نکاتی درباره ژپون لباس عروس و روش دوخت آن

به گزارش وبلاگ راضانی، ژپون لباس عروس دامن فنرداری است که از آن برای پف دار شدن و خوش حالتی لباس عروس استفاده می شود. دوخت ژپون لباس عروس به مهارت خاصی نیاز دارد.

نکاتی درباره ژپون لباس عروس و روش دوخت آن

از وبسایت ویکی پدیا دیدن نمایید.

بیشتر خانم های جوان برای انتخاب لباس عروس به سراغ مدل های پف دار و یا به اصطلاح پرنسسی می فرایند. خیاط ها برای این مدل لباس عروس که طرفداران خاص خود را هم دارد از ژپون استفاده می کنند. این دامن های پارچه ای با فنرهایی که با توجه به مدل لباس عروس در آن ها قرار گرفته است حالت زیبا و پف کرده ای به لباس عروس می بخشند.

ژپون لباس عروس چه کاربردی دارد؟

همانطور که گفتیم از ژپون لباس عروس برای خوش فرمی و به وجود آوردن حالت های عروسکی لباس استفاده می کنند. دامن های پف دار لباس عروس و یا پیراهن های عروسکی دختر کوچولو ها معمولا با استفاده از ژپون فرم خود را حفظ می کند. بعضی ها این دامن های زیری را به لباس می دوزند و بعضی ها هم یک ژپون آماده می کنند و زیر لباس های مورد استفاده که می خواهند پف دار باشد استفاده می کنند. اگر می خواهید در پارچه صرفه جویی کنید ما روش دوم را توصیه می کنیم.

درباره دوخت ژپونبرای دوخت ژپون لباس عروس باید به مهارت خیاطی آشنایی کامل داشت. برای درست کردن یک ژپون بسته به نوع پفی که مورد نظر شماست عمل می کنید. ژپون هایی که فنردار هستند بیشتر مناسب لباس های عروس دختر کوچولو هاست. برای دوخت آنها پارچه توری مخصوص آهاری که برای ژپون استفاده می شود تهیه کنید. اگر می خواهید لباس مدور باشد از فنر مخصوص لباس استفاده کنید. پایین دامن باید با گشادی مورد نظرتان در حالت باز و مدور یک اندازه باشد و بالای ژپون می تواند به اندازه دلخواه چین داشته باشد. این دامن 2 طبقه دوخته می شود و در تکه بالایی درزها را دوبل بدوزید تا از بین آن فنر رد شود. قبل از این کار قطعه طبقه دوم را به دامن وصل می کنید. در این بخش توری که دوخته می شود باید 3 برابر عرض پای دامن گرفته شود که چین زیبایی از زیر آن دیده شود.

توجه:

  • بعد از دوخت تور، کمر دامن را هم لیفه کرده، کش می کشید و اگر نمی خواهید دور کمر پف داشته باشد آن را فون در نظر گرفته با یک قزن دو طرف کمر دامن را به هم می آورید.
  • برای دامن هایی که می خواهید چین طبیعی داشته باشد از فنر استفاده نمی کنید در عوض 3 تا 4 برابر دور باسن گشادی دامن را در نظر گرفته بالای آن را چین می دهید تا دامن یک سره پف دار باشد.
  • اگر می خواهید پایین دامن فرفری باشد باید آن را با قرار دادن یک نخ ماهیگیری ضخیم زیگزاگ بزنید. حاصل کار بسیار فرفری و زیبا خواهد شد.

نکات مهم درباره استفاده از ژپون

ژپون عروس نباید از روی دامن پیدا باشد. بسیاری از مزون ها به این موضوع توجه ندارند اما خودتان باید به خاطر داشته باشید که مبلغی را که بابت لباستان هزینه کرده اید شامل ژپون هم می شود و خیاط وظیفه دارد به میل شما کار کند. بنابراین حتما از او بخواهید روی ژپون لباستان حداقل دو لایه تور بدهد تا خط فنر آن از روی لباس قابل تشخیص نباشد و زحماتتان زیر سوال نرود.

فنر ژپون لباس عروس نباید خیلی ضخیم و محکم باشد که در صورت نشستن عروس روی صندلی دامن او بالا برود. همچنین فنر ژپون نباید خیلی نرم و ظریف باشد که هیچ نقشی در پف لباس یا زیباتر شدن آن نداشته باشد. فنرهای نازک و نرم موجب می شوند که لباس عروس جلو پای او گیر کند و باعث آزار او هنگام راه رفتن شود.

اندازه قد ژپون عروس نباید خیلی بلند یا خیلی کوتاه باشد. در صورت بلند بودن پارچه دامن به آن گیر کرده و باعث زمین خوردن عروس می شود و در صورت کوتاه بودن دامن لباس زیر آن رفته و خط فنر ژپون دیده می شود که در این صورت از زیبایی لباستان کاسته می شود. اندازه ژپون باید تا استخوان مچ پا باشد.

کمر ژپون لباس حتما باید کیپ تن باشد در صورت گشاد بودن آن مجبورید وسط مراسم آن را بالا بکشید تا زیر پایتان نرود و در صورت تنگ بودن کمرتان اذیت می شود و با درد و کبودی روبرو می شوید. کمر ژپون باید کاملا اندازه کمر شما باشد تا در آن احساس راحتی داشته باشید.

نکات ویژه در خصوص ژپون برای بهتر شدن فرم لباس عروس

در صورتی که لباس عروستان مدل ماهی است بهتر است به جای آن که ژپون فنردار سفارش دهید چند لایه تور از زیر دامن از قسمت زیر زانو که پف لباس شروع می شود به لباس بدوزید تا لباس جلوه بیشتری پیدا کند. بعضی از مزون ها برای لباس های مدل ماهی از ژپون استفاده نمی کنند و یا فقط از ژپون فنردار استفاده می کنند که هر دوی این حالت ها از زیبایی لباس می کاهد.

نکته دیگر این است که اگر لباس عروس دنباله دار باشد حتما باید ژپون را نیز دنباله دار بدوزید. در غیر این صورت پف لباس عروس به دنباله آن که می رسد قطع می شود و دنباله لباس زیر لباس پنهان می شود و اصلا به چشم نمی آید.

اگر دوست دارید پف لباس عروستان کم باشد بهتر است از ژپون های فنردار استفاده نکنید ، در عوض از خیاط خود بخواهید دو سه لایه تور از زیر به دامن لباستان بدوزد تا لباستان شیک تر جلوه کند.

گروه مد و پوشاک خبرنگاران

منبع: setare.com
انتشار: 11 آبان 1399 بروزرسانی: 11 آبان 1399 گردآورنده: mohsen-razani.ir شناسه مطلب: 58

به "نکاتی درباره ژپون لباس عروس و روش دوخت آن" امتیاز دهید

2 کاربر به "نکاتی درباره ژپون لباس عروس و روش دوخت آن" امتیاز داده اند | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نکاتی درباره ژپون لباس عروس و روش دوخت آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید