مراحل ساخت خانه ، صفر تا صد از خرید زمین تا محوطه سازی

به گزارش وبلاگ راضانی، مراحل ساخت خانه به ترتیب از خرید و دریافت مجوزها تا اجرای فضای سبز و زیباسازی را در این مقاله بیان خواهیم کرد. دانستن مراحل مختلف ساخت خانه برای کسانی که می خواهند خودشان به ساخت خانه خود اقدام نمایند و برای این منظور به اطلاعاتی احتیاج دارند، مفید خواهد بود. در ادامه با خبرنگاران همراه باشید.

مراحل ساخت خانه ، صفر تا صد از خرید زمین تا محوطه سازی

جهت دریافت خدمات پتینه کاری ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

مراحل ساخت خانه : خرید زمین

خرید زمین یکی از مواردی است که بسیاری این مرحله را آسان ترین مرحله برای ساخت یک خانه می دانند در صورتی که این طور نیست؛ بهتر است پیش از اقدام به خرید یک زمین یا خانه فرسوده ابتدا از شهرداری در مورد زمین مورد نظر استعلام بگیرید تا از آماده ساخت بودن زمین مطمئن شوید.

تمام اطلاعات صفر تا صد ساختمان را یکجا دریافت نمایید

در هنگام خرید دقت کنید و تحقیقات کاملی را جهت اینکه بدانید سند ملک یا زمینی که قصد خرید آن را دارید در گرو بانک نباشد، برای برطرف بازدداشت شخصی ارائه نشده باشد و بتوان با سند آن تمام مجوزهای لازم برای ساخت را اخذ کرد، انجام دهید.

زمین یا خانه های به اصطلاح دوبر بهترین زمین ها برای ساخت خانه هستند زیرا پنجره های زیادی را می توان در این زمین ها به کار برد و در نتیجه نور زیادی به داخل خانه می آید. خانه یا زمین هایی که در مناقصه بانک هستند یا در مرحله انحصار وراثت هستند نیز از قیمت های خوبی برخوردارند که می توانید برای خرید آنها پیش قدم شوید.

دریافت مجوزها

اولین بخش غیرعملیاتی مراحل ساخت خانه را با داشتن سند ملک یا زمین می توانید شروع کنید. مراحل اخد مجوز ساختمانی از ابتدا شامل تشکیل پرونده، بازدید، دستور نقشه، طراحی نقشه معماری، پرداخت عوارض، تهیه مدارک پیش نویس و چاپ پروانه یا مجوز ساخت می شود.

برای تشکیل پرونده ضروری است به دفاتر الکترونیک خدمات دولت در سطح شهر بروید و مدارک مورد احتیاج را در سامانه ای که شهرداری برای اخد مجوز در نظر گرفته است کامل کنید و در این راه به کپی و اصل سند، کپی و اصل شناسنامه و کارت ملی مالک یا مالکین و برگه تصویه حساب عوارض نوسازی ملک در سال های گذشته احتیاج دارید.

پروانه ساختمان، تمام مراحل اخذ تا هزینه صدور

پس از تشکیل پرونده بازدید از ملک صورت می گیرد. که شامل مواردی مانند اندزه گیری ابعاد ملک، عرض گذر، بنای موجود، موقعیت مجاورین در صورت داشتن مواردی از قبیل پخ در بنا و … می شود. در مرحله بعد طی یک سری امور اتوماسیون اداری دستور نقشه صادر می شود و نقشه های معماری تهیه می شوند که معمولا بر اساس پهنه ملک، متراژ سند، عرض گذر، تعداد طبقات و سطح اشغال آن صورت می گیرد.

در سرانجام پس از نهایی شدن نقشه معماری از سوی واحدی که پروانه را صادر می نماید، رسید مبلغی تحت عنوان عوارض تراکم شهرداری بر اساس کاربری سازه و متراژ هر طبقه صادر می شود.

پس از پرداخت عوارض مربوطه نوبت مرحله تهیه مدارک پیش نویس شامل ارائه نتیجه آزمایش مکانیک خاک، ارائه نقشه های فاز 2 و اخد تاییده از سازمان نظام مهندسی سپس درخواست معین ناظر را می دهید.

پس از معین ناظر و عقد قرار داد برگه سهمیه ناظر و قرارداد را همراه با برگه تعهد رعایت اصلاحی و تعهد اخذ تاییدیه نما و … را به عنوان مدرکی برای به اتمام رساندن مراحل در پرونده خود در دفاتر خدمات الکترونیک بارگذاری می کنید.

در صورت نبود مشکل پروانه صادر خواهد شد و تا دو سال اعتبار خواهد داشت که تا دو سال دیگر هم تمدید خواهد شد. در این بخش مراحل ساخت خانه که به عهده مالک بود به اتمام رسید.

بستن قرار داد با پیمانکار

معمولا گروه مهندسین ناظر چند پیمانکار را برای انجام عملیات های مختلف ساختمانی به مالک معرفی می نمایند تا از میان آن ها یکی را انتخاب کند البته این انتخاب الزام آور نیست و مالک می تواند خود به انتخاب پیمانکار بپردازد و قرارداد ببندد، انتخاب پیمانکار و بستن قرارداد با پیمانکار اولین قدم عملی در راه مراحل ساخت خانه است و پس از آن این مراحل به ترتیب زیر شروع می شوند.

قراردادهای پیشنهادی:

  1. قرارداد مقاطعه کاری پی کنی و گود برداری
  2. قرارداد مقاطعه کاری اجرای اسکلت بتنی
  3. قرارداد مقاطعه کاری اجرای سقف

مراحل ساخت خانه : گودبرداری

گودبرداری اولین بخش مراحل ساخت خانه در بخش عملیاتی است که باید به طور اصولی انجام شود تا کمترین خسارت متوجه مالک، کارگران و ساکنان خانه های مجاور شود. گودبرداری برای خانه های با تعداد طبقات کم که زیر زمین یا پارکینگ ندارند بسته به تعداد طبقات معمولا تا عمق یک متر یا کمتر انجام می شود (برای یک خانه دو طبقه) ولی برای ساختمان های با طبقات زیاد و برج ها گودبرداری تا رسیدن به اصطلاح زمین بکر انجام می شود.

خاکبرداری و گودبرداری را با متخصصین ماهر کارگشا تجربه نمایید.

اجرای بتن مگر

بعد از خاکبرداری و قبل از اجرای فونداسیون، بتن مگر اجرا می شود. این بتن با نام های متفاوت مانند: بتن نظافتی، کم سیمان (سبک) و لاغر یاد می شود. بتن مگر با ضخامت 10 الی 15 سانتی متر و عیار سیمان 150 کیلوگرم جهت آماده سازی بستر خاک برای پی ریزی، جلوگیری از خوردگی آرماتورها و … انجام می شود.

مطلب پیشنهادی: برآورد هزینه ساخت ساختمان را خودتان به سادگی محاسبه کنید؟

آرماتوربندی

آرماتوربندی برای همه خانه ها چه با اسکلت بتنی، چه با اسکلت فلزی انجام می شود. در آرماتوربندی با استفاده از میلگرد تمام سطح بنا شبکه بندی می شود. این شبکه از میلگردها با استفاده از جوشکاری یا سیم آرماتوربندی به هم متصل می شوند. محکم بودن اتصالات بسیار مهم است زیرا در هنگام وارد آمدن فشارهای کششی (زلزله) این اتصالات هستند که تمام نیرو را تحمل می نمایند.

جهت اجرای آرماتوربندی، سفارش خود را در سامانه کارگشا ثبت نمایید.

مراحل ساخت خانه : قالب بندی

قالب بندی هم مانند آرماتوربندی یکی از فعالیت های اجرایی ساختمان محسوب می شود. در ایران معمولا برای قالب بندی از قالب های چوبی استفاده می شود البته انواع قالب های دیگر نیز موجود هستند و مورد استفاده نیز قرار می گیرند. پیش از قالب بندی به چرب کردن قالب ها می پردازند تا قالب ها در مرحله بعد به بتن نچسبند. میزان و چگونگی چرب کردن قالب ها بسیار مهم است و این کار باید به روش اصولی و صحیح انجام شود تا نتیجه مطلوب حاصل شود.

اگر به دنبال تیم حرفه ای جهت قالب بندی هستید، می توانید درخواست خود را رایگان ثبت نمایید.

بتن ریزی

پس از قالب بندی به بتن ریزی یکی دیگر از مراحل اجرای سازه است؛ می پردازیم. در بتن ریزی دقت کافی باید صورت گیرد تا این کار به نحو احسنت انجام شود. پس از بتن ریزی وقتی بتن ها شکل دریافتد قالب ها جدا می شوند و برای اجرای اسکلت آماده می شوند.

اجرای اسکلت

در ادامه مراحل ساخت خانه برای ساخت اسکلت معمولا از انواع اسکلت فلزی یا بتنی استفاده می شود که هر دو روش قابل اطمینان هستند ولی چون اسکلت فلزی کمی هزینه بیشتری دارد بنابراین کارفرمایان به اجرای اسکلت بتنی تمایل بیشتری دارند. در اجرای اسکلت ابتدا ستون ها ساخته می شوند و الویت با ساخت ستون هایی است که بیشترین بار را تحمل می نمایند که ستون های وسط مربع هستند سپس ستون های کناری و بعد از آن به ساخت ستون های گوشه اقدام می شود. پس از ساخت ستون ها، راه پله ساخته می شود و سپس طبقات ساخته می شوند.

مطلب پیشنهادی: مراحل ساخت ساختمان اسکلت فلزی : علت محبوبیت این سازه چیست؟

اجرای سقف

پس از سرانجام یافتن ساخت اسکلت به ساخت سقف یا به اصطلاح طاق زنی اقدام می شود. در هر طبقه سقف یا طاق به چند مربع یا مستطیل تقسیم می شود و با استفاده از تیرچه ها مربع ها را به قطعات کوچکتر تقسیم می نمایند و در نهایت این قطعات کوچک را از طریق آجر پر می نمایند که امروزه از مصالح دیگری استفاده می نمایند که بسیار سبک تر هستند و قابلیت عایق صدا و حرارت را نیز دارند.

پیشنهادات ویژه:

  • سقف های جدید سازه ای، معرفی انواع + اجرا و قیمت ها
  • انواع سقف های ساختمانی رایج در ایران + اجرا و قیمت ها

مراحل ساخت خانه : دیوارچینی

در مراحل ساخت خانه، دیوارچینی پس از تکمیل شدن طاق ها انجام می شود. معمولا دیوارچینی در ایران از طریق آجر ها انجام می شود ولی راه های دیگری هم برای این کار وجود دارد که از میان آن ها می توان به دیوار پیش ساخته عایق کاری شده اشاره نمود. در سرانجام اجرای سقف و دیوارچینی بتن پاشی برای استحکام بیشتر صورت می گیرد.

اجرای تاسیسات

پس از دیوارچینی نوبت به اجرای تاسیسات مانند لوله کشی های گاز، آب و برق کشی اقدام می شود و در صورت لزوم لوله آتشنشانی هم تعبیه می شود.

مطلب پیشنهادی: تأسیسات ساختمانی: انواع، اصول و قوانین اجرای تاسیسات مکانیکی و برقی

گچ و خاک

گچ و خاک مرحله ای است که پیش از گچ کاری انجام می شود. گچ و خاک در واقع پوششی است که اتصالات را می پوشاند.

نصب چارچوب درها و پنجره ها

پس از گچ و خاک چارچوب درها و قاب پنجره ها نصب می شود. ناگفته نماند که طبق مبحث 19 مقررات ملی ساختمان پنجره ها حتما باید دوجداره باشند تا سرانجام کار صادر شود.

کفسازی

کفسازی به اجرای پوشش کف خانه گفته می شود که می تواند از جنس سرامیک، سنگ، کاشی یا چوب باشد.

گچ کاری

پس از کفسازی، گچ کاری اجرا می شود و دیوارها و سقف تمام اتاق ها به جز قسمت هایی که کاشی شده اند با گچ پوشانده می شود.

مراحل ساخت خانه : اجرای نما

در حین گچ کاری یا پس و پیش از آن می توان به اجرای نما اقدام کرد. نما می تواند از جنس سنگ، فلز، آجر، شیشه و سیمان باشد.

دکوراسیون داخلی و اجرای فضای سبز

پس از اتمام نازک کاری به اجرای دکوراسیون داخلی و فضای سبز اقدام می شود که آخرین مراحل ساخت خانه به حساب می آیند. معمولا شامل کابینت، کمد دیورای، نصب روشویی، وان، پکیچ رادیاتور، آیفون و … است.

مطلب پیشنهادی: محوطه سازی : تمام اصول، مصالح و روش اجرای آن + معرفی متخصصین ماهر

سخن سرانجامی

در این مقاله به آنالیز تمام قسمت های مراحل ساخت خانه اقدام شده است. شرح اضافات درباره بعضی مراحل که انجام آن بر عهده پیمانکار است به اختصار عنوان شد و به مراحلی که به عهده مالک یا کارفرما است بیشتر پرداخته شده است.

منبع: ویکی ساختمان
انتشار: 18 اسفند 1399 بروزرسانی: 18 اسفند 1399 گردآورنده: mohsen-razani.ir شناسه مطلب: 311

به "مراحل ساخت خانه ، صفر تا صد از خرید زمین تا محوطه سازی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مراحل ساخت خانه ، صفر تا صد از خرید زمین تا محوطه سازی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید