طرح سیب روی روسری

به گزارش وبلاگ راضانی، برای ایجاد نقش ونگار روی پارچه ها و لباس ها، روش های مختلفی وجود دارد که هرکدام از آنها به سلیقه افراد بستگی دارد. چاپ روی پارچه در گذشته یک کار هنری دستی بوده اما با به روز شدن دستگاه ها و ماشین آلات صنعتی، این کار با دقت و سرعت بیشتری با یاری دستگاه ها انجام می گردد.

طرح سیب روی روسری

با وجود این دوباره چاپ سنتی روی پارچه دوباره رونق گرفته و علاوه بر تفریح می تواند ابزاری هم برای کسب عایدی باشد. این کار شاید در نگاه اول کمی پیچیده به نظر برسد اما با صرف زمان کمی می توان آن را به خوبی یاد گرفت.

شابلون و نوار چسب های شابلونی

شابلون یکی از ساده ترین راه ها برای چاپ روی پارچه است و برای آماتورها هم گزینه مناسبی است. شابلون، طرح های آماده ای است که می توانید خریداری کنید یا حتی خودتان آنها را آماده کنید.

هر طرحی را که دوست دارید می توانید روی کاغذ کشیده و روی طلق یا یک تکه مقوا بچسبانید و طرح را با کاتر برش بزنید.

حالا می توانید با قرار دادن آن روی هر نوع پارچه ای و رنگ زدن روی آن و سپس برداشتن شابلون، طرح دلخواه تان را روی پارچه یا لباس درآورید.

اگر شرایط برای تهیه شابلون هم فراهم نبود می توانید از نوارچسب های کاغذی برای ایجاد طرح روی پارچه بهره ببرید و تنها با چسباندن همان نوارچسب ها، شابلون هایی با طرح های ساده ایجاد می کنید.

در فضای ایجادشده بین نوارچسب ها می توانید با رنگ زدن، طرح موردنظرتان را به وجود آورید. پس از سرانجام رنگ آمیزی، برچسب ها را از روی پارچه جدا کنید تا طرح خودش را نشان دهد.

مهر چاپ

استفاده از مهرهای چاپی یکی از مرسوم ترین روش هاست. با زدن مهرها داخل رنگ و گذاشتن روی پارچه می توان طرح های دلخواه را ایجاد کرد.

برای کار حرفه ای بهتر است از مهرهای آماده با نقش ونگارهای مختلف بهره ببرید. اما برای کارهای ساده تر می توانید به جای خریدن مهر، به راحتی از وسیله های دم دستی و گاه دورانداختنی، مهر بسازید. مثلا دکمه ها با طرح های مختلف رنگ کنید و روی پارچه قرار دهید.

برای استفاده راحت تر می توانید آن را به انتهای یک چوب پنبه به اسم دستگیره بچسبانید. حتی از گیره لباس یا گیره مو هم می توانید به اسم طرح بهره ببرید.

یکی از ساده ترین روش ها استفاده از غلتک است. برای این کار یک رول نایلون ضربه گیر یا تور با نقوش مختلف را برش زده و روی غلتک بچسبانید. اگر غلتک ندارید، می توانید از رول دستمال کاغذی بهره ببرید سپس با استفاده از رنگ، سطح ضربه گیر یا تور را بپوشانید.

نایلون ضربه گیر یا تور با توجه به اشکال دایره ای شکلی که دارد، پارچه را طرح دار می نماید. برای داشتن یک طرح متفاوت می توانید چند کش را با فاصله دلخواه از هم دور وردنه، غلتک یا رول دستمال کاغذی بپیچید. سپس روی کش را رنگ نموده و روی پارچه بکشید. این کار، شیارهای منظمی را روی پارچه ایجاد می نماید که برای حاشیه پارچه گزینه مناسبی است.

به جز این روش ها می توانید رول دستمال کاغذی را برش زده و به اشکال مختلف درآورید و سپس با فروکردن سر آنها در رنگ، به اسم مهر روی پارچه بگذارید تا طرح موردنظرتان را روی پارچه حک کنید. روش دیگر برای داشتن مهر خانگی استفاده از چنگال است. به این شکل که چنگال رنگ شده را در جهات مختلف روی پارچه بگذارید تا رنگ بگیرد.

نظر کارشناس

فاطمه معیدفر، 35ساله و کارشناس ارشد نقاشی است. سال92 بود که آموزش هایی را در زمینه چاپ و نقاشی روی پارچه گذراند و در حال حاضر، آموزش این حرفه را هم به عهده گرفته است.

به عقیده او افراد بدون آموزش نمی توانند این کار را انجام دهند اما با گذراندن آموزش های پایه و مختصر هم می توانند بعضی روش های چاپ را در منزل عملی نمایند.

او با اشاره به ابتدایی ترین شیوه های چاپ پارچه می گوید: چاپ با برگ و میوه ها و سیفی جات، جزو ابتدایی ترین روش هاست. رنگ مناسب برای پارچه هم اکریلیک است اما رنگ های حرفه ای تر، رنگ های پارچه هستند که برندهای ایرانی هم رنگ های خوب و ماندگاری دارد و هزینه هایش کمتر است اما در این میان، امتیازی که رنگ های مخصوص پارچه نسبت به رنگ اکریلیک دارد، این است که در رنگ پارچه لطافت پارچه حفظ می گردد اما رنگ اکریلیک کمی پارچه را زمخت می نماید و از آنجا که برای شروع، مصرف رنگ بیشتر است و از نظر قیمتی رنگ های اکریلیک مناسب ترند، شاید تهیه آنها برای آماتورها بهتر باشد.

چاپ های دم دستی در خانه

معیدفر درباره تفاوت چاپ و نقاشی روی پارچه می گوید: نقاشی روی پارچه معمولا با رنگ و قلم مو انجام می گردد اما چاپ با هر کلیشه ای قابل انجام است، مثلا این کلیشه می تواند سیب یا گلابی باشد به طوری که میوه را از سطح مقطع برش زده و بعد از آغشته کردن آن به رنگ، روی پارچه قرار می دهند.

به این ترتیب، نیمه سیب یا گلابی روی پارچه نقش می بندد. صیفی جات هم گزینه مناسبی است. پیاز، قارچ، مغزکلم و کاهو و کرفس، افکت های خوبی به ما می دهد تا افراد با کمترین امکانات، چاپ های جالبی را روی پارچه ایجاد نمایند. برگ درختان هم گزینه مناسبی برای چاپ به تعداد می رود. برای این کار از برگ هایی با رگ برگ های پهن و درشت استفاده می گردد به گونه ای که پشت برگ و روی رگ برگ ها را با اسفنج یا قلم مو رنگ زده و روی پارچه می گذاریم تا چاپ بگیرد. رنگی که از سطح برگ و رگ برگ ها به پارچه منتقل می گردد، کاملا حالت برگ را به خود می گیرد.

رنگ را چطور روی پارچه تثبیت کنید؟

وقتی از رنگ اکریلیک یا رنگ پارچه استفاده می نمایند، بعد از 24ساعت که از خشک شدن پارچه گذشت برای ماندگارتر شدن رنگ روی پارچه، 5دقیقه اتوی بدون بخار را غیرمستقیم (با قرار دادن پارچه ای نخی روی طرح) روی آن نگه دارید. این کار باعث باز شدن رنگ داخل بافت پارچه و تثبیت رنگ می گردد. پارچه هایی با رنگ های روشن برترین گزینه برای نقاشی و چاپ پارچه محسوب می گردد. در نقاشی، ابتدا زیرسازی با رنگ سفید اجرا شده و سپس روی آن رنگ آمیزی می گردد اما در چاپ، زیرسازی معنایی ندارد و فقط یک باره چاپ می گردد به همین علت رنگ روشن مناسب تر است اما پارچه های کشدار و ریون خیلی مناسب چاپ نیستند.

هزینه چاپ پارچه

رنگ های پارچه با برندهای ایرانی کیفیت خوبی دارد و هر رنگ پارچه به میزان ظرف گوآش، بین 20تا 25هزار تومان قیمت دارد.

افراد آماتور که می خواهند در خانه کار چاپ را شروع نمایند، می توانند با دو رنگ سفید و مشکی کارشان را شروع نمایند و لزومی به تنوع بالای رنگ نیست اما رنگ های اکریلیک به صرفه تر بوده و تیوپ آن عظیم تر است و تا مدت زمان بیشتری دوام می آورد اما قیمت بالاتری نسبت به رنگ های پارچه دارد.

بعلاوه برای کار با رنگ های اکریلیک که بین 30 تا 50 هزار تومان است، بهتر است از نسبت یک به یک چسب بیندر و رنگ اکریلیک برای تثبیت بیشتر رنگ روی پارچه استفاده گردد. برای چاپ پارچه بیشتر می توان از اسفنج و برای نقاشی روی پارچه از قلم موهایی با میزان های مختلف استفاده کرد.

میزان ماندگاری این رنگ ها معمولا به استفاده کاربران بستگی دارد و معمولا رنگ های پارچه بین یک تا دو ماه ماندگاری دارند اما چاپ نسبت به نقاشی روی پارچه میزان رنگ بیشتری مصرف می نماید.

با تهیه این ابزار ساده می توان به راحتی پارچه ها و لباس های خودتان را طراحی نموده و نمایی دیگر به آنها ببخشید.

ندا اظهری - خبرنگار / ضمیمه چادیواری روزنامه خبرنگاران

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 2 مرداد 1400 بروزرسانی: 2 مرداد 1400 گردآورنده: mohsen-razani.ir شناسه مطلب: 556

به "طرح سیب روی روسری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرح سیب روی روسری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید