شکوه السلطنه یا امین لشکر؟

به گزارش وبلاگ راضانی، خانه ویرانه ای در محله تاریخی پامنار قرار گرفته است که نامش را خانه شکوه السلطنه گذاشته اند، می گویند همسر عقدی ناصرالدین شاه در اواخر عمر در آن خانه زندگی می نموده است.

شکوه السلطنه یا امین لشکر؟

به گزارش خبرنگاران از یکی دو سه سال گذشته که تصاویری از خانه ای ویرانه در محله تاریخی پامنار در انتهای پیچ کوچه آقاموسی در فضای مجازی منتشر شد و به مرور به رسانه ها راه پیدا کرد، نامش را خانه شکوه السلطنه گذاشتند، همسر عقدی ناصرالدین شاه و مادر مظفرالدین شاه که می گفتند در اواخر عمر در آن خانه زندگی می نموده است. این در حالی بود که به گفتۀ پژوهشگران تاریخ تهران، در ضلع شمالی خیابان پامنار واقع شده است، بنابراین نسبت دادن خانه قرار گرفته در ضلع شرقی محله تاریخی پامنار، آن هم در جنوب باغ شعاع السلطنه سابق اشتباه است.

نقشه های ثبت شده مربوط به یکی دو قرن قبلِ تهران، نام این خانه را امین لشکر ثبت نموده اند و مهم ترین شاهد آن برای این ادعا در نقشه تهران مربوط به سال 1271 شمسی است.

به گفته بهنام ابوترابیان، تهران شناس، در نقشه های قدیمی نام مشخصی برای این خانه ثبت نشده است، اما احتمالا کوچه امین لشکر با احتمال 50 تا 60 درصد در همین منطقه است، یا حتی خانه امروزی فقط بخشی از آن عمارت است. این تهران شناس گفته در نقشه کرشیش که سال 1275 قمری تهیه شده، نام عنایت الله خان وزیر لشکر در نزدیکی این خانه ثبت شده است.

بعلاوه بهروز مرباغی، معمار و مرمتگرِ چند بنای تاریخی در کوچه آقاموسی در محله پامنار گفته بعد از چندین سال پیگیری هایی که از سوی شهرداری منطقه 12 تهران انجام می شد و هیچ کدام تا به امروز به نتیجه نرسیده بودند، با بازدید شهردار نو منطقه، به نظر می رسد این بار اتفاقات بهتری در زمین های بایر و خانه های نیمه مخروبهِ سرپا مانده در این منطقه از پامنار در حال رخ دادن است و مسولان از دو ماه گذشته تا به امروز جدی تر به این بافت تاریخی و خانه هایش نظارت دارند.

منبع: دنیای سفر
انتشار: 10 شهریور 1402 بروزرسانی: 10 شهریور 1402 گردآورنده: mohsen-razani.ir شناسه مطلب: 1117

به "شکوه السلطنه یا امین لشکر؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شکوه السلطنه یا امین لشکر؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید