برداشت زعفران از کشتزارهای تربت جام آغاز شد

به گزارش وبلاگ راضانی، معاون فنی و اجرایی جهاد کشاورزی تربت جام گفت: برداشت زعفران از پنج هزار و 100 هکتار کشتزار های این محصول در شرق خراسان رضوی آغاز شد.

برداشت زعفران از کشتزارهای تربت جام آغاز شد

به گزارش گروه استان های خبرنگاران از مشهد، باقر خدادادی معاون فنی و اجرایی جهاد کشاورزی تربت جام گفت: سطح زیرکشت زعفران در تربت جام در سال زراعی امسال با 150 هکتار کاهش به پنج هزار و 100 هکتار رسید که خشکسالی مهمترین عامل آن است.

او افزود: کشت زعفران در تربت جام به صورت پراکنده است با این وجود به ازای هر هکتار کشت این محصول، 90 نفر - روز از مرحله کاشت تا برداشت زعفران در این منطقه مشغول کار می شوند.

معاون فنی و اجرایی جهاد کشاورزی تربت جام ادامه داد: عملکرد گل تَر زعفران در کشتزار های تربت جام طی سال زراعی جاری به 300 تا 400 کیلوگرم در هر هکتار می رسد و پیش بینی می شود امسال 13 تن و 200 کیلوگرم زعفران خشک در این شهرستان تولید شود.

خدادادی اعلام نمود: سال گذشته افزون بر 22 تن زعفران خشک در این منطقه تولید و روانه بازار های مصرف سراسر کشور شد.

او شرح داد: کشت زعفران با توجه به نیاز کمتر به آب با استقبال شدید کشاورزان رو به رو شده و به همین علت تامین کود های شیمیایی و ریزمغذی مورد نیاز، استفاده از روش های نوین آبیاری، مبارزه با علف های هرز، جلوگیری از چرای دام در مزارع و ارائه راهنمایی ها و توصیه های فنی در راستای حمایت از زعفرانکاران صورت می گیرد.

معاون فنی و اجرایی جهاد کشاورزی تربت جام از توزیع 500 تن انواع کود بین زعفرانکاران این خطه در سال زراعی جاری خبر داد و تاکید کرد: برداشت این محصول همه ساله از اواخر مهر ماه آغاز و تا اواسط آذر ماه ادامه می یابد.

خدادادی اظهار کرد: همچنین در سال زراعی جاری در 25 درصد از از کشتزار های این محصول در شهرستان تربت جام روش های نوین آبیاری اجرا شده است.

/م.ج

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 28 آبان 1400 بروزرسانی: 28 آبان 1400 گردآورنده: mohsen-razani.ir شناسه مطلب: 695

به "برداشت زعفران از کشتزارهای تربت جام آغاز شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برداشت زعفران از کشتزارهای تربت جام آغاز شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید