10 نقش مشهور سینما که تام کروز قرار بود بازی کند

به گزارش وبلاگ راضانی، همه ما می دانیم که تام کروز بیش از سهم خود در نقش های ماندگار حضور یافته است، از ماوریک در تاپ گان گرفته تا فرانک تی. جی. مکی در مگنولیا و ایتن هانت در سری فیلم های مأموریت غیر ممکن. اما او به ازای هر نقش بزرگی که بازی کرده است، بسیاری دیگر از پیشنهاد ها را رد کرده است که برخی از آن ها نقش های اصلی در تعدادی از بزرگ ترین آثار سینمایی 30 سال اخیر را شامل می شود.

10 نقش مشهور سینما که تام کروز قرار بود بازی کند

از طرفی این امر منطقی به نظر می رسد. در اواخر دهه 1980 میلادی، کروز (اگرنه به صورت قطعی ولی تلویحا) یکی از دو یا سه ستاره بزرگ سینما در جهان بود. این مسئله باعث می شد که او به مدت یک دهه، به یکی از انتخاب های اصلی تهیه کنندگان، تقریبا در تمامی آثار مهم هالیوود تبدیل شود. اگر روال کار کمی متفاوت از آن چیزی که هست پیش می رفت، کروز به همراه دمی مور در حالی که هر دو به آهنگ برادران رایتوس گوش می کردند، سفال گری می کرد، یا از راه لوله فاضلاب از زندان شاوشنک فرار می کرد و یا حتی شاید می توانست آغازگر جهان سینمایی مارول در نقش تولید کننده تسلیحات باشد که ناگهان وجدانش بیدار شده است.

در زیر به بررسی 10 فیلم خواهیم پرداخت، فیلم هایی که برخی از آن ها بلاک باستر و برخی دیگر برندگان جایزه اسکار هستند و به طور کلی فیلم هایی در این لیست موجود است که معمولا در فهرست آثار برتر سینمایی قرار می گیرند.

1. تونی استارک در فیلم مرد آهنی (Iron Man)

 • کارگردان: جان فاورو
 • محصول: 2008
 • بازیگر اصلی: رابرت داونی جونیور

یک دهه قبل از آن که مارول فیلم مرد آهنی را تولید کند، تام کروز آماده بود که نسخه ویژه خود از این فیلم را بازی کند. تهیه کنندگی این فیلم قرار بود بر عهده فاکس باشد و حتی داستان آن نیز به اشتراک با استن لی افسانه ای نوشته شده بود. در این فیلم موداک، ضد قهرمان غول آسا جهانی مارول نیز حضور داشت که رهبر گروه ایم بود. با وجود شایعات متعدد مبنی بر ساخته شدن این اثر، این فیلم نیز گرفتار مراحل خسته کننده تولید در استودیو های فیلم سازی گوناگون شد تا پایان مارول مجددا امتیاز ساخت این اثر را تصاحب کرد و ساخت فیلم مرد آهنی توسط مارول، تولد این جهان سینمایی را رقم زد. با وجود روح بی پروا و رفتار های عجیب و غریبش (باید یادی از عشق او به دویدن نیز کرد)، بسیار آسان است که تام کروز را در نقش تونی استارک تصور کنیم.

2. جان کارتر در فیلم جان کارتر (John Carter)

 • کارگردان: اندرو استانتون
 • محصول: 2012
 • بازیگر اصلی: تیلور کیچ

جان کارتر فیلم دیگری است که راه بسیار درازی را تا پرده سینما پیمود که در میانه این راه توجه تام کروز را نیز به خود جلب نمود. آن طور که تهیه کننده فیلم، جیم موریس می گوید، کروز در دوران اوج شکوفایی خود در دهه 1980 میلادی، توجهش به این فیلم جلب شده بود. نسخه ای از فیلم جان کارتر که کروز قصد بازی در آن را داشت، قرار بود توسط کارگردان جان سخت یعنی جان مک تیرنان ساخته شود و جلوه های ویژه میدانی نقش عمده ای را در این فیلم بر عهده داشتند. قبل از ظهور فناوری جلوه های ویژه کامپوتری (CGI)، بایستی با استفاده از جلوه های ویژه میدانی، نژاد های مختلف آدم های فضایی به شکلی باورپذیر ساخته می شد که فرآیند تولید فیلم را پیچیده می کرد و هزینه ساخت آن را نیز افزایش می داد. پس این تکرار ویژه از قهرمان داستان ادگار رایس باروز به تاریخ پیوست.

3. جک ترون در فیلم سرعت (Speed)

 • کارگردان: یان دِبونت
 • محصول: 1994
 • بازیگر اصلی: کیانو ریوز

در اوایل دهه 90 میلادی، تام کروز تقریبا برای هر فیلم اکشنی که از هالیوود بیرون می آمد، انتخاب اول برای نقش اصلی بود. قبل از آن که یان دِبونت و نویسنده فیلم یعنی گراهام یوست، کیانو ریوز را به عنوان نقش اصلی انتخاب کنند، در ابتدا تلاش می کردند تا از تام کروز در نقش مأمور سرسخت پلیس لس آنجلس یعنی جک ترون بازی بگیرند. تنها با در نظر دریافت عنوان فیلم و علاقه بیش از حد کروز به بدل کاری های دیوانه وار، مایه تعجب بسیار است که چرا او بازی در این نقش را نپذیرفته است. شاید به این دلیل باشد که به او اجازه نداده اند تا به تنهایی اتوبوس را در بزرگراه رانندگی کند!

4. ادوارد دست قیچی در فیلم ادوارد دست قیچی (Edward Scissorhands)

 • کارگردان: تیم برتون
 • محصول:1990
 • بازیگر اصلی: جانی دپ

تیم برتون می خواست جانی دپ در نقش ادوارد دست قیچی ظاهر شود، اما استودیو سازنده به دنبال اسمی بزرگتر و البته سود بیشتر بود: تام کروز. برتون دیداری با کروز داشت که بعد ها کروز از آن به عنوان دیداری جالب یاد کرد. ولی برتون انتخاب خودش را کرده بود. تا به امروز برتون و کروز هیچ فیلمی با یکدیگر نداشته اند.

5. سم در فیلم روح (Ghost)

 • کارگردان: جری زاکر
 • محصول: 1990
 • بازیگر اصلی: پاتریک سوایزی

در حالی که در دهه گذشته تمرکز اصلی تام کروز به صورت انحصاری روی فیلم های بلاک باستر بوده است، اولین اجرا های بزرگ او در فیلم های عاشقانه بود. حتی در تاپ گان نیز که نبرد های هوایی نفس گیری داشت، فیلم سعی داشت که توجه ویژه ای را به رابطه عاشقانه تام کروز با مدرس مدرسه پرواز که توسط کلی مک گیلیس بازی شده بود، نشان دهد. بنابراین از آنجایی که سخت است کروز را در ملودرام عاشقانه ای مثل روح تصور کنیم، در آن زمان حضور او در چنین آثاری منطقی و یا حتی جذاب به نظر می رسید. این در حالی است که در پایان این نقش به پاتریک سوایزی رسید.

6. اندی دوفرنس در رستگاری در شاوشنک (The Shawshank Redemption)

 • کارگردان: فرانک دارابونت
 • محصول: 1994
 • بازیگر اصلی: تیم رابینز

درون مایه اصلی داستان رستگاری در شاوشنک بر اساس رمان کوتاهی از مجموعه فصل های مختلف نوشته استیون کینگ است، مجموعه ای که در آن داستان بدن نیز به چشم می خورد که بعدا فیلم کنار من بمان بر اساس این داستان ساخته شد. پس از آن که کنار من بمان به یک اثر مشهور تبدیل شد، کارگردان این فیلم، راب راینر تصمیم گرفت تا دیگر داستان مجموعه فصل های مختلف یعنی ریتا هیورث و رستگاری در شاوشنک را به فیلم سینمایی تبدیل کند و با خود فکر کرد که ستاره فیلم چند مرد خوب یعنی تام کروز که خود او کارگردانی اش کرده بود، بهترین انتخاب برای ایفای نقش اندی دوفرنس است. اما فرانک دارابونت برای کارگردانی فیلم انتخاب شده بود. پس راینر به دارابونت پیشنهاد داد تا او کارگردانی فیلم را بر عهده بگیرد که دارابونت بعد ها به ونیتی فیر گفت که به او پیشنهاد مقدار زیادی پول داده شده است، اما با این حال دارابونت ایستادگی کرد و راینر از این کار منصرف شد.

7. جان نش در ذهن زیبا (A Beautiful Mind)

 • کارگردان: ران هاوارد
 • محصول: 2001
 • بازیگر اصلی: راسل کرو

تام کروز در نقش نابغه ریاضی مبتلا به شیزوفرنی؟ بایستی اعتراف کرد که کروز نمی توانست به عنوان انتخابی مناسب برای ایفای نقش اصلی در این فیلم مطرح شود، اما او به حضور در قامت این نقش نزدیک شده بود. در حالی که راسل کرو به جای او بازی کرد و پیروز شد که سومین نامزدی پیاپی اسکار بهترین بازیگر نقش اصلی مرد را کسب کند و فیلم نیز پیروز شد تا جایزه بهترین فیلم در این سال را از آن خود کند.

8. رن در بی بندوبار (Footloose)

 • کارگردان: هربرت راس
 • محصول: 1984
 • بازیگر اصلی: کوین بیکن

پایکوبی معروف تام کروز با لباس زیر خود در فیلم تجارت پر خطر، او را به انتخابی ایده آل برای ایفای نقش در فیلم بی بند و بار تبدیل کرد. کروز در نهایت تصمیم گرفت تا در فیلم تمامی حرکات درست بازی کند و رویای حضور خود در فیلم موزیکال را تا 20 سال به تأخیر بیندازد تا اینکه بالأخره در سال 2012 در فیلم دوران راک حضور پیدا کرد.

 • تام کروز ستاره ای که پیر نمی شود

9. تام ریپلی در فیلم آقای ریپلی با استعداد (The Talented Mr. Ripley)

 • کارگردان: آنتونی مینگلا
 • محصول: 1999
 • بازیگر اصلی: مت دیمون

قبل از آن که آنتونی مینگلا فیلم ویل هانتیگ نابغه را ببیند و به این نتیجه برسد که مت دیمون بهترین انتخاب برای حضور در نقش اصلی آقای ریپلی با استعداد است، بازیگر مورد نظرش برای حضور در نقش مذکور تام کروز بود. گرچه در سابقه بازیگری کروز تریلر های روان شناختی زیادی دیده نمی شد، اما به دلیل شخصیت او و پیچش های فرامتنی اثر تا زندگی شخصی اش، او را به انتخابی شگفت انگیز برای فیلم تبدیل کرده بود.

10. ادوین سالت در سالت (Salt)

 • کارگردان: فیلیپ نویس
 • محصول: 2010
 • بازیگر اصلی: آنجلینا جولی

سالت روایتگر یک مأمور سی.آی.ای است که آنجلینا جولی بازی در این نقش را بر عهده دارد. ولی وقتی در ابتدا فیلم نامه نوشته شد، عنوان فیلم فلسفه دور از دسترس ادوین ای. سالت بود که قهرمان فیلم قرار بود بازیگر مرد باشد. در آن زمان تام کروز به حضور در این نقش علاقه داشت و مدیران برنامه او مذاکرت متعددی با سونی به مدت یک سال داشتند تا این که او در نهایت بازی در این نقش را کنار گذاشت. پس از آن ایمی پاسکال از طرف سونی این پیشنهاد را مطرح نمود که ادوین به اولین تبدیل شود و آنجلینا جولی جلوی دوربین برود. اگر می توانستیم تام کروز را در نقش سالت ببینیم، مطمئنا با چیز متفاوتی رو به رو می شدیم.

منبع: ScreenCrush

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 9 اسفند 1399 بروزرسانی: 9 اسفند 1399 گردآورنده: mohsen-razani.ir شناسه مطلب: 294

به "10 نقش مشهور سینما که تام کروز قرار بود بازی کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 نقش مشهور سینما که تام کروز قرار بود بازی کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید