ویرایش ژن ها راهی برای اجتناب از آلزایمر

به گزارش وبلاگ راضانی، به گزارش خبرنگاران به نقل از دیلی میل، طبق تحقیقی جدید، در آینده محققان می توانند با کمک مهندسی ژنتیک سلول های مغز را طوری دستکاری کنند که از ایجاد بیماری آلزایمر جلوگیری کند.

ویرایش ژن ها راهی برای اجتناب از آلزایمر

دلیل بروز آلزایمر در برخی افراد هنوز مشخص نیست اما طبق یک نظریه، تجمیع نوعی پروتئین به نام بتا آمیلوئید خارج از سلول های مغز شروع بیماری را رقم می زند.

درهمین راستا محققان دانشگاه لاوال در کانادا مشغول بررسی یک ژن کلیدی در سلول های عصبی انسان هستند که میزان تشکیل این پروتئین را کاهش می دهد.

نسخه های مختلفی از این ژن تولید پروتئین بتاآمیلوئید را افزایش می دهند، اما یک نسخه از آن به نامA673T آن را می کاهد. این نسخه از ژن مذکور نخستین بار در سال 2012 میلادی کشف شد و در 150 نفر در منطقه اسکاندیناوی فعال بود. احتمال ابتلای آنان به آلزایمر 4 بار کمتر از بقیه بود.

محققان معتقدند با مهندسی نسخه ژن مذکور در سلول های مذکور می توان تولید پروتئینبتا آمیلوئید را کاهش داد و در نتیجه ریسک ابتلا به آلزایمر نیز کمتر می شود.

به گفته محققان این پژوهش، نسخه A673T ژن مذکور تکامل نمی یابد. همچنین تفاوت آن با نسخه های دیگر ژن فقط در یک حرف دی ان ای است.

پژوهشگران با پرورش سلول های مغزی در یک ظرف کشت آزمایشگاهی نشان دادند؛ با ویرایش این حرف DNA می توان نسخه ژن A673Tرا فعال کرد.

البته آنها مشغول ارتقای این روش هستند تا در مرحله بعد آن را روی حیوانات آزمایش کنند. پژوهشگران در اصل از فناوری کریسپر برای ویرایش ژنتیک استفاده کردند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 8 دی 1399 بروزرسانی: 8 دی 1399 گردآورنده: mohsen-razani.ir شناسه مطلب: 180

به "ویرایش ژن ها راهی برای اجتناب از آلزایمر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ویرایش ژن ها راهی برای اجتناب از آلزایمر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید