نحوه کوتاه کردن ناخن نوزاد چگونه است؟

به گزارش وبلاگ راضانی، کوتاه کردن ناخن نوزاد را باید با دقت و آرامش و ترجیحاً زمانی که نوزاد خواب است، انجام دهیم. با یک قیچی و یا سوهان و یا ناخن گیر مخصوص بچه ها باید ناخن ها را کوتاه کنیم. در این مقاله روش هایی برای آسان تر شدن کوتاه کردن ناخن های بچه ها مانند کوتاه کردن ناخن بعد از حمام و ... بیان شده است.

نحوه کوتاه کردن ناخن نوزاد چگونه است؟

به عنوان یک والد شما کودک را از همه چیز از جمله عفونت ها محافظت می کنید. ناخن دریافت نیز یکی از وظایف والدین است که باید انجام دهند. آیا فکر می کنید دریافت ناخن نوزاد خطرناک است و یا می ترسید که بدون هیچ آسیبی به نوزاد، ناخن های او را کوتاه کنید؟

ممکن است فکرهای ناخوشایندی درباره کوتاه کردن ناخن های نوزاد، به ذهن شما برسد ولی کوتاه کردن ناخن نوزاد، چندان هم دلهره آور نیست و شما باید ناخن های کودکتان را به طور مرتب کوتاه کنید تا از انباشته شدن کثیفی ها در زیر ناخن ها جلوگیری شود. کوتاه کردن ناخن های نوزاد می تواند از خراش به پوست نوزاد نیز جلوگیری کند.

چرا باید ناخن های نوزاد خود را کوتاه کنیم؟

ناخن های نوزاد در طول ماه های اول زندگی و تا سال اول تولد، به طرز شگفت انگیزی رشد می کند. شما ممکن است امروز ناخن های نوزادتان را کوتاه کنید و چند روز بعد متوجه رشد دوباره آن شوید. به همین دلیل است که شما باید هر هفته و یا زودتر از آن هم، ناخن های نوزادتان را کوتاه کنید.

ممکن است فکر کنید ناخن های نوزادان بسیار نرمند، ولی در عین حال، بسیار تیز بوده و می توانند صورت نوزاد را زخمی کنند، به همین دلیل باید زود به زود اقدام به کوتاه کردن ناخن های نوزادان کنید. چندین نکته ساده وجود دارد که قبل از کوتاه کردن ناخن نوزاد باید به آن توجه کنید.

چگونه اقدام به کوتاه کردن ناخن نوزاد کنیم؟

قبل از هر چیزی لازم است محیطی که می خواهید در آن ناخن های نوزاد را کوتاه کنید به اندازه کافی روشن باشد و همچنین کودک نباید خسته و یا در حال نق زدن باشد.

  • کوتاه کردن ناخن نوزاد، زمانی که کودک خواب است.

یکی از بهترین زمان هایی که می توانید ناخن های نوزاد را کوتاه کنید، موقعی است که کودک خواب است، زیرا در این زمان کودک آرام است و به اطراف نمی چرخد. مهم است حتی زمانی هم که کودک خواب است، اتاقی که در آن ناخن های کودک را می گیرید به اندازه کافی، روشن باشد.

  • با یک سمباده ناخن ها را سوهان بکشید.

در مورد نوزادان تازه متولد شده پزشکان توصیه می کنند به جای ناخن گیر از یک سوهان استفاده کنید، زیرا از آنجایی که ناخن های نوزادان بسیار نرم است و ممکن است سریع بشکند سوهان، بهترین گزینه است. سوهان امن ترین و راحت ترین روش برای کوتاه کردن ناخن نوزاد است، ولی ممکن است کمی وقت گیر باشد، در عوض امنیت بیشتری نسبت به ناخن گیر دارد. همچنین با سوهان می توان به ناخن های نوزاد شکل داد و آن را از تیزی در آورد. بهتر است از سوهان های فلزی که ممکن است به پوست کودک آسیب بزنند، استفاده نکنید و هم چنین مراقب باشید که پوست را به همراه ناخن جدا نکنید.

  • از یک ناخن گیر بچه ها استفاده کنید.

می توانید با ناخن گیر های بچه ها و یا با قیچی، ناخن های نوزاد را کوتاه کنید. قیچی و یا ناخن گیر بچه ها از بریدن پوست در اطراف ناخن کودک جلوگیری می کند. پوست زیر ناخن را به عقب بکشید تا فضای کافی برای دریافت ناخن ایجاد شود. برای کوتاه کردن ناخن های پا، همانند دست، پای کودک را محکم نگه دارید تا آن را تکان ندهد و سپس ناخن ها را کوتاه کنید. در نهایت اگر لبه های خشن در ناخن ایجاد شد با سوهان آن را صاف و نرم کنید.

  • کوتاه کردن ناخن نوزاد زمانی که آرام است.

اگر می خواهید زمانی که نوزاد بیدار است، ناخن های او را بگیرید باید مطمئن شوید که او آرام است. شما باید حواس او را پرت کنید. در مورد نوزادانی که تازه متولد شده اند، تمایل دارند که دست های خود را مشت کنند و این کار، کوتاه کردن ناخن ها را سخت تر می کند. به همین دلیل است که تا جایی که ممکن است بهتر است کودک آرام و یا خواب باشد.

شنیدن آهنگ مورد علاقه کودک می تواند در آرام شدن او کمک کند. شما هم چنین می توانید یک اسباب بازی موزیکال به منظور جلب توجه و پرت کردن حواس کودک، به او بدهید. در ادامه چند روش کمکی دیگر که برای کوتاه کردن ناخن های نوزادان وجود دارد را مرور می کنیم:

  • کمک از دیگران

ممکن است زمانی که در حال کوتاه کردن ناخن های کودک هستید، کودک از خواب بیدار شود و شروع به سر و صدا کند و در شرایط آرامی قرار نگیرد. در این شرایط اطمینان حاصل کنید که به دست های او آسیبی وارد نمی شود و از کسی بخواهید که او را نگه دارد و یا حواس او را پرت کند. گاهی اوقات عمه ها و یا خاله های با تجربه علاقه به کوتاه کردن ناخن نوزاد دارند، که در این شرایط دریغ نکنید و این کار را به آن ها بسپارید.

  • کوتاه کردن ناخن ها بعد از حمام کردن نوزاد

بهترین زمان برای کوتاه کردن ناخن های کودک، بعد از حمام است، زیرا بعد از حمام، ناخن ها نرم می شوند و کوتاه کردن ناخن راحت تر می شود شما همچنین می توانید این کار را با یک سوهان نیز انجام دهید.

  • پوشاندن دست ها با دستکش

اگر ناخن نوزاد و یا کودک تیز بود و شما در همان لحظه قادر به کوتاه کردن آن و یا صاف کردن آن نبودید می توانید، دست های کودک را در دستکش قرار دهید. این باعث می شود که او به صورت خودش به ویژه زمانی که خواب است، خراش و آسیب نزند. این یک راه حل مقطعی کوتاه مدت برای کوتاه نکردن ناخن های نوزاد است.

دیده شده برخی از والدین ناخن های کودک خود را گاز می زنند که این به هیچ عنوان روش درستی نیست؛ زیرا باعث پخش شدن میکروب های ناخن و یا حتی از بین رفتن پوست ناخن کودک می شود.

اگر ناخن نوزاد، آسیب دید، چه کنیم؟

اگر اتفاق بدی افتاد و انگشت دست کودک را بریدید، نترسید؛ در این شرایط، انگشت بریده را با آب سرد بشویید و با گاز استریل روی آن را بپوشانید، سپس کمی به آن فشار بیاورید و مدتی آن را در دست بگیرید. معمولاً خونریزی سریعاً متوقف می شود. شما می توانید از کرم های آنتی بیوتیکی استفاده کنید، ولی از باند استفاده نکنید، زیرا ممکن است سبب خفگی کودک شود. در صورت لزوم می توانید به پزشک مراجعه کنید، اما هیچ دلیلی برای نگرانی وجود ندارد.

این راهنمایی ها و ترفند ها می تواند وظیفه سنگین کوتاه کردن ناخن نوزاد را برای شما راحت تر کند و دیگر به آن مثل یک مشکل نگاه نکنید.

برگرفته از: parentlane

منبع: setare.com
انتشار: 2 اسفند 1399 بروزرسانی: 2 اسفند 1399 گردآورنده: mohsen-razani.ir شناسه مطلب: 279

به "نحوه کوتاه کردن ناخن نوزاد چگونه است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نحوه کوتاه کردن ناخن نوزاد چگونه است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید