جاهای دیدنی کرواسی

به گزارش وبلاگ راضانی، شهرهای تاریخی و طبیعت بکر تنها بخشی از جاذبه های گردشگری کرواسی به حساب می آیند. زاگرب، مرکز پرشور کرواسی، با مجموعه ای از بهترین موزه ها، گالری ها، رستوران ها و مراکز خرید به تنها یکی از مهمترین جاهای دیدنی کرواسی است. و همه اینها در کنار سواحل زیبا و لنگرگاه های چندصد ساله ای است که مملو از ساختمان های سنگی دوره ونیزی با سواحل شنی هستند و به شما اجازه می دهند بتوانید از تفریحاتی مثل غواصی، اسکی روی آب و موج سواری لذت ببرید.

جاهای دیدنی کرواسی

کرواسی کشوری در اروپای مرکزی است که در سمت دریای آدریاتیک، جزایر زیبایی کرواسی بهشتی برای قایق های بادبانی ساخته اند و منتظر کسانی هستند که مایلند روی تخت های نرم آنها دراز بکشند و از آفتاب مدیترانه ای لذت ببرند. برای اینکه بتوانید در سفر به این کشور شرق اروپایی بیشترین استفاده را از وقتتان ببرید در این مقاله سعی می کنیم فهرستی از بهترین مکان های دیدنی کرواسی در اختیار شما قرار دهیم. مکان های زیر اصلی ترین جاهای دیدنی کرواسی هستند. با ما همراه باشید.

 1. دیوار های قدیمی بندر دوبرونیک

دوبرونیک پرزرق و برق ترین مقصد توریستی کرواسی است که به ثبت سازمان دنیای میراث فرهنگی، یونسکو رسیده است. این بندر پر است از جاهای شگفت انگیز شهر قدیمی که داخل دیواره های ضخیم قرون وسطایی محصور شده است. هرکس برای اولین بار به سیاحت این شهر می رود باید گشت وگذارش را با قدم زدن دور این دیوارهای قدیمی و محکم آغاز کند. یک قدم زنی مطبوع به طول دو کیلومتر. در طول این گشت وگذار با قلعه ها، برج ها و توپ های قدیمی زیبایی روبرو خواهید شد.

بعد از گشت زدن دور دیواره های بیرونی شهر می توانید از طریق دروازه معروف ستون دار که در سال 1537 ساخته شده و خودش یکی از زیباترین سازه های شهر است، وارد شهر قدیمی بشوید. از روی دیوار های بلند شهر می توانید از منظره حیرت انگیز سقف های خانه ها لذت ببرید و همچنین اگر رو برگردانید می توانید در آرامش کامل از غروب درخشان دریای آدریاتی لذت ببرید. اگر شما هم در سفر زیاد عکس می گیرید، شاید آنجا، روی دیوارها بهترین محل برای عکس گرفتن باشد.

از دیگر کارهای جالبی که می تواند اوقاتتان در دوبرونیک را خوش تر کند گشت وگذار در خیابان استاردان است. پیاده رویی به طول 300 متر که پر از بوتیک، کافه و رستوران است. خیابانی که به سنگفرش های سفید آهکی اش معروفیت دارد.

یکی دیگر از جاذبه های توریستی اصلی دوبرونیک کلیسای جامع آن و آثار باستانی دیدنی اش در خزانه اش است. از جمله جاهای دیدنی دیگر میدان لاجیا، یک مکان باستانی معروف برای تجمع مردم است که پر از مجسمه ها و ساختمان های زیباست. همچنین قلعه لووریجناک (Lovrijenac)، یکی از مهترین قلعه های کرواسی، نیز در دوبرونیک قرار گرفته است.

 1. کاخ دیوکلتیان در شهر اسپلیت

اسپلیت دومین بزرگترین شهر کرواسی بعد از مرکز آن یعنی زاگرب است. این شهر در میان دیوارهای باستانی رومی کاخ دیوکلتیان بنا شده. این کاخ که به گونه ای قرار گرفته تا بتواند بر گستره دریای آدریاتیک سیطره داشته باشد، از طریق امپراتور رومی، دیوکلتیان ساخته شده که در سال 305 بعد از میلاد در اینجا بازنسشته شد.

با نقشه مربعی اش این کاخ بیشتر شبیه یک قلعه است و در واقع پادگان شخصی امپراتور بوده. کاخ دارای چهار دروازه بنایی است که دسترسی به سه تا از آنها از طریق زمین امکان پذیر است و یکی مستقیماً به آب دریا باز می گردد.

در میان این دیوارها همچنین می توانید حیاط قوس دار باشکوهی را ببینید که که کلیسای جامع سنت دومینوس را با آن برج ناقوس زیبایش در خود جای داده است.

یکی از جالب ترین کارهایی که می توانید در اسپلیت انجام دهید دیدن از خرابه های نورپردازی شده شهر است. این خرابه ها در طول روز نیز میزبان بسیاری از کنسرت های موسیقی و برنامه های تفریحی دیگر هستند. منطقه قدیمی این شهر فقط مخصوص عبور و مرور پیاده هاست و از طریق سازمان یونسکو به ثبت دنیای رسیده است.

آدرس وب سایت رسمی کاخ دیوکلتیان : www.diocletianspalace.org

 1. شهر هوار

بسیاری از توریستان تنها برای رفتن به جزایر دالماسی زیباست که به کرواسی سفر می کنند. در میان این جزایر اما شیک ترینشان شهر هوار است. شهر هوار یکی از مهمترین جاهای دیدنی کرواسی است که خانه های کلاس ترین هتل ها و بهترین رستوران های دریایی در سرتاسر کشور است. منطقه شهر قدیمی هوار که تاریخچه آن به قرن های گذشته و دوره ونیزی بر می گردد(1420-1797)، درواقع یک میدان وسیع است که منظره زیبایش را یک کلیسای جامع قرن شانزدهمی، یک اسکله ماهیگیری زیبا و قلعه ای روی تپه تشکیل می دهند.

هوار به داشتن قایق های بادبانی زیاد معروف است. همچنین سلبریتی های معروف هم زیاد به این شهر سفر می کنند تا مثل بسیاری از توریستان دیگر از سواحل زیبا و ورزش های آبی لذت ببرند. برای رفتن به هوار باید از شهر اسپلیت سوار کشتی بشوید.

 1. دریاچه های پارک ملی پلیتویک

یکی از پربازدیدترین جاهای دیدنی کرواسی دریاچه های پلیتویک در پارک ملی است. این پارک مجموعه ای از جنگل های استپی روی تپه ماهورهاست که با شانزده دریاچه زمردی-آبی احاطه شده. هرکدام از این دریاچه ها درواقع آبگیرهای بسیار زیبایی هستند که از طریق شبکه ای از آبشارهای باریک و شگفت آور به داخل همدیگر می ریزند. شبکه ای از پیاده روها و پل های چوبی دور و داخل پارک قرار گرفته اند تا بتوانید به آسانی در این مکان رویایی قدم بزنید. همچنین بلیط ورودی این پارک شامل قایق سواری روی دریاچه هم می گردد.

به لطف طبیعت بکر و سرسبز، این پارک بهشتی برای حیوانات وحشی هم هست. از جمله گرگ ها و خرس ها (البته نگران نباشید چراکه آنها معمولاً پشت حصارهای قسمت های محافظت شده هستند و شانس دیدنشان خیلی کم است). اگرچه می توانید جغدها، شاهین ها و عقاب های آزاد را به خوبی ببینید.

هتل های زیادی دور پارک جود دارند که اگر خواستید شب را در این منطقه بگذرانید میزبان شما باشند. اگر ترجیج می دهید سفری برنامه ریزی شده تر را در این منطقه تجربه کنید تورهای توریستی این پارک در شهرهای زاگرب و زادار به شما سرویس خواهند داد.

جستجو و رزرو هتل در خبرنگاران

اما اگر مایلید خودتان به تنهایی به این پارک بروید بهتر است از قبل بلیطتان را تهیه کرده باشید. چون پارک ملی پلیتویک یکی از معروف ترین جاهای دیدنی کرواسی است که سالانه میلیون ها نفر توریست از آن دیدن می کنند.

آدرس وب سایت پارک ملی پلیتویک : https://np-plitvicka-jezera.hr/en/

 1. منطقه بالاشهر زاگرب

یکی از اصلی ترین جاذبه های توریستی زاگرب به عنوان مرکز کرواسی منطقه شمال شهر آن است که به سبک قرون وسطا ساخته شده است. در اینجا محبوب ترین مکان های دیدنی عبارتند از کلیسای جامع با معماری سبک نئو گوتیک با مناره های دوقلو و گنجینه ای از کلکسیون بزرگ آثار هنری مذهبی، مجلس کرواسی، کلیسای سنت مارک با آن سقف کاشی کاری و رنگی معروفش، و برج قرن سیزدهمی لوترسکاک که می توانید از آن بالا بروید و از منظره زیبای شهر زیر پایتان لذت ببرید.

همچنین یادتان باشد که یکی از محبوب ترین جاذبه های توریستی کرواسی در این منطقه را از دست ندهید. یعنی موزه رابطه های بی خاتمه.

 1. قایق سواری به دور پارک ملی کورناتی

مجمع الجزایر کورناتی شامل 89 جزیره پراکنده، در اندازه های بزرگ و کوچک و با مساحتی حدود 320 کیلومتر مربع به طول 35 کیلومتر و عرض 13 کیلومتر یکی دیگر از جاهای دیدنی کرواسی است.

این جزایر صخره ای به خاطر خاک خشکی که حاصلخیزی کمی دارد معمولا خالی از سکنه هستند. هرچند که تعدادی کلبه های ابتدایی سنگی در اینجا و آنجای آن وجود دارند. اگرچه این کلبه ها به عنوان سرپناهی برای ماهیگیران این منطقه ساخته شده بودند، اما امروزه از آنها به منظور استراحتگاه های مسافری و رستوران های فصلی استفاده می گردد.

بهترین راه برای گشت وگذار در ناحیه ساحلی این پارک از طریق قایق سواری است. نزدیک ترین پایگاه کرایه قایق در منطقه بیوگراد نامورو قرار گرفته است.

شما می توانید از منطقه زادار یا سیبنیک یک قایق کرایه کنید و طی یک سفر یک روزه کل پارک کورناتی را بشد. هرچند اگر قصد دارید به تنهایی اقدام به کرایه قایق کنید بهتر است از قبل به صورت آنلاین بلیطتان را پیش خرید کنید.

آدرس وب سایت رسمی پارک ملی کورناتی : www.np-kornati.hr/en/

 1. کلیساهای سبک رومی شهر زادار

شهر قدیمی زادار که مخصوص عابران پیاده است در یک شبه جزیره کوچک ساخته شده که در سواحل دالماسی کرواسی قرار گرفته است. زادار که گفته می گردد قدیمی ترین شهر مسکونی کرواسی است تاریخچه ای باستانی دارد که سابقه اش به دوره های پارینه سنگی برمی گردد. اما بهترین جاذبه های توریستی زادار کلیساهای سبک رومی و قدیمی آن است که بیشتر آنها در بین قرن نهم و سیزدهم ساخته شده اند. این کلیساها پر از آثار هنری و نقاشی های مذهبی هستند که به نوبه خود گنجینه هایی طلایی به حساب می آیند.

وقتی به زادار می روید حتما تلاش کنید از کلیسای سنت دوناتوس قرن نهمی که مربوط به دوره پیشا رومی است دیدن کنید. همچنین کلیساهای سنت مری قرن یازدهمی، کلیسای جامع آناستازیا و کلیسای سنت چریسوکونوس قرن دوازمی را از دست ندهید.

از جمله کارهای دیگری که می توانید در زادار انجام دهید دیدن کردن از موزه باستانی شیشه و دو موزه نو التأسیس دریا و سلام به خورشید است که هردو رو به دریا و در لبه شبه جزیره قرار دارند.

یکی دیگر از بهترین کارهایی که می توانید در زادار انجام دهید استراحت کردن در ساحل ماسه ای زیبای کولوار یا کوثر است.

 1. ساحل شاخ طلایی

بیشترین عکس هایی که از یک ساحل در کرواسی گرفته می گردد مربوط به ساحل شاخ طلایی است. این ساحل شگفت انگیز که در منطقه بُل، واقع در ساحل جنوبی براک قرار گرفته از سنگ ریزه های بسیار کوچکی تشکیل شده که 500 متر در امتداد ساحل و به داخل دریا کشیده شده اند. خود این ساحل به تنهایی مانند یک شبه جزیره کوچک شنی زیباست. شکل این ساحل فوق العاده بسته به جریان های هوایی فصلی و بادهای موسمی، فصل به فصل تغییر می کند.

پشت ساحل شاخ طلایی درختان کاجی قرار گرفته اند که سایه شان را در اختیارتان قرار می دهند و عقب تر ارتفاعات کوهستان ویدوا گورا منظره ای چشم نواز را به رویتان باز می کنند.

این ساحل یکی از بهترین سواحل کل قاره اروپا است و حرارت آب در آنجا به اندازه کافی گرم هست که از ماه ژوئن تا سپتامبر مناسب شنا باشد. حرارت تابش آفتاب این ساحل به قدری است که خیلی از مردم حتی می توانند در ماه های می و اکتبر هم در ساحل آفتاب بگیرند!

البته ساحل شاخ طلایی پر از غافلگیری است. یکی دیگر از جاذبه های توریستی آن امکان انجام ورزش های آبی مانند قایق های پارویی، کایت سواری روی دریا و قایق های تک نفره است. این ساحل همچنین بهترین مقصد کرواسی برای اسکی بادی است. منطقه براک که ساحل شاخ طلایی در آن واقع شده با کشتی از شهر اسپلیت در دسترس است.

البته اگر هم قصد اقامت کوتاه در این منطقه زیبا را دارید تعدادی از هتل های شیک و مجلل هم منتظر میزبانی از شما خواهند بود.

 1. شهر زیبای کورکولا

شهر کورکولا ، یک شهرک اصلی در جزیره ای به همین نام در دالماسی جنوبی است که به زیبایی روی یک شبه جزیره کوچک بنا شده. این شهرک که با دیواره ها و برج های قرون وسطایی محافظت می گردد دارای ممنوعیت تردد خودرو است. کورکولا با الگویی مانند یک شاه ماهی باریک ساخته شده تا سرپناه خوبی در برابر باد باشد. این شهر که مملو از ساختمان های سنگی مجلل است در زمانی ساخته شده که کرواسی تحت قوانین دوره ونیزی بوده است.

مجذوب کننده ترین مکان های دیدنی کورکولا از جمله خانه مارکو پولو است. یکی از بهترین کارهایی هم که می توانید در این شهر کوچک دلفریب انجام دهید شرکت کردن در جشن اجرای پایکوبی شمشیر مورسکاست. یک پایکوبی سنتی قدیمی که در شب های تابستانی در بیرون از دیواره های شهر برای توریستان انجام می گردد.

اما اگر مایلید یک تجربه تکرارنشدنی را در کورکولا پشت سربگذارید بهتر است با کشتی یا قایق به مرکز قدیمی شهر بروید. می توانید این قایق ها را هر روزه از شهر اسپلیت یا فقط در تابستان ها از شهر دوبرونیک کرایه کنید.

 1. پارک ملی ملیت

یک سوم غربی جزیره ملیت به عنوان پارک ملی در نظر گرفته شده است. این قسمت که پوشیده از جنگل های متراکم است حول محور دو دریاچه آب نمکی متصل به هم بنا شده. در یکی از جزایر کوچک این منطقه یک صومعه بندیکتی قرن دوازدمی بنا شده که از طریق قایق-تاکسی می توان به آن رسید.

این پارک ملی که محبوبیت زیادی دربین طبیعت دوستان دارد فرصت انجام فعالیت های بسیاری را در اختیار شما قرار می دهد. از جمله گشت وگذار در راه های بی شماری که از میان جنگل ها می گذرند. همچنین یک جاده نه کیلومتری وجود دارد که دور محیط دریاچه ها کشیده شده و فضایی ایده آل برای پیاده روی و دوچرخه سواری فراهم کرده. فضای دریاچه ها همچنین بسیار مناسب شنا کردن و کایت سواری روی آب است.

هرچند تنها یک هتل در این جزیره وجود دارد، اما محلی ها در فصل تابستان مشتاقانه اتاق هایشان را در اختیار شما قرار می دهند.

شما می توانید با لنج و کشتی از شهر دوبرونیک به ملیت برسید.

 1. رووینی

شهر رووینی به عنوان یکی دیگر از جاهای دیدنی کرواسی در شمال غربی این کشور واقع شده است، در شبه جزیره ایستریا. بخش کنار دریایی شهر رووینی که معماری سبک ونیزی دارد از خانه های پاستیلی رنگ تشکیل شده که دارای اسکله های کوچک ماهیگیری هستند. در ارتفاع تپه این شهر هم کلیسایی قرار گرفته است که برج ناقوس باشکوهش از تمام سطح شهر پیداست. در کنار ساحل های شنی، اصلی ترین جاذبه توریستی رووینی موزه طبیعی باتانا درکنار دریاست که تاریخچه خود باتانا، که در واقع نوعی قایق محلی چوبی برای ماهیگیری است، را بیان می کند.

همچنین هتل های مجلل، رستوران های دریایی و گالری های زیادی در این شهر وجود دارند.

زبان و گویش محلی ساکنان این شهر چیزی میان زبان کروات و ایتالیایی است. نزدیک ترین فرودگاه هم به آن، فرودگاه پولا است.

 1. پارک ملی بریجونی

مجمع الجزایر بریجونی در نزدیکی شبه جزیره ایستریا مملو از رایحه کاج های بیشماری است که سطح آن را پوشانده اند. این مجمع الجزایر به عنوان یکی از جاهای دیدنی کرواسی به عنوان پارک ملی اعلام شده و محلی فوق العاده برای تفریح و وقت گذرانی توریستان است. بزرگترین جزیره در این منطقه به نام ولی بریجونی منظره ای فوق العاده زیبا را پیشکش شما می کند و در تمام فصول سال پذیرای توریستان است.

از نکات جالب در مورد این پارک این است که رئیس جمهور سابق یوگوسلاوی، فردی به نام تیتو، مهمانان خارجی خود را به دیدار این پارک ملی دعوت می کرد و آنها از سراسر دنیا حیوانات عجیبی را به او پیشکش می کردند. به همین دلیل در حال حاضر نوادگان آن حیوانات در یک سافاری پارک کوچک در این منطقه به نمایش در می آیند. در بریجونی می توانید فیل های هندوستان، بزهای کوهی زامبیا و گورخرهای گینه ای را ببینید.

این جزیره همچنین دارای تعداد زیادی از گیاهان و جانوران بی نظیر است. به همراه شواهدی مبنی بر اینکه دایناسورها زمانی در اینجا زندگی می کرده اند.

دو هتل در این منطقه وجود دارند و البته یک زمین گلف که از بازمانده های ویلاهای رومی است. برای رسیدن به این پارک باید از فانا قایق کرایه کرده و هفت کیلومتر به سمت شمال از فرودگاه پولا جهت طی کنید.

آدرس وب سایت رسمی این پارک ملی : www.np-brijuni.hr/en

 1. شهر تروگیر

تروگیر که یکی از مهمترین جاهای دیدنی کرواسی به شمار میرود در سواحل دالماسی واقع شده. بخش کنار دریای تروگیر یکی از دلچسب ترین مقاصد توریستی برای گذراندن یک آخر هفته رویایی است.

با تاریخچه ای بسیار قدیمی که به 380 سال پیش از میلاد باز می گردد، شهر تروگیر کرواسی مدت های زیادی را تحت حکمرانی های مختلف سپری کرده، ازجمله دوره حکومت رومی ها، مجارستانی ها و ونیزی ها.

این شهر که به ثبت سازمان دنیای میراث فرهنگی یعنی یونسکو رسیده امکان انجام فعالیت های مفرح بسیار زیادی را برای توریستان فراهم کرده است. علاوه بر هتل های درجه یکش، تعداد زیاد رستوران غذاهای دریایی و مغازه های سوغات فروشی در تروگیر حضور دارند.

به لطف حفظ و نگهداری خوب بناهای قدیمی اش، وقتی در کوچه و خیابان های تروگیر راه می روید انگار دارید در دل تاریخ قدم می زنید. این فضای تاریخی مبهوت کننده به تنهایی یکی از بهترین جاذبه های توریستی این شهر است.

از نمونه های درخشان معماری سبک رومانتیک و رنسانسی این شهر که در جای جای آن در کنار خیابان های قرون وسطایی آن به چشم می خورد می توان به کلیسای جامع تروگیر، کاخ سیپیکو و کلیسای سنت پیتر اشاره کرد.

 1. شهر رییکا

شهر مجذوب کننده رییکا که معمولاً مکانی ایده آل برای گذراندن آخرهفته توریستان سواحل دالماسی است، قطعاً ارزش آن را دارد که در فهرست مکان ها دیدنی کرواسی قرار بگیرد. علاوه بر مزیت خلوت بودن، این بندر مهم جاذبه های زیادی دارد و فعالیت های تفریحی زیادی هم می توانید در آن انجام دهید.

از مهمترین جاذبه های توریستی این شهر قدم زدن روی سنگفرش های کهنه ای است که آجر به آجرشان مملو از حال وهوای تاریخی است. همچنین در رییکا فروشگاه ها و مغازه های زیادی را خواهید دید که بنای هرکدام مربوط قرن هجدهم است.

اگر به رییکا رفتید حتماً به کاخ ترزا که در قرن سیزدهم بالای شهر ساخته شده سری بزنید. به همه اینها شمار زیادی از گالری های هنری، موزه ها و بزرگترین کارناوال های کرواسی را هم اضافه کنید. این بندر همچنین در نزدیکی پارک ملی ریسنیاک است.

 1. شهر سیبنیک

شهر تاریخی سیبنیک که تاریخش به قرن یازدهم برمی گردد، یکی از جاهای دیدنی خلوت کرواسی است. این شهر که به ثبت یونسکو رسیده است در کنار آرامش و خلوتی امکان فعالیت های تفریحی زیادی را پیش روی شما قرار می دهد.

سخن آخر

کرواسی یکی از ایده آل ترین مقاصد توریستی در میان کشورهای اروپای شرقی است. ترکیبی از جاذبه های تاریخی در کنار فضاهای دل انگیز طبیعی باعث شده اند که کرواسی به یکی زیباترین و محبوبترین مقاصد توریستی اروپا تبدیل گردد. این کشور تقریباً در تمام فصول سال جاذبه های زیادی برای ارائه به شما خواهد داشت. پس پیشنهاد می کنیم اگر در پی یک مقصد فوق العاده برای سیر و سفر می شد، حتماً کرواسی را در فهرست اولویت های خود قرار دهید.

منبع:عـلی بـابا

منبع: دیجیاتور
انتشار: 13 مرداد 1401 بروزرسانی: 13 مرداد 1401 گردآورنده: mohsen-razani.ir شناسه مطلب: 941

به "جاهای دیدنی کرواسی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جاهای دیدنی کرواسی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید