هزینه درمان سرپایی کرونایی ها ، جزییات درمان در منزل بیماران

به گزارش وبلاگ راضانی، معاون درمان ستاد کرونا استان تهران با بیان اینکه بار بیماری کووید-19 کماکان در تهران در اوج قرار گرفته است، گفت: با توجه به اینکه در هفته گذشته افزایش بیماران سرپایی را داشتیم، نشان از این دارد که تعداد بستری ها حداقل تا دو هفته آینده بالا خواهد بود و تا دو هفته بعدش هم مرگ و میر بالا است.

هزینه درمان سرپایی کرونایی ها ، جزییات درمان در منزل بیماران

جهت دریافت خدمات پتینه کار با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

دکتر نادر توکلی در گفت وگو با خبرنگاران، درباره شرایط بیماری کووید-19 در تهران، گفت: اقدام بسیار بسیار موثری که دستورالعملش ابلاغ و اجرا شده است، درمان بیماران کرونایی که معمولا درگیری ریوی دارند، به صورت درمان بستری موقت و درمان های سرپایی است که به خوبی توانسته رضایتمندی ایجاد کند و مردم را از سردرگمی درآورد.

شرایط درمان در منزل برای بیماران کرونایی

وی اضافه نمود: معمولا تعدادی از بیماران در بیمارستان بستری هستند که حدود دو-سوم این بیماران، بیماران بدحالی نیستند و بین پنج تا 10 روز ممکن است در بیمارستان بستری بمانند. این بیماران طی دو تا سه روز اولی که درمان هایشان را دریافت می نمایند، در فرایند پایدار و تثبیت شده ای قرار می گیرند و در ادامه فقط برای دریافت داروی تزریقی بستری می مانند. حال ما این بیماران را ترخیص می کنیم و زمانیکه شرایط بیمار در مجموع خوب است، ادامه درمان را به صورت سرپایی پیش می بریم؛ به طوری که بیماران روزانه مراجعه می نمایند و داروهایشان به صورت سرپایی تزریق می گردد که عمدتا داروهای ضدویروس یا کورتیکواستروئیدها یا داروهای ضدانعقاد که اصلی ترین داروهای درمان کرونا در بیمارستان ها هستند، تزریق می گردد.

تزریق 10 هزار مورد دارو طی یک هفته با درمان سرپایی کرونایی ها

درمان روزانه 1000 بیمار به صورت سرپایی درتهران

توکلی ادامه داد: بنابراین فرایند درمان سرپایی را فعال کردیم و این باعث شده که بتوانیم بخش عمده ای از تعداد بستری هایمان را کاهش داده و بهره وری بهتری برای ظرفیت تخت ها ایجاد کنیم. این اقدام بسیار یاری نموده است. به طوری که در طی یک هفته نزدیک به 10 هزار مورد تزریق دارو داشته ایم و این باعث شده که بتوانیم تقریبا تا روزی 1000 بیمار را به صورت سرپایی درمان کنیم که رضایتمندی ایجاد می نماید. البته این افراد، بیمارانی هستند که درگیری ریوی دارند، اما احتیاج به اکسیژن ندارند و بابت درگیری ریوی باید داروهایی را تزریق نمایند. همچنین شامل بیمارانی هم می گردد که در بدو ورود حال عمومی شان خوب است، اما درگیری ریوی هم دارند و پزشک توصیه می نماید که بستری شوند که در اورژانس یا در کنار اورژانس ها تمهیداتی دیده شده یا یک واحد مستقلی با عنوان کلینیک بستری موقت درمان کووید است که بیماران به آن جا مراجعه نموده، متخصص بیمار را ویزیت می نماید و بیمار به صورت سرپایی و روزانه داروهای مورد احتیاجش را دریافت می نماید.

وی تاکید نمود: البته این اقدام شرایطی دارد و شرطش این است که بیمار هم یک ظرفیت اقامتی معین داشته باشد، شرایط قرنطینه در منزل را داشته باشد و بتواند از خودش مراقبت کند. به هر حال وقتی که مردم به جای اینکه در بیمارستان باشند، بتوانند درمان شان را فعالانه از بیمارستان دریافت نمایند و به منزل بازگردند، آرامش خاطر بهتری دارند، تغذیه شان بهتر است و استرس کمتری نسبت به محیط بیمارستان به آنها وارد می گردد و رضایتمندی بیشتری هم حاصل می گردد.

هزینه درمان سرپایی کرونایی ها در بیمارستان چند؟

معاون درمان ستاد کرونا استان تهران تاکید نمود: البته باید توجه کرد که خوشبختانه تمامی این خدمات سرپایی و داروهای گران قیمتی که برای کرونا وجود دارد، همه تحت پوشش بیمه قرار گرفتند و بیمه های پایه این خدمات را تحت پوشش قرار داده اند. در مجموع هزینه های درمان کرونا، پوشش 90 درصدی و 70 درصدی دارد که بر این اساس مردم بین 10 تا 30 درصد پرداختی دارند که عدد ناچیزی است. به ویژه در شرایط سرپایی که دیگر هزینه های هتلینگ بیمارستان و... هم محاسبه نمی گردد.

توکلی ادامه داد: معمولا در یک پفراینده بستری موقت که بیمار می آید و داروهای تزریقی را دریافت می نماید، به طور میانگین حدود یک میلیون تومان هزینه دارد که اگر 30 درصد سهم بیمار را حساب کنید پرداختی بیمار بین 250 تا 300 هزار تومان و اگر 10 درصد در نظر بگیریم، حدود 100 هزار تومان هزینه بیمار می گردد. البته هزینه بستری به دلیل ورود هتلینگ، انجام آزمایشات و ... عدد بالاتری دارد.

بار کرونا در تهران کماکان در اوج

بستری روزانه 1400 بیمار در تهران

وی گفت: باید توجه کرد که آنچه مسلم است، بار بیماری کماکان در تهران در اوج است. یعنی کماکان در اوج قرار داریم. به طوری که روزانه 1400 بستری را در بیمارستان ها داریم و تقریبا معادل همین تعداد را هم به صورت سرپایی مدیریت می کنیم. این موضوع باعث شده که کماکان در اوج باشیم و تعداد بیماران بالاست. در عین حال فرایند افزایش بیماران سرپایی را هم در هفته گذشته داشتیم که اکنون شیب صعودی آن مقداری کمتر شده است، اما آنچه مسلم است، این است که با توجه به اینکه در هفته گذشته افزایش بیماران سرپایی را داشتیم، نشان از این دارد که تعداد بستری ها حداقل تا دو هفته آینده بالا خواهد بود و تا دو هفته بعدش هم مرگ و میر بالا است. در سیر زمانی ابتدا بیماران سرپایی افزایش می یابند، بعد از دو هفته میزان بستری افزایش یافته و چهار هفته بعد از افزایش موارد سرپایی میزان مرگ و میر به دلیل شدت ابتلا بالا می رود.

توکلی ادامه داد: البته به دلیل اینکه بیمارستان ها در زمینه درمان بیماران کرونایی تجربه بهتری پیدا کردند، کادر درمان بهتر می تواند مدیریت کند و با دستورالعمل هایی که در زمینه تیم تنفسی و افزایش تعداد تخت های ویژه ابلاغ شده، خوشبختانه مراقبت در بیمارستان بسیار بهتر است و نسبت به پیک سوم درصد مرگ و میرمان نسبت به کل ابتلا کمتر است. اگر بر اساس تعداد مراجعات حساب کنیم، مرگ و میر حدود یک درصد است. یعنی تقریبا از هر 100 بیماری که به بخش سرپایی بیمارستان ها مراجعه می نمایند، بین یک تا یک و نیم درصد فوت داریم. البته شاخص مهم این است که فوت عمدتا در بخش های ویژه اتفاق بیفتد. کاهش فوت در بخش بیمارستان که اکنون کم شده است، نشان می دهد که مراقبت در بیمارستان ها به خوبی انجام می گردد.

ICU های تهران همچنان پُر

وی گفت: در عین حال آی سی یوها پر است. در آی سی یو مرگ و میر بالاست. زیرا نوعا بیماران بدحال هستند. در عین حال از کل بستری هایمان 25 درصد روی تخت های ویژه هستند. البته در بخش های عادی هم هر آن امکان دارد که شرایط بیمار بدتر گردد که البته امکان پایش بیمار در بخش عادی توسط دستگاه های مانیتورینگ و پالس اکسیمتری را داریم که یاری نماینده است.

وی گفت: مسلم این است که ما در بخش های بستری اورژانس که فرضا در تهران 1000 تخت داریم، بیمار وارد اورژانس می گردد، کارهای اولیه اش انجام می گردد و ظرف شش تا 12 ساعت و حداکثر 24 ساعت به بخش منتقل می گردد.

راه اندازی سامانه بیمارستان یابی به کجا رسید؟

توکلی درباره راه اندازی سامانه اعلام بیمارستان های دارای تخت خالی برای بیماران کرونایی، گفت: در حال اجرا اقدامات راه اندازی این سامانه هستیم. اقدامات اولیه آن اجرا شده، اتصالات سامانه هم با همکاری مخابرات اجرا شده، اپراتورهایی که کارشناسان خبره بیمارستانی هستند، بر اساس ناحیه ای که بیمار تماس می گیرد یا به بخش سرپایی ارجاع داده می شوند، نیز معین شده اند. عمدتا این سامانه برای بیماران سردرگمی است که احتیاج به تخت بستری دارند تا بتوان آنها را راهنمایی کرد. این سامانه طی روزهای آینده استقرار می یابد و رسما آن را اعلام می کنیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 28 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 28 اردیبهشت 1400 گردآورنده: mohsen-razani.ir شناسه مطلب: 446

به "هزینه درمان سرپایی کرونایی ها ، جزییات درمان در منزل بیماران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هزینه درمان سرپایی کرونایی ها ، جزییات درمان در منزل بیماران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید