شرایط شکننده ذخایر خون در تهران، لزوم مراجعه مستمر مردم جهت اهدای خون

به گزارش وبلاگ راضانی، مدیرکل انتقال خون استان تهران، با بیان اینکه در حال حاضر شرایط ذخایر خونی استان تهران، شرایط بدی نیست، اما بسیار شکننده است، گفت: بر این اساس اگر مردم به صورت مکرر و مستمر مراجعه نکنند، ممکن است به شرایط بحرانی وارد شویم.

شرایط شکننده ذخایر خون در تهران، لزوم مراجعه مستمر مردم جهت اهدای خون

دکتر محمدرضا مهدی زاده در گفت وگو با خبرنگاران، درباره شرایط ذخایر خونی در تهران، گفت: در حال حاضر شرایط ذخایر خونی استان تهران، شرایط بدی نیست، اما بسیار شنماینده است. استان تهران شرایط خاصی دارد. کلانشهری که با سایر کلانشهرها هم تفاوت دارد؛ به طوری که با 167 بیمارستان و حدود 28 هزار تخت بیمارستانی ارایه خدمات درمانی در استان تهران انجام می گردد و بیماران بسکمک از سایر استان ها یا به اختیار خودشان یا به تشخیص پزشک برای انجام کارهای درمانی شان به تهران ارجاع داده می شوند. معمولا افرادی که از استان های دیگر برای انجام کارهای درمانی شان به تهران می آیند، به خون و فرآورده های خونی احتیاج دارند. آمار بالای بیماران تالاسمی و هموفیلی ما و آمار بالای سوانح و حوادث و... باعث شده که مصرف خون و فرآورده های خونی در استان تهران بالا باشد.

افزایش 40 درصدی درخواست و مصرف خون و فرآورده های خونی

وی با بیان اینکه خوشبختانه داریم موج پنجم کرونا را پشت سر می گذاریم، اضافه کرد: از طرفی واکسیناسیون بسیار خوبی که در کشور و از جمله در استان تهران طی یکی دو ماه اخیر اجرا شده، باعث شده که اطمینان خاطری برای مردم ایجاد گردد. در دو سالی که درگیر کرونا بودیم، مردم، بسکمک از اعمال جراحی غیراورژانس را به تاخیر انداختند، اما اکنون با توجه به فروکش موج پنجم و انجام واکسیناسیون در سطح بسیار وسیع، اطمینان خاطری برای مردم ایجاد شده که اعمال جراحی غیراورژانسی را که به تعویق انداخته بودند، انجام دهند. بر همین اساس در یکی دو ماه اخیر شاهدیم که اعمال جراحی به شدت افزایش یافته است و بر این اساس درخواست مصرف خون و فرآورده های خونی هم افزایش یافته است.

مهدی زاده ادامه داد: اکنون درخواست و مصرف خون و فرآورده های خونی حدود 40 درصد در استان تهران نسبت به مدت مشابه در سال گذشته و ماه های قبل افزایش یافته است. مشکل عمده ما هم همین افزایش درخواست و مصرف فرآورده های خونی است که ما را با چالشی روبرو نموده است. از مردم می خواهم که در این روزهای حساس به مراکز ما مراجعه نمایند. شرایط ذخایر خون در استان تهران شرایط بدی نیست و اکنون در حالت بحران نیستیم، اما شرایط شنماینده است. در سایر استان ها ممکن است شرایط خوب ذخایر، پنج الی شش روز طول بکشد تا بخواهد به بحران برسد، اما در استان تهران باتوجه به مصرف بالای فرآورده های خونی به ویژه در این روزها، امکان دارد که طی یکی دو روز شرایط خوب به شرایط بحران بدل گردد. بر این اساس از مردم می خواهیم که به مراکز مراجعه نموده و با اهدای خون سالم خودشان ما را کمک دهند.

وی گفت: از طرفی معمولا همواره در ماه های سرد سال با کاهش مراجعه جهت اهدای خون روبرویم. سال جاری مباحث افزایش مصرف خون و فرآورده های خونی هم مزید بر دلیل شده و از مردم می خواهیم که با اهدای خون شان ما را در ماه های سرد سال کمک دهند تا در تامین خون و فرآورده های خونی بیماران در استان تهران با مسئله ای روبرو نشویم. همانطور که گفتم، اکنون شرایط ذخایر خون خوب است، اما حالت شنمایندگی دارد و امکان دارد هر لحظه وارد بحران شویم. اگر مردم به صورت مکرر و مستمر مراجعه ننمایند، ممکن است به شرایط بحرانی وارد شویم.

آیا با تزریق واکسن کرونا، اهدای خون ممنوع است؟

مدیرکل انتقال خون استان تهران گفت: باید توجه کرد که کلیه شیوه نامه های بهداشتی مانند گذشته در تمام مراکز ما انجام می گردد و مسئله ای برای مردم نیست و می توانند با خیال راحت به مراکز ما مراجعه نمایند و در محیطی امن با آرامش کامل خون خودشان را اهدا نمایند. در عین حال درباره بحث واکسیناسیون علیه کرونا و اهدای خون سوالاتی وجود دارد. باید توجه کرد که اگر مردم فقط دو واکسن اسپوتنیک و آسترازنکا را تزریق نموده باشند، تا دو هفته معاف از اهدای خون هستند. اهدای خون در سایر واکسن ها هیچگونه معافیتی ندارد و فرد اگر همان روز هم واکسن ها را تزریق نموده باشد، می تواند خون اهدا نمایند. بنابراین فقط دو واکسن اسپوتنیک و آسترازنکا است که اگر فردی آن ها را تزریق نموده باشد، تا دو هفته از اهدای خون معاف هستند. بعلاوه اگر خدایی ننموده فردی به کرونا مبتلا شده باشد، یک ماه بعد از بهبودی می توانند برای اهدای خون مراجعه نمایند.

زنان و مردان سالانه چندبار می توانند خون اهدا نمایند؟

مهدی زاده بعلاوه گفت: بانوان سالانه سه بار و هر چهار ماه یکبار و آقایان سالانه چهار بار و هر سه ماه یکبار می توانند اهدانماینده خون باشند. در عین حال ما برای تمام زنان تست کم خونی انجام می دهیم و اگر فرد کم خون بوده و شرایط اهدای خون را نداشته باشد، از اهدای خون معافش می کنیم و توصیه هایی به او می کنیم که بعد از انجام این توصیه ها مجددا برای اهدای خون مراجعه کند. باید توجه کرد که 50 درصد جمعیت ما بانوان هستند، اما متاسفانه اکنون اهدای خون بانوان در استان تهران و در کشور زیر پنج درصد است. بانوان عزیز در تمام زمینه ها مشارکت خوب اجتماعی دارند و امیدوارم باورهای غلط را کنار گذاشته و وارد عرصه اهدای خون شوند. بانوان بدانند که اهدای خون، کم خونشان نمی کند، بدن شان را ضعیف ننموده و منجر به ناباروری و ... نمی گردد. در عین حال ما خودمان به صورت سخت گیرانه غربالگری و تست کم خونی را انجام می دهیم تا اگر خانمی شرایط اهدای خون نداشت، خودمان او را معاف می کنیم.

وی درباره شرایط اهدای پلاکت و پلاسما نیز گفت: پلاکت فرزیس در افرادی که به سرطان مبتلا هستند، استفاده می گردد و اثر درمانی بسیار بهتری نسبت به پلاکت معمولی دارد. بر همین اساس از اهدانمایندگان می خواهم که اگر شرایط اهدای پلاکت را دارند، مراجعه نمایند. در عین حال باید توجه کرد که پلاکت فرآورده ای است که نیمه عمر کوتاه سه روزه دارد و یکی از دلایلی که می خواهیم مردم مرتبا برای اهدای خون مراجعه نمایند، همین نیمه عمر کوتاه پلاکت است. در زمینه اهدای پلاسمای بهبودیافتگان کووید هم با توجه به واکسیناسیون خوبی که انجام شد، مصرف فرآورده های پلاسمایی در بیمارانی که دچار کووید شدند، کاهش یافته است. با این حال اگر فردی که به کرونامبتلا شدند و یک ماه از بهبودی اش گذشته باشد، اگر تمایل به اهدای پلاسما داشته باشد، ما پلاسما را گرفته و برای مصارف تحقیقاتی استفاده می کنیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 20 آذر 1400 بروزرسانی: 20 آذر 1400 گردآورنده: mohsen-razani.ir شناسه مطلب: 717

به "شرایط شکننده ذخایر خون در تهران، لزوم مراجعه مستمر مردم جهت اهدای خون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرایط شکننده ذخایر خون در تهران، لزوم مراجعه مستمر مردم جهت اهدای خون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید