زمان و شرایط بازدید از موزه ها در نوروز اعلام شد

به گزارش وبلاگ راضانی، تهران (پانا) - همزمان با شروع سال 1401، ساعت بازدید از موزه ها، کاخ ها و بعضی محوطه های تاریخی تا 19 افزایش پیدا کرد.

زمان و شرایط بازدید از موزه ها در نوروز اعلام شد

به گزارش ایسنا، موزه های کشور در نوروز بدون تعطیلی از ساعت 9 صبح باز هستند و حداقل تا ساعت 19 به فعالیت خود ادامه می دهند.

ساعت فروش بلیت در بعضی کاخ موزه ها و محوطه های تاریخی، از جمله سعدآباد، نیاوران و گلستان در تهران تا حدود ساعت 17 است، اما بازدید و حضور در محوطه تا ساعت 19 امکان پذیر خواهد بود.

اداره کل موزه ها در وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به مدیران استانی میراث فرهنگی و گردشگری، کاخ موزه ها و بعلاوه موزه ملی این اختیار را داده که در صورت تقاضای زیاد برای بازدید، ساعت کار موزه ها و اماکن فرهنگی را افزایش دهند.

تمام موزه ها و اماکن فرهنگی ـ تاریخی نیز در روز 13 فروردین ماه باز هستند، اما کاخ های سعدآباد، گلستان و نیاوران و بعضی دیگر از محوطه های تاریخی برای حفاظت از مجموعه، در روز 13 فروردین ماه تعطیل هستند.

با توجه به ازدحام جمعیت در بعضی موزه ها و برای رعایت پروتکل های بهداشتی کرونا، به مردم توصیه شده که بلیت این اماکن را غیر از گیشه، به روش اینترنتی به وسیله برنامه آپ و تاپ و یا وب سایت https://tafrihati.com/ (زیر نظر وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی) تهیه نمایند.

بر اساس بخشنامه نوروز 1401، نرخ ورودی موزه ها و اماکن فرهنگی تاریخی تحت پوشش وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در تعطیلات تغییر نمی کند.

طبق همان بخشنامه، عکسبرداری و فیلمبرداری که در روزهای عادی ممنوع اعلام شده، با گوشی موبایل بدون مانع است.

در بسیاری از موزه ها و مجموعه ها همزمان با نوروز، نمایشگاه هایی برپا شده است، مثلا موزه ملی علاوه بر نمایشگاه مرگ در نمک، آجرهای سه هزارساله استردادی از سوئیس، شاهنامه به روایت موزه ملی و تمبرهای نوروزی را در نوروز به نمایش گذاشته است

موزه ملی بعلاوه اعلام نموده در مناسبت ساعتِ زمین در روز ششم فروردین ماه برابر با ششم مارچ، از ساعت 8:30 تا 9:30 موزه خاموش می گردد. برنامه شبی با موزه نیز در روز هشتم فروردین ماه اجرا می گردد.

مجموعه نیاوران نیز محل برگزاری نوروزگاه است که مراسم های آیینی محلی در آن اجرا می گردد. این مجموعه همچون موزه ملی و کاخ گلستان، غرفه ای را به بچه ها اختصاص داده که نقاشی از آثار و قصه های موزه از جمله برنامه های آن برای بچه ها است.

کاخ گلستان نیز برای نخستین بار در نوروز از دو دَرِ منتهی به خیابان های پانزده خرداد (در اصلی) و ناصرخسرو (باب عالی) بازدیدنمایندگان را می پذیرد. دو نمایشگاه آثار مخازن مجموعه در موزه چادرخانه که 15 اسفندماه در این مجموعه افتتاح شد و بعلاوه شاهنامه های نفیس، از جمله بایسنقری و رشیدا در حوضخانۀ گلستان در تعطیلات نوروز قابل بازدید است. این مجموعه نیز محل برگزاری نورزگاه با اجرای نقالی، شاهنامه خوانی و موسیقی اقوام است.

به گفته مسؤولان کاخ گلستان که تنها میراث جهانی تهران به شمار می آید، مدت زمان مورد احتیاج برای بازدید از این مجموعه بین دو و نیم تا سه ساعت است. در نوروز فقط طبقه اول عمارت شمس العماره امکان بازدید دارد.

عکاسی و فیلمبرداری حرفه ای از این مجموعه تاریخی منوط به داشتن مجوز کتبی از روابط عمومی وزارت میراث فرهنگی و گردشگری است. عکاسی غیرحرفه ای به وسیله دوربین خانگی و موبایل بدون فلاش در موزه های مجموعه گلستان مجاز است. کشیدن سیگار حتی در داخل محوطه این میراث جهانی ممنوع است.

برنامه بازدید از مجموعه های جهانی تخت جمشید، پاسارگاد، نقش رستم و نقش رجب، موزه بیشاپور، تنگه چوگان، آتشکده فیروزآباد، کاخ ساسانی سروستان و موزه مردم شناسی کازرون در شیراز، از ساعت 8 صبح تا 18 اعلام شده است. در مجموعه تخت جمشید برنامه نور و صدا هر روز در تعطیلات نوروز از ساعت 19:30 تا 20:30 اجرا می گردد. ساعت بازدید از مسجد نصیرالملک، حافظیه، سعدیه، باغ های ارم، عفیف آباد و ارگ کریمخانی هم از ساعت 8 صبح تا 24 اعلام شده است.

بازدید از گنبد سلطانیه در زنجان و مسجد شیخ صفی الدین اردبیلی در تعطیلات نوروز نیز از ساعت 8 تا 18 امکان پذیر است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 6 خرداد 1401 بروزرسانی: 6 خرداد 1401 گردآورنده: mohsen-razani.ir شناسه مطلب: 877

به "زمان و شرایط بازدید از موزه ها در نوروز اعلام شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زمان و شرایط بازدید از موزه ها در نوروز اعلام شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید