موردی از ابتلای انسانی به آنفلوآنزا نداشته ایم

به گزارش وبلاگ راضانی، رئیس اداره آنفلوآنزای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: نه تنها هیچ موردی از ابتلای انسانی به آنفلوآنزای پرندگان در کشور نداریم بلکه از ابتدای سال جاری تا به امروز هیچ موردی از ابتلا به آنفلوآنزای فصلی انسانی هم در کشور نداشته ایم.

موردی از ابتلای انسانی به آنفلوآنزا نداشته ایم

به گزارش خبرنگاران، حمیدرضا نجاری روز شنبه در تبادل نظر با ایرنا اضافه کرد: شرایط بیماری آنفلوآنزا در سراسر کشور به وسیله پایگاه های دیده بانی فعال رصد و پایش می گردد و علاوه بر مراکز بهداشتی کشور، شرایط این بیماری در بیمارستانها و مراکز درمانی نیز رصد و پایش می گردد.

وی گفت: از ابتدای سال جاری تا به امروز هیچ موردی از ابتلای انسانی به آنفلوآنزای فصلی در کشور گزارش نشده است و هنوز با مساله ای به نام شیوع آنفلوآنزای فصلی روبرو نیستیم و سال جاری هیچ موردی از ابتلا و مرگ ناشی از آنفلوآنزا در کشور نداشته ایم.

نجاری اضافه کرد: بیماری آنفلوآنزای پرندگان نیز تا به امروز هیچ مورد ابتلای انسانی در کشور نداشته است و فقط در یک یا دو نقطه کشور در دو مرغداری به صورت محدود موارد ابتلا به این بیماری در تعدادی از مرغ ها دیده شده که همه آنها معدوم شده اند و هیچ موردی از ورود این مرغ های محدود به بازار وجود نداشته است.

رئیس اداره آنفلوآنزای وزارت بهداشت ادامه داد: مردم مطمئن باشند که موارد ابتلای مرغ ها به آنفلوآنزای پرندگان در این دو مرغداری به طور کامل پاکسازی شده و مرغ های موجود در بازار کاملا سالم و تحت نظر سازمان دامپزشکی هستند. موارد ابتلا به آنفلوآنزای پرندگان در دو مرغداری اعلام شده نیز محدود بوده، تعداد مرغ های مبتلا قابل شمارش و در مقابل کل بازار مرغ کشور بسیار محدود است بنابراین این مساله تاثیری در بازار مرغ کشور نداشته است و گرانی مرغ در بازار هیچ ارتباطی به ابتلای تعداد محدود مرغ در دو مرغداری به آنفلوآنزای پرندگان ندارد.

نجاری درباره واکسن آنفلوآنزا نیز گفت: سال جاری با تصمیم کمیته ملی کشوری آنفلوآنزا واکسیناسیون آنفلوآنزا با اولویت توزیع رایگان در شبکه بهداشتی کشور برای گروههای خاص انجام شد و با توزیع حدود 1.5 میلیون دوز واکسن در شبکه به صورت رایگان، کادر بهداشتی- درمانی مراکز دولتی و خصوصی، زنان باردار و بیماران خاص مانند افراد دیالیزی، هموفیلی، تالاسمی، ام اس واکسن آنفلوآنزا را دریافت کردند.

وی اضافه کرد: با توجه به اینکه هنوز با شیوع آنفلوآنزا در کشور روبرو نشده ایم، زمان تزریق واکسن آنفلوآنزا دیر نشده است، سازمان غذا و دارو در کوشش است تا میزان بیشتری واکسن آنفلوآنزا وارد کشور گردد تا بتوانیم واکسن آنفلوآنزا را برای گروه های بیشتری از مردم تزریق کنیم و اگر افرادی از بین بیماران خاص، زنان باردار یا کادر بهداشتی- درمانی هنوز این واکسن را نزده اند می توانند برای دریافت این واکسن به مراکز بهداشتی و درمانی دولتی مراجعه نمایند.

رئیس اداره آنفلوآنزای وزارت بهداشت گفت: پیش بینی وزارت بهداشت این است که با توجه به رعایت اصول بهداشتی پیشگیری از ویروس کووید 19 توسط مردم شامل ماسک زدن، رعایت فاصله فیزیکی و شست و شوی مدام دست ها، سال جاری با موارد قابل توجه آنفلوآنزا در کشور روبرو نمی شویم.

یکی از نگرانی های وزارت بهداشت از ماههای گذشته همزمانی اپیدمی کرونا و آنفلوآنزا در پاییز و زمستان بود که خوشبختانه تا به امروز موردی از ابتلای انسانی به آنفلوآنزا در کشور نداشته ایم. سال گذشته بیش از 116 نفر بر اثر ابتلا به آنفلوآنزای فصلی در کشور جان خود را از دست دادند اما به نظر می رسد سال جاری به علت رعایت اصول بهداشتی، با موارد زیادی از آنفلوآنزا در کشور روبرو نشویم.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 7 دی 1399 بروزرسانی: 7 دی 1399 گردآورنده: mohsen-razani.ir شناسه مطلب: 179

به "موردی از ابتلای انسانی به آنفلوآنزا نداشته ایم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موردی از ابتلای انسانی به آنفلوآنزا نداشته ایم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید