موشک جدید کره شمالی پیامی برای رییس جمهوری بعدی آمریکاست

به گزارش وبلاگ راضانی، به گفته تحلیلگران، موشک بزرگ الجثه جدیدی که کره شمالی در یک رژه نظامی به نمایش گذاشت، تهدید صریحی برای دفاع ایالات متحده و یک چالش قطعی برای رئیس جمهور فعلی و رئیس جمهور آینده آمریکا است. آن ها همچنین هشدار دادند که پیونگ یانگ می تواند این سلاح را سال آینده آزمایش کند.

موشک جدید کره شمالی پیامی برای رییس جمهوری بعدی آمریکاست

به نقل از آسوشیتدپرس، کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی سحرگاه شنبه در اوج یک رژه بی سابقه در پیونگ یانگ، نظاره گر نمایش موشک بالستیک قاره پیما دور میدان کیم ایل سونگ- نام گذاری شده به نام پدرعظیم کیم- بود.

در بین تحلیل گران به سرعت این اجماع حاصل شد که این موشک، عظیم ترین موشک محرک با سوخت مایع در دنیا است و به احتمال زیاد، برای حمل چندین کلاهک جنگی در سیستم هدف گیری پرشمار مستقل (MIRV)، طراحی شده است.

جفری لوییس از مؤسسه مطالعات بین المللی میدلبری گفت این موشک، به طور واضح غلبه بر سیستم دفاع موشکی آمریکا در آلاسکا را هدف گرفته است.

وی در توییتر اضافه نمود: اضافه نمودن کلاهک جنگی برای کره شمالی، بسیار ارزان تر از اضافه نمودن رهگیر برای آمریکا بود.

وی شرح داد که اگر موشک بالستیک قاره پیما چهار یا پنج کلاهک حمل کند، آمریکا نیازمند آن است که حدود 1 میلیارد دلار برای 12 الی 16 رهگیر به ازای هر موشک، هزینه کند. با این هزینه، کاملاً مطمئن هستم که کره شمالی می تواند کلاهک ها را زودتر از اینکه ما رهگیر اضافه کنیم، بیافزاید.

طول این موشک 24 متر و قطر آن 2.5 متر تخمین زده شد که به گفته مارکوس شیلر، کارشناس، به اندازه ای عظیم است که بتواند 100 تن سوخت را حمل کند که بارگیری آن ساعت ها به طول می انجامد.

وی اضافه نمود: این موشک به قدری عظیم و سنگین بود که عملاً قابل استفاده نبود، شما نمی توانید این وسیله را با سوخت پر حرکت دهید و نمی توانید سوخت آن را در محل پرتاب بارگیری کنید.

وی اظهار کرد: این شی ء مطلقاً بی معنی است، مگر اینکه برای بازی های برابری تهدید استفاده گردد، مانند ارسال این پیام که ما موشک بالستیک قاره پیما داریم که سیستم هدف گیری پرشمار مستقل دارد، بترسید!

نظران کره شمالی مرتباً هشدار می دهند که دستگاه هایی که پیونگ یانگ در رژه های خود به نمایش می گذارد، ممکن است ماکت یا مدل باشد و تا زمانی که به آزمایش گذاشته نشوند، مدرکی دال بر کار کردن آن ها وجود ندارد.

اما این موشک بر روی یک حامل-بالابرنده-پرتاب نماینده عظیم قبلاً دیده نشده 22 چرخه حمل می شد، که بسیار عظیم تر از حامل 16 چرخه ساخت چین بود که تا به امروز کره شمالی از آن استفاده می کرد.

ملیسا هنهام، از شبکه باز هسته ای گفت: وسیله حامل موشک، ممکن است روایت ترسناک تری از خود موشک باشد؛ اگر کره شمالی شاسی های بومی خود را فراوری کند، محدودیت در تعداد موشک های بالستیک قاره پیمایی که می توانند فراوری نمایند، کمتر است.

اندکی قبل از مراسم تحلیف ریاست جمهوری در سال 2017، دونالد ترامپ توییت کرد که ساخت سلاحی توسط کره شمالی که قادر به دستیابی به آمریکا باشد، اتفاق نخواهد افتاد!

دونالد ترامپ نخستین سال ریاست جمهوری خود را در جنگ کلامی تنش آمیز با کیم گذراند، تا اینکه یک صمیمیت دیپلماتیک غیرعادی بین آن دو برقرار شد.

اما مذاکرات هسته ای بین واشنگتن و پیونگ یانگ از زمان فروپاشی اجلاس هانوی آن ها در اوایل سال گذشته، بر سر برداشتن تحریم ها و آنچه در مقابل کره شمالی قادر به تسلیم باشد، به بن بست رسیده است.

به گفته تحلیل گران، موشک بالستیک قاره پیما، مدرکی دال بر آن بود که کره شمالی به توسعه زرادخانه خود در طول فرآیند دیپلماتیک ادامه داده و به درخواست از پیونگ یانگ برای بازگشت به میز مذاکره، وزن بیشتری داده است.

سوزان دی ماجیو از اوقاف کارنگی گفت: این نمایش برای دولت بعدی آمریکا بود؛ هر آن کسی که پس از انتخابات ریاست جمهوری در سال آینده، ریاست آن را بر عهده خواهد داشت.

وی ادامه داد: کیم تقویت کرد- و به نمایش گذاشت- که قدرت بازدارندگی هسته ای کره شمالی، در شدیدترین حالت خود است. پیام کلیدی او این است؛ گزینه نظامی مناسبی علیه ما وجود ندارد. با ما بر این اساس برخورد کنید.

با گذشت بیش از 12 ساعت از انتها پخش رژه در تلویزیون دولتی کره، ترامپ و رقیب دموکراتیک او جو بایدن، هنوز در این باره توییتی نکرده اند.

ترامپ این قول را از کیم گرفته که آزمایش هسته ای یا موشک بالستیک قاره پیمای بیشتری انجام ندهد، و شین بئوم-چول از مؤسسه تحقیقاتی کره برای استراتژی ملی گفت که با نمایش موشک به جای پرتاب آن، پیونگ یانگ اندکی پیش از گذر از خط قرمزهای خود، متوقف شده است.

وی به آسوشیتدپرس گفت: اما این نمایش ضمناً این علامت را می دهد که کره شمالی در صورتی که ترامپ مجدداً انتخاب گردد و مسئله این کشور را نادیده بگیرد، می تواند یک پرتاب انجام دهد. اگر بایدن انتخاب گردد و به کره شمالی گوش نکند، این کشور پرتاب را انجام خواهد داد.

، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 28 آبان 1399 بروزرسانی: 28 آبان 1399 گردآورنده: mohsen-razani.ir شناسه مطلب: 97

به "موشک جدید کره شمالی پیامی برای رییس جمهوری بعدی آمریکاست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موشک جدید کره شمالی پیامی برای رییس جمهوری بعدی آمریکاست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید