عرضه املاک مازاد دولت به زودی در بورس کلید می خورد

به گزارش وبلاگ راضانی، معاون عملیات و نظارت بر بازار بورس کالای ایران گفت: براساس پیگیری های صورت گرفته اکنون 34 ملک مازاد دولت در حال طی کردن مراحل پذیرش است و در هفته های آینده عرضه آن ها بر تابلوی بورس کالا به انجام خواهد رسید.

عرضه املاک مازاد دولت به زودی در بورس کلید می خورد

اواخر مرداد ماه بود که محمد مخبر، معاون اول رییس جمهوری بخشنامه اجرایی تامین منابع مالی دولت به وسیله فروش اموال و املاک مازاد را به دستگاه های اجرایی مشمول قانون مدیریت خدمات کشوری ابلاغ کرد که در بند دوم این بخشنامه بر استفاده از ظرفیت بورس کالای ایران برای فروش اموال مازاد دولت تاکید شده است.

در بند 2 بخشنامه مذکور به صراحت قید شده که استانداران موظفند با تشکیل کارگروه شناسایی و مولدسازی در استان ها به صورت مستمر نسبت به شناسایی اموال و املاک مازاد در اختیار دستگاه های اجرایی اقدام و پس از صدور مجوز به وسیله وزارت امور مالی و دارایی، مراتب را پیگیری نمایند تا منجر به مولدسازی این اموال و املاک مازاد یا فروش به وسیله عرضه در بورس کالای ایران یا مزایده عمومی و واریز منابع حاصل از مولدسازی یا فروش به ردیف درآمدی مربوط گردد.

بعلاوه احسان خاندوزی وزیر امور مالی و دارایی اواخر آذر ماه گفت: با وجود مقاومت دستگاه های دولتی برای فروش اموال مازاد دولت، مولدسازی این دارایی ها و واگذاری آنها به بخش های غیردولتی یکی از مهمترین راهکارهای دولت سیزدهم برای تامین مالی است، ضمن آنکه موجب بهره وری بیشتر این دارایی ها هم می گردد.

وی با تاکید بر این نکته که این رویکرد بسیار مورد توجه شخص رییس جمهوری قرار گرفته است، گفت: هم اکنون دارایی های مازاد دولتی احصا شده و به خزانه داری رسیده است و در آینده ای نزدیک با مکانیسم کاملا شفاف و الکترونیکی این دارایی های مازاد واگذار و مولدسازی می شوند.

با توجه به پیگیری های اجرا شده از سوی خبرنگار مالی ایرنا در مورد آخرین شرایط عرضه اموال مازاد دولت در بورس، سید جواد جهرمی، معاون عملیات و نظارت بر بازار بورس کالای ایران در گفت و گو با این خبرگزاری گفت: طبق پیگیری های اجرا شده از سوی وزیر امور مالی و دارایی، 383 مورد از املاک مازاد دولت شناسایی شده است.

وی گفت: 34 ملک مازاد دولت در حال طی کردن مراحل پذیرش هستند و در هفته های آینده عرضه آنها بر تابلوی بورس کالا انجام خواهد شد.

جهرمی گفت: اطلاع رسانی در مورد این اموال شامل موقعیت مکانی، شرایط این املاک و همین طور نوع تسویه معاملات و زمان عرضه به مرور از سوی بورس کالای ایران انجام می گردد.

معاون عملیات و نظارت بر بازار بورس کالای ایران گفت: به تدریج سایر اموال شناسایی شده دولت نیز مراحل پذیرش و عرضه را طی خواهند کرد که تاکید می گردد اطلاع رسانی بیشتر پس از پذیرش هر یک از این املاک در بورس کالا انجام خواهد شد.

به گزارش ایرنا، پیشتر مشخص محمدی پور رییس اداره مطالعات مالی بورس کالای ایران گفت: پس از عرضه های پیروز املاک وزارت دفاع، وزارت راه و شهرسازی و یکی از از بانک های کشور، بورس کالا در حال مذاکره با شهرداری تهران است که به احتمال زیاد در آینده نزدیک اتفاق خوبی در زمینه فروش املاک شهرداری در بورس کالا رقم خواهد خورد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 17 بهمن 1400 بروزرسانی: 17 بهمن 1400 گردآورنده: mohsen-razani.ir شناسه مطلب: 780

به "عرضه املاک مازاد دولت به زودی در بورس کلید می خورد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عرضه املاک مازاد دولت به زودی در بورس کلید می خورد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید