کوه های مینیاتوری چابهار؛ ردی از مریخی ها اینجاست

به گزارش وبلاگ راضانی، شاید پای مریخی ها به چابهار رسیده است و رد و نشانی از سیاره خود به جا گذاشته اند. مینیاتوری یا مریخی نامی است که بر کوه های این منطقه گذاشته اند. در فاصله حدود 40 کیلومتری از چابهار به سمت بندر گواتر، مناظری شگفت انگیز در مقابل چشمان عابران ظاهر می گردد. سراسر منطقه که طول آن به ده ها کیلومتر تا سمت شرق ادامه دارد، را ناهمواری هایی تشکیل داده اند که شباهت زیادی به سطح سیاره مریخ دارد.

کوه های مینیاتوری چابهار؛ ردی از مریخی ها اینجاست

به گزارش خبرنگاران، شهر چابهار به زیبایی های بسیارش شهره است. هر ساله گردشگران زیادی راهی سفر به مقصد چابهار می شوند تا گشتی در این اکوتوریسم رویایی داشته باشند. یکی از دیدنی ترین مناظر این منطقه مربوط به جاده چابهار - بندر گواتر است. کوه های مخروطی شکل در یک سو و تالاب صورتی و ماسه های سرخ رنگ آن با درختچه های بیابانی در سوی دیگر، باعث شده تا این جاده را یکی از زیباترین جاده های استان سیستان و بلوچستان بخوانند.

در فاصله حدود 40 کیلومتری از چابهار به سمت بندر گواتر، مناظری شگفت انگیز در مقابل چشمان عابران ظاهر می گردد. سراسر منطقه که طول آن به ده ها کیلومتر تا سمت شرق ادامه دارد، را ناهمواری هایی تشکیل داده اند که شباهت زیادی به سطح سیاره مریخ دارد. این کوه ها که به دلیل نوع رسوب و شرایط فرسایش این شکل و شمایل را به خود گرفته اند، کوه های مینیاتوری یا مریخی نام دارند. محلی ها اما از آنها به کالانی یا آریا یاد می نمایند. جالب است بدانید که رسوبات آهکی بقایای بدن جانداران دریایی (سخت پوستان و ماهی ها) به همراه ماسه و خاک رس، مواد اصلی تشکیل دهندهٔ رسوبات این کوه ها است. رسوباتی که حکایت از غرق بودن این منطقه در زمانی خاص از دوران زمین شناسی می نماید.

بدبوم مینیاتوری

کوه های منحصر به فرد و زیبای مینیاتوری در چابهار به قدری جذاب و دیدنی است که چند سالی است گردشگران زیادی برای دیدن این مناظر عجیب و خاص، راهی این منطقه می شوند. قرار دریافت کوه های مینیاتوری در دسته پدیده های بوم شناختی ویژه و یاد کردن از آن به عنوان نمونه بدبوم یا همان بدلند، جذابیت برای تماشا از آن به ویژه در میان طبیعت گردان حرفه ای و محققان را دو چندان نموده است.

وارد منطقه که می شوید، در برابر چشمان تان منظره از کوه های تراش خورده، با ناهمواری های نامنظم اما موزون دیده می گردد. شاید آنچه می بینید بیش از آنکه به واقعیت شباهت داشته باشد، به تصاویر دیده شده در فیلم های علمی و تخیلی نزدیک باشد. منظره هایی که در ذهن ما همواره غیرواقعی و عجیب بوده اند. بیشتر شیارهای روی کوه ها، هشتی شکل هایی هستند که از قرار دریافت چند لایه روی هم ایجاد شده اند. جدا از شکل عجیب این کوه ها، رنگ ها نیز شگفتی دیگر این منطقه هستند. کوه های خاکستری، که نوعی رنگ نارنجی به طرح و شکل آن جان داده است.

اقامت در مریخ

دیدن این منظره شگفت و اقامت در آن شاید رویای بسیاری از طبیعت دوستان باشد. برای گردشگرانی که میل ملاقات از کوه های مینیاتوری را دارند، در نزدیکی این منطقه، مجتمع گردشگری مهیا شده است که امکانات لازم برای اقامت شبانه را نیز داراست. عاشقان نجوم به طور حتم می دانند که کوه های مینیاتوری یکی از جاذبه های منحصر به فرد و بسیار زیبای منطقه چابهار است که آسمان آن قابلیت رصد همزمان 14 صور فلکی را دارد. می توان در مریخ اقامت داشت و از سیر و سیاحت در آسمان شب آن لذت برد.

منبع: ایرنا

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 23 آبان 1399 بروزرسانی: 23 آبان 1399 گردآورنده: mohsen-razani.ir شناسه مطلب: 86

به "کوه های مینیاتوری چابهار؛ ردی از مریخی ها اینجاست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کوه های مینیاتوری چابهار؛ ردی از مریخی ها اینجاست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید