هدف گذاری افزایش 15 درصدی صادرات غیر نفتی

به گزارش وبلاگ راضانی، خبرنگاران : رئیس سازمان توسعه تجارت از هدف گذاری برای افزایش 15 درصدی صادرات غیر نفتی در شش ماهه دوم سال جاری اطلاع داد.

هدف گذاری افزایش 15 درصدی صادرات غیر نفتی

به گزارش خبرنگاران به نقل از صدا و سیما، حمید زادبوم گفت: اگر چه شیوع بیماری کرونا، تجارت خارجی دنیا با کاهش 15 درصدی روبرو کرد و به طبع آن تجارت خارجی ما را نیز در نیمه نخست سال جاری تحت تأثیر قرار داد، اما با بازسازی فرآیندهای صادراتی پیش بینی می کنیم که در نیمه دوم سال جاری تا 15 درصد رشد صادرات غیر نفتی اتفاق بیفتد.

وی اضافه نمود: افزایش صادرات در نیمه دوم سال جاری بخشی از کاهش 34 درصدی صادرات غیر نفتی در شش ماهه نخست سال جاری در مقایسه با شش ماهه اول سال 98 را جبران خواهد نمود ضمن این که فرایندهای صادراتی رو به بهبود است.

رئیس سازمان توسعه تجارت ادامه داد: ما در صادرات به بازارهای 15 کشور همسایه و 2 کشور هند و چین متمرکز شدیم,، زیرا این 17 کشور در شش ماهه نخست سال جاری, 89 درصد از صادرات ما را به خود اختصاص داده اند که البته فرایند اولویت دهی به بازارهای کشورهای همسایه همچنان در برنامه های صادراتی ما خواهد بود.

زادبوم گفت: با فرایند افزایش تولیدی که در بخش های مختلف داریم رشد صادرات نیز به ویژه در حوزه کشاورزی و صنایع غذایی مشهود است به گونه ای که در شش ماهه نخست سال جاری که صادرات غیر نفتی کاهش داشت، اما صادرات حوزه کشاورزی و صنایع غذایی با رشد 16 درصدی روبرو است.

وی درباره اولویت سازمان توسعه تجارت برای ثبت سفارش اضافه نمود: با روش هایی که بانک مرکزی برای تخصیص ارز معین نموده اولویت ثبت سفارش فقط برای واردات مواد اولیه و مواد واسطه ای کارخانجات، ماشین آلات و تجهیزات قرار داده شده است.

رئیس سازمان توسعه تجارت افزود: برای برنج های وارداتی مشکل ثبت سفارش وجود ندارد، اما درباره کالاهای دپو شده در گمرکات و بنادر از جمله برنج جلسات متعددی برگزار و قرار شد تا با هماهنگی میان گمرک، بانک مرکزی و وزارت صمت این کالاها به سرعت تخلیه گردد که هم اکنون این موضوع در حال اجرا است.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 13 آذر 1399 بروزرسانی: 13 آذر 1399 گردآورنده: mohsen-razani.ir شناسه مطلب: 128

به "هدف گذاری افزایش 15 درصدی صادرات غیر نفتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هدف گذاری افزایش 15 درصدی صادرات غیر نفتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید