واردات 25 میلیون تخم مرغ نطفه دار گوشتی

به گزارش وبلاگ راضانی، مدیرکل تامین دام و فرآوری محصولات دامی شرکت پشیبانی امور دام، خاطر نشان کرد: از اوایل مهر واردات تخم مرغ نطفه دار به سازمان پشتیبانی امور دام واگذار شد و این شرکت 25 میلیون تخم مرغ نطفه دار را وارد کشور کرد.

واردات 25 میلیون تخم مرغ نطفه دار گوشتی

محمد جعفری در خصوص آخرین شرایط واردات تخم مرغ نطفه دار گفت: واردات تخم مرغ نطفه دار گوشتی به شرکت پشتیبانی امور دام، واگذار شده است. شرکت بعد از صدور ابلاغیه مقدمات واردات را از اواخر شهریور شروع و در اوایل مهر واردات تخم مرغ را عملیاتی کرد.

وی ادامه داد: براساس برنامه ریزی صورت گرفته در سازمان، تا به امروز حدود 25 میلیون تخم مرغ نطفه دار گوشتی وارد کشور شده است. طی تفاهم نامه منعقد شده با فعالان این بخش 40 درصد از حجم واردات به انجمن فراوریکنندگان جوجه یک روزه کشور تخصیص داده شد.

این مقام مسئول بابیان اینکه قرارداد فراوری گوشت مرغ گرم یا منجمد با انجمن فراوریکنندگان جوجه یک روزه بسته شده است، گفت: گوشت فراوری شده بنا به احتیاج به بازار تزریق خواهد شد. دولت تعیین خواهد نمود چه نوع گوشتی وارد بازار گردد. اگر احتیاج به تنظیم بازار باشد گوشت گرم به بازار تزریق خواهد شد و اگر بازار در شرایط مطلوبی باشد شرکت پشیبانی امور دام به صورت منجمد و به نرخ مصوب آن را خریداری خواهد نمود.

جعفری با اشاره به افزایش تقاضا گوشت مرغ در امسال، گفت: جوجه ریزی امسال نسبت به سال گذشته 10 درصد افزایش داشته است.

وی بابیان اینکه بخشی از تخم مرغ نطفه دار گوشتی به اتحادیه مرغداران داده شد، اضافه کرد: سازمان های جهاد کشاورزی استان ها، مرغداران را به شرکت پشیبانی امور دام معرفی می نماید.

این مقام مسئول نرخ تحویل تخم مرغ نطفه دار را 4200 تومان اظهار داشت و اضافه کرد: نرخ هنوز تغییر نکرده است و اگر تغییر کند تحویل جوجه با نرخ نو صورت خواهد گرفت.

جعفری در پاسخ به این پرسش که چه مقدار اعتبار برای واردات تخم مرغ نطفه دار تخصیص داده شده است؟ گفت: محدودیتی برای واردات تخم مرغ نطفه دار گوشتی وجود ندارد؛ خوشبختانه مشکل اقتصادی هم نداریم و می توانیم باتوجه به احتیاج داخلی اقدام به واردات کنیم. درحال حاضر نمی توان مقدار ارز و اعتبار تخصیص داده شده به این بخش را اعلام کنیم چراکه نرخ های خرید از کشورهای مختلف فرق دارد. باید منتظر بمانیم که فرایند واردات تا سرانجام سال به اتمام برسد.

به گفته وی، ایران از کشورهای ترکیه، اسپانیا، مجارستان، هلند و بلژیک تخم مرغ نطفه دار گوشتی وارد می نماید. قرار بر این بود که از کشور برزیل نیز وارد داشته باشیم که هنوز عملیاتی نشده است.

این مقام مسئول در پاسخ به این پرسش که تزریق این حجم تخم مرغ نطفه دار چه تاثیری در بازار خواهد گذاشت، اضافه کرد: بدون تردید بازار را تنظیم خواهیم کرد چراکه حجم واردات بسیار قابل توجه است و در فراوری جوجه یک روزه و قیمت جوجه موثر خواهد بود از سوی دیگر مقدار فراوری گوشت کشور را ارتقا خواهیم داد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 26 آذر 1400 بروزرسانی: 26 آذر 1400 گردآورنده: mohsen-razani.ir شناسه مطلب: 723

به "واردات 25 میلیون تخم مرغ نطفه دار گوشتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واردات 25 میلیون تخم مرغ نطفه دار گوشتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید