خاموش کردن ژن های سلول های مغز استخوان با نانوذرات

به گزارش وبلاگ راضانی، خبرگزاری خبرنگاران- محققان موسسه فناوری ماساچوست(MIT) با استفاده از نانوذرات توانستند ژن های موجود در سلول های مغز استخوان را خاموش نمایند که این پیشرفت در تحقیقات نانوذرات می تواند به درمان چندین بیماری کشنده منجر گردد.

خاموش کردن ژن های سلول های مغز استخوان با نانوذرات

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران به نقل از آی ای، محققان موسسه فناوری ماساچوست(MIT) برای خاموش کردن ژن های خاص در سلول های مغز استخوان از نانوذرات فراوری شده ویژه ای استفاده نموده اند که می تواند منجر به طیف وسیعی از درمان های جدید گردد.

این تیم شرح داد؛ از آنجا که سلول های مغز استخوان نقشی اساسی در فراوری سلول های خونی دارند، می توان نانوذرات را برای یاری به درمان بیماری های قلبی و تعدادی از بیماری های دیگر طراحی کرد.

نوع درمان ژنتیکی مورد استفاده در این تحقیق که دخالت RNA(RNA interference) نامیده می گردد، در هدف قرار دادن اندام های غیر از کبد، جایی که معمولاً نانوذرات در آن تجمع می یابد، سخت است.

محققان MIT توانستند نانوذرات خود را اصلاح نمایند تا در سلول های مغز استخوان بیش از کبد تجمع یابد.

مایکل میشل یکی از نویسندگان اصلی این مطالعه شرح داد: اگر بتوانیم این ذرات را به سایر ارگان های دلخواه برسانیم، طیف وسیعی از درمان ها برای کشف وجود خواهد داشت و آنچه که ما واقعاً به آن علاقه مند بودیم، مغز استخوان بود.

وی اضافه نمود: مغز استخوان محلی برای خون سازی سلول های خونی است و این سلول ها باعث ایجاد یک ارتش کامل از سلول ها می شوند که به انواع مختلف بیماری ها یاری می نمایند.

محققان فرضیه خود را به وسیله مطالعه روی موش ها آزمایش کردند. با انجام این کار، آنها نشان دادند که می توانند از روش خود برای بهبودی بیماران پس از حمله قلبی با مهار ترشح سلول های خونی مغز استخوان استفاده نمایند. این سلول ها التهاب را تقویت می نمایند و در بیماری های قلبی نقش دارند.

تحقیقات روی نانوذرات در انواع مختلف درمان های پزشکی کاربرد دارد. محققان می گویند این درمان به غیر از درمان بیماری های قلبی، می تواند برای افزایش عملکرد سلول های بنیادی در بیمارانی که به پیوند سلول های بنیادی احتیاج دارند، مورد استفاده قرار گیرد.

میشل که اکنون استادیار مهندسی زیستی در دانشگاه پنسیلوانیا است، می گوید: اگر ما بتوانیم فناوری هایی را توسعه دهیم که بتوانند فعالیت سلولی را در مغز استخوان و سلول های بنیادی خونساز کنترل نمایند، می تواند برای درمان بیماری ها تحول آفرین باشد.

RNA اساساً اطلاعات ذخیره شده در DNA را به پروتئین تبدیل می نماید و درک عمیق تری از روش های دستیابی به این فرآیند می تواند انقلابی در مراقبت های بهداشتی آینده ایجاد کند.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 22 آبان 1399 بروزرسانی: 22 آبان 1399 گردآورنده: mohsen-razani.ir شناسه مطلب: 82

به "خاموش کردن ژن های سلول های مغز استخوان با نانوذرات" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خاموش کردن ژن های سلول های مغز استخوان با نانوذرات"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید