند و ایران با پیشینه ای چندین هزارساله، توجه ویژه ای به گیاهان معطر داشته اند و در جنبه های گوناگون زندگی مانند مراسم مذهبی، مومیایی کردن مردگان، مصارف آرایشی و درمانی به طور گسترده ای از آنان استفاده نموده اند.

رایحه درمانی یا آروماتراپی استفاده از روغن های معطر استخراج شده از قسمت های مختلف گیاه است که به حفظ و بازیابی سلامت جسم و روان یاری می نماید. روغن های معطر درواقع روغن های فرار گیاهان معطر هستند که به شکل های مختلفی مانند استشمام، کمپرس، ماساژ، حمام و خوراکی به کار گرفته می شوند.

کاربرد دارو به شکل معمول خوراکی، با انتشار در سطح بدن و جذب سیستمیک معمولاً عوارض ناخواسته ای را به همراه دارد و گاه منجر به عواقب وخیمی می گردد. کوشش برای به کارگیری روش های جدید و متفاوت برای رساندن دارو به بدن از راستاهایی غیر از گوارش یاری خواهد نمود تا احتمال بروز عوارض جانبی سیستمیک کمتر گردد. استشمام، شکل خاصی از رساندن مواد موردنیاز به بدن است که از راستا بینی صورت می گیرد و تأثیر خود را دسته ای از بیماری ها بهتر و سریع تر نشان می دهد.

بر اساس متون طب سنتی ایران بوییدنی ها (شموم) نوعی از شکل و شیوه استفاده از دارو است که برای پیشگیری و درمان بکار گرفته شده است. استفاده از رایحه گیاهان معطر در اشکال مختلف، بخشی از تدابیر بوده است که حکمای متقدم و متأخر برای حفظ سلامت و درمان بیماری های مختلف بدن به ویژه بیماری های اعصاب و روان مانند سردرد، اختلالات خواب، افسردگی و اضطراب به آن توصیه نموده اند.

اطلاعات بیشتر در این نشانی https://dsbm.ac.ir واقع شده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 8 آبان 1399 بروزرسانی: 8 آبان 1399 گردآورنده: mohsen-razani.ir شناسه مطلب: 51

به "کتاب کلیات رایحه درمانی منتشر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کتاب کلیات رایحه درمانی منتشر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید