برپایی موزه توالت دهلی نو به بهانه روز جهانی توالت (تور بمبئی)

به گزارش وبلاگ راضانی، در سال 1992 به منظور جلب توجه مردم هند به اهمیت سرویس بهداشتی، موزه داران فرانسوی با برپا کردن موزه ای از توالت پادشاهان فرانسوی در دهلی؛ سعی کردند خانواده های هندی را متقاعد نمایند که توالت را در محل زندگی خود قرار دهند.

برپایی موزه توالت دهلی نو به بهانه روز جهانی توالت (تور بمبئی)

برای دیدن تاج محل و مجسمه های بودا، تور بمبئی ما را تجربه کنید. از دهلی، آگرا و جیپور دیدن کنید و در شهر زیبای بمبئی قدم بزنید، در محیط زیبای فیلم های هندی از لحظات لذت ببرید.

سرویس بهداشتی تمیز و در دسترس بودن آن، یکی از مهم ترین جلوه های یک شهر مدرن و نظام بهداشت عمومی محسوب می گردد. این مسئله در نظام های ارزشیابی بهداشت و سلامت عمومی یک کشور، از اهمیت فراوانی برخوردار است.

19 نوامبر از سوی سازمان ملل متحد (UN)، روز دنیای توالت (World Toilet Day) نام گرفته است.

این مناسبت نمادین برای آگاهی بخشی به جوامع بشری درباره آسیب هایی که عدم استفاده از سرویس های بهداشتی برای انسان و کره زمین ایجاد می نماید، در نظر گرفته شده است.

به همین دلیل از سال 2001 میلادی، سازمان بین المللی توالت (World Toilet Organization) تاسیس شد؛ تا توسعه سرویس بهداشتی مدرن را در سراسر دنیا در دستور کار قرار دهد.

سازمان دنیای توالت یک مجموعه غیر انتفاعی چند ملیتی است که مقر آن در کشور سنگاپور واقع شده است.

این نهاد، هر ساله 19 نوامبر را به عنوان روز دنیای توالت جشن می گیرد.

هدف این سازمان، مقوله دفع بهداشتی فضولات و دسترسی آسان شهروندان به سرویس بهداشتی امن و تمیز است.

فقدان توالت سبب می گردد که صدها میلیون تن فضولات انسانی به صورت جمع آوری نشده و تصفیه نشده به جای بماند و مسائل زیست محیطی برای انسان ها و حیوانات به وجود بیاورد.

گفته می گردد که بیش از چهار میلیارد و 500 میلیون نفر در سراسر دنیا به توالت تمیز و بهداشتی دسترسی ندارند. که این امر مسائل و بیماری های زیادی را در مناطقی مانند هند و آفریقا ایجاد نموده است.

براساس آمار موجود درحالی که 90 درصد مردم هند دسترسی به موبایل دارند؛ حدود 70 درصد خانوارهای هندی فاقد توالت در محل زندگی شان هستند.

به همین منظور در سال 1992 به منظور جلب توجه مردم هند به اهمیت سرویس بهداشتی، موزه توالت سولابه به عنوان موزه بین المللی توالت ها در دهلی نو، مرکز هند برپا شد.

این موزه وظیفه فرهنگ سازی در این زمینه را دارد و تاریخچه بهداشت و درمان را از 2500 سال پیش از میلاد تا امروز نمایش می دهد.

در موزه توالت سولابه سیر تکاملی توالت در دوره های مختلف، از توالت های طلای امپراتورهای رومی گرفته تا چهارپایه های قرون وسطی به نمایش گذاشته شده است.

منبع: کجارو / sulabhtoiletmuseum.org
انتشار: 4 خرداد 1401 بروزرسانی: 19 مرداد 1401 گردآورنده: mohsen-razani.ir شناسه مطلب: 875

به "برپایی موزه توالت دهلی نو به بهانه روز جهانی توالت (تور بمبئی)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برپایی موزه توالت دهلی نو به بهانه روز جهانی توالت (تور بمبئی)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید