راهنمای تنظیمات دوربین گوشی سامسونگ؛ نکات ارزشمندی که باید بدانید

به گزارش وبلاگ راضانی، آیا تا به حال به این فکر نموده اید که چگونه می توانید از تمامی قابلیت ها و تنظیمات دوربین گوشی سامسونگ خود استفاده کنید و عکس ها و ویدیوهای با کیفیتی را ثبت کنید؟ در این راهنمای جامع، ما شما را به سفری هیجان انگیز در دنیای تنظیمات دوربین گوشی سامسونگ می بریم. از اصول اولیه و تنظیمات ساده گرفته تا تکنیک های پیشرفته و حرفه ای، همه و همه را به شما آموزش خواهیم داد.

راهنمای تنظیمات دوربین گوشی سامسونگ؛ نکات ارزشمندی که باید بدانید

آموزش تنظیمات دوربین عکاسی گوشی سامسونگ

در این بخش از راهنمای تنظیمات دوربین گوشی سامسونگ قصد داریم به طور کامل به معرفی برترین تنظیمات دوربین گوشی سامسونگ بپردازیم تا از تمامی قابلیت های دوربین گوشی خود به برترین شکل ممکن استفاده کنید.

آغاز عکاسی

وقتی برای اولین بار وارد اپلیکیشن دوربین سامسونگ می شوید، احتمالاً با حالت پیش فرض تصویربرداری روبرو خواهید شد. در این حالت، یکی از بارزترین ویژگی هایی که مشاهده می کنید، یک دایره بزرگ است که به عنوان کلید شاتر عمل می نماید. دوربین را به سمت سوژه ای که می خواهید عکاسی کنید، بگیرید و برای گرفتن عکس، کافی است روی این دکمه ضربه بزنید.

آغاز فیلم برداری

در این بخش از تنظیمات دوربین گوشی سامسونگ، در پایین صفحه نمایش به سمت راست یا چپ بکشید تا به حالت فیلم برداری (Video) برسید. قبل از آغاز، ممکن است بخواهید تنظیماتی مانند وضوح و نرخ فریم را تنظیم کنید که از بخش تنظیمات قابل دسترس است. برای آغاز فیلم برداری، دکمه شاتر که معمولاً دایره ای قرمز رنگ است را لمس کنید. دکمه شاتر به محض آغاز فیلم برداری به شکل مربع تغییر شکل می دهد تا نشان دهد که فیلم برداری در حال اجرا است. بعلاوه برای انتها دادن به فیلم برداری، مجدداً دکمه شاتر (که حالا شکل مربع دارد) را لمس کنید.

تغییر حالت دوربین

برای دسترسی به طیف وسیعی از حالت های دوربین سامسونگ و بهره برداری از قابلیت های متنوع آن، کافی است با یک حرکت ساده انگشت خود را روی صفحه نمایش به بالا یا پایین بکشید. در مرکز صفحه، شما با تگ هایی مانند Photo، Video و Single Take روبرو می شوید که هر کدام دنیایی از امکانات را پیش روی شما قرار می دهند. اگر در پی پیدا کردن برترین تنظیمات برای دوربین گوشی سامسونگ هستید، گزینه More را از همین منو انتخاب کنید. در این بخش، شگفت زده خواهید شد از تنوع قابلیت هایی که در اختیارتان قرار می گیرد، از جمله حالت های Pro Mode و Pro Video Mode که اجازه می دهند کنترل کاملی بر تصاویر و ویدیوهای خود داشته باشید.

تغییر سنسور دوربین

گوشی های سامسونگ معمولاً با توجه به رده قیمتی که در آن به فروش می رسند، دارای سنسورهای دوربین متنوعی هستند که از جمله آن ها می توان به سنسور اولترا واید، سنسور ماکرو، عمق میدان و سنسور سلفی اشاره نمود. به صورت پیش فرض دوربین برای استفاده از سنسور اصلی تنظیم شده، اما شما می توانید برای اهداف عکاسی مد نظر خود بین این سنسورها جابه جا شوید. به عنوان مثال، برای استفاده از سنسور تله فوتو در گوشی سامسونگ خود، باید روی نماد یک درخت کوچک که در بخش میانی صفحه نمایش واقع شده است، ضربه بزنید. با این کار، دوربین به طور اتوماتیک به زوم اپتیکال 5 برابری تغییر می نماید.

همزمان، منویی از گزینه های مختلف بزرگنمایی باز می شود که به شما اجازه می دهد بین آن ها انتخاب کنید. با تنظیم زوم به حداکثر اندازه، تراکم پیکسلی بیشتری را مشاهده خواهید کرد. بعلاوه، می توانید با استفاده از دو انگشت و به صورت همزمان، مقدار زوم را بزرگ یا کوچک کنید. در این حالت، یک نوار لغزنده ظاهر می شود که می توانید با کشیدن انگشت به سمت بالا یا پایین، زوم را به طور دقیق تر تنظیم کنید. اگر قصد عکاسی به صورت عادی را دارید، برای افزایش کیفیت دوربین سامسونگ به شما پیشنهاد می کنیم که حتماً از دوربین اصلی خود در این زمینه استفاده کنید.

سنسور دوربین سلفی

در این بخش از تنظیمات دوربین گوشی سامسونگ، پس از ورود به اپ دوربین، در پی آیکونی باشید که معمولاً شبیه به یک دوربین یا یک تصویر با دو فلش مدور است. با لمس این آیکون، دوربین از حالت عقب به دوربین جلو (سلفی) تغییر حالت می دهد. پس از فعال سازی دوربین سلفی، می توانید از تنظیمات مختلف برای بهبود تصاویر استفاده کنید. این تنظیمات شامل فیلترها، تنظیم نور و حتی حالت زیبایی (Beauty Mode) است که به شما امکان می دهد پیش از ثبت عکس، تغییراتی را روی چهره خود اعمال کنید. برای گرفتن عکس، کافی است دکمه شاتر را لمس کنید. این دکمه معمولاً در وسط پایین صفحه نمایش واقع شده است. بعضی از گوشی های سامسونگ بعلاوه از قابلیت هایی مانند شاتر صوتی یا لبخند شناسی برای گرفتن عکس های سلفی نیز به صورت اتوماتیک پشتیبانی می نمایند.

فیلترهای دوربین

در محیط کاربری دوربین گوشی های سامسونگ، یک ویژگی مجذوب کننده به چشم می خورد که تجربه عکاسی و فیلمبرداری شما را دگرگون می نماید: آیکون فیلتر، شبیه به یک عصای جادویی. این ابزار قدرتمند، در هر دو حالت تصویربرداری و فیلم برداری قابل دسترسی است و به شما امکان می دهد با یک لمس ساده، به مجموعه ای از فیلترهای متنوع دسترسی پیدا کنید. برای اکتشاف و به کارگیری این فیلترها، کافی است با نوک انگشت خود بر روی نماد مذکور ضربه بزنید و سپس از طیف گسترده ای از افکت های بصری که بلافاصله تصاویر و ویدئوهای شما را متحول می نمایند، بهره مند شوید.

بعد از انتخاب فیلتر مورد نظر، می توانید آغاز به عکاسی کنید. فیلتر انتخاب شده به طور اتوماتیک بر روی تمامی عکس ها و ویدیوهایی که در آن جلسه گرفته می شود، اعمال خواهد شد. برای بازگشت به حالت عادی و حذف فیلتر، کافی است دوباره به منوی فیلترها بروید و گزینه بدون فیلتر یا None را انتخاب کنید. بعلاوه در بخش فیلترهای من (My Filters)، شما این امکان را خواهید داشت تا یک فیلتر متناسب با سلیقه خود بسازید.

استفاده از قابلیت موشن (Motion)

استفاده از قابلیت موشن در تنظیمات دوربین گوشی سامسونگ، به شما این امکان را می دهد که عناصر حرکتی را در تصاویر خود ثبت کنید و لحظات را به شکلی پویا و زنده به تصویر بکشید. برای بهره برداری از این ویژگی، ابتدا اپلیکیشن دوربین را باز کنید. در مرحله بعد، در پی آیکونی به نام موشن با شکلی شبیه یک کلید مخصوص با یک مربع و یک مثلث باشید که معمولاً در بالای صفحه نمایش یا در نوار تنظیمات جانبی واقع شده است. با ضربه زدن بر روی این آیکون، قابلیت موشن فعال می شود. پس از فعال سازی، دوربین آغاز به ضبط یک کلیپ کوتاه از لحظات قبل و بعد از زدن دکمه شاتر می نماید.

این کار باعث می شود تا شما یک عکس ثابت به همراه یک ویدیوی کوتاه داشته باشید که حرکت را در آن لحظه نشان می دهد. برای مشاهده نتیجه، کافی است به گالری خود بروید و تصویر ثبت شده با قابلیت موشن را انتخاب کنید. سپس، با ضربه زدن بر روی آیکون موشن که معمولاً در گوشه تصویر نمایان می شود، می توانید کلیپ حرکتی را مشاهده کنید. این ویژگی مخصوصاً برای ثبت لحظات پرتحرک مانند ورزش ها، بازی بچه ها یا حتی صحنه های طبیعت بسیار کاربردی است.

انتخاب نسبت فریم

برای انتخاب نسبت فریم در تنظیمات دوربین گوشی سامسونگ، پس از باز شدن اپلیکیشن، در قسمت بالای صفحه یا در منوی پایین آیکون تنظیمات یا تنظیمات نسبت فریم را پیدا کنید. این آیکون معمولاً به شکل یک مستطیل یا مربع با اعداد نشان دهنده نسبت فریم است. پس از ضربه زدن روی نماد تنظیمات نسبت فریم، یک منوی نو باز می شود که شامل گزینه های مختلف نسبت فریم است. این گزینه ها ممکن است شامل نسبت های استاندارد مانند 1:1، 4:3، 16:9، و 19.5:9 باشند. برای انتخاب نسبت فریم مورد نظر، کافی است روی آن ضربه بزنید و تغییرات به صورت زنده در پیش نمایش دوربین نمایش داده می شود.

انتخاب نسبت فریم مناسب به شما این امکان را می دهد تا عکس ها و ویدیوهای خود را به شکل بهتری برای استفاده در شبکه های اجتماعی، چاپ یا نمایش در دستگاه های مختلف تنظیم کنید. بعد از انتخاب نسبت فریم مورد نظر، می توانید آغاز به عکاسی یا فیلمبرداری کنید. نسبت فریم انتخاب شده به طور اتوماتیک بر روی تمامی عکس ها و ویدیوهایی که در آن جلسه گرفته می شود، اعمال خواهد شد. برای بازگشت به نسبت فریم اصلی یا تغییر آن به نسبت دیگری، کافی است دوباره به منوی تنظیمات نسبت فریم بروید.

انتخاب تایمر (شمارش معکوس)

برای استفاده از تایمر در اپلیکیشن دوربین گوشی های سامسونگ، ابتدا باید وارد برنامه دوربین شوید. در محیط دوربین، در پی آیکونی به شکل ساعت باشید که معمولاً در بخش بالایی صفحه نمایش یا در منوی تنظیمات جانبی واقع شده است. با ضربه زدن بر روی این آیکون، گزینه های مختلف تایمر نمایان می شوند. شما می توانید بین چندین گزینه زمانی مانند 2 ثانیه، 5 ثانیه، یا 10 ثانیه انتخاب کنید. این امکان به شما اجازه می دهد تا زمان کافی برای قرار گرفتن در کادر عکس، تنظیم حالت یا موقعیت یابی دوربین را داشته باشید.

پس از انتخاب زمان مورد نظر، تنظیمات تایمر ذخیره می شود. حالا، هنگامی که شاتر را فشار می دهید، دوربین به تعداد ثانیه های انتخاب شده تأخیر داشته و سپس عکس را می گیرد. این ویژگی برای گرفتن عکس های گروهی یا سلفی هایی که احتیاج به آماده سازی دارند بسیار مفید است. توجه داشته باشید که ممکن است پس از هر بار استفاده، تایمر به حالت پیش فرض باز شود یا بر روی تنظیماتی که آخرین بار انتخاب نموده اید باقی می ماند.

انتخاب قابلیت HDR

HDR که مخفف High Dynamic Range است، به شما یاری می نماید تا جزئیات بیشتری را در منطقه ها روشن و تاریک عکس های خود ثبت کنید. در صفحه اصلی دوربین، در پی آیکون تنظیمات بگردید که اغلب به شکل یک چرخ دنده یا سه نقطه عمودی در گوشه صفحه واقع شده است. روی آن ضربه بزنید تا منوی تنظیمات باز شود. در اینجا، گزینه HDR را پیدا کنید. این گزینه ممکن است به صورت HDR Auto یا HDR On نیز نمایش داده شود.

برای فعال سازی، روی گزینه HDR ضربه بزنید تا به حالت On یا Auto تغییر کند. در حالت Auto، دوربین به صورت هوشمندانه تشخیص می دهد که چه زمانی احتیاج به استفاده از HDR است و به طور اتوماتیک آن را فعال می نماید. اما اگر می خواهید همواره از HDR استفاده کنید، حالت On را انتخاب کنید.

حالت شب

برای فعال کردن حالت شب در تنظیمات دوربین گوشی سامسونگ، ابتدا برنامه دوربین را باز کنید. معمولاً در این برنامه، حالت های مختلف عکاسی از قبیل اتوماتیک، پرتره، و شب وجود دارند که به شما امکان می دهند تصاویر بهتری در شرایط نوری مختلف بگیرید. در پی گزینه ای با عنوان حالت شب (Night Mode) یا نماد ماه و ستاره ها در نوار حالت ها، که معمولاً در پایین صفحه نمایش واقع شده است، بگردید. ممکن است لازم باشد به چپ یا راست بکشید تا این حالت را پیدا کنید. پس از یافتن حالت شب، روی آن ضربه بزنید تا فعال شود.

در این حالت، دوربین کوشش می نماید تا با استفاده از تکنیک هایی مانند افزایش زمان نوردهی و بهبود پردازش تصویر، عکس های روشن تر و واضح تری را در شرایط نوری کم فراهم کند. توجه داشته باشید که در حالت شب، بهتر است گوشی را ثابت نگه دارید یا از سه پایه استفاده کنید، چرا که زمان نوردهی بیشتر می تواند منجر به تار شدن عکس در صورت حرکت دوربین شود. پس از فعال سازی و تنظیم دوربین، شاتر را فشار دهید تا عکس گرفته شود. دوربین به صورت اتوماتیک تنظیمات لازم را برای شرایط نوری محیط انجام می دهد تا برترین عکس ممکن را تحویل دهد.

تنظیمات فوکوس دوربین گوشی سامسونگ

ابتدا، برنامه دوربین را باز کنید. در حالت عکاسی استاندارد، دوربین به صورت اتوماتیک سعی می نماید تا بر روی سوژه ای که در مرکز صفحه واقع شده است فوکوس کند. برای تغییر فوکوس، صفحه نمایش را لمس کنید تا یک کادر فوکوس ظاهر شود. این کادر نشان دهنده ناحیه ای است که دوربین بر روی آن تمرکز خواهد نمود. اگر می خواهید بر روی ناحیه ای خاص تمرکز کنید، کادر فوکوس را به آن ناحیه منتقل کنید. این کار را می توانید با کشیدن کادر فوکوس به سمت ناحیه مورد نظر انجام دهید. دوربین سعی می نماید تا به صورت اتوماتیک بر روی ناحیه ای که انتخاب نموده اید فوکوس کند.

برای قفل کردن فوکوس بر روی یک ناحیه خاص، می توانید کمی طولانی تر روی صفحه فشار دهید تا کادر فوکوس تغییر رنگ دهد یا نشان دهنده قفل شدن ظاهر شود. این ویژگی به خصوص در مواقعی که سوژه در حال حرکت است یا شما می خواهید از حرکت دوربین جلوگیری کنید، مفید است. بعضی از مدل های دوربین سامسونگ بعلاوه دارای حالت های پیشرفته تر فوکوس مانند Live Focus هستند که به شما امکان می دهد تا عمق میدان را تنظیم کنید. بعلاوه به یاد داشته باشید که نور و شرایط نورپردازی می توانند بر کیفیت فوکوس تأثیر بگذارند، بنابراین اطمینان حاصل کنید که سوژه شما به خوبی روشن شده است تا دوربین بتواند به درستی فوکوس کند.

تنظیمات فلش دوربین گوشی سامسونگ

در صفحه اصلی دوربین، در پی نماد فلش بگردید که معمولاً به شکل یک رعد و برق کوچک در بالای صفحه یا کنار دکمه شاتر واقع شده است. با ضربه زدن روی این نماد، منوی فلش باز می شود و شما می توانید از بین چند حالت مختلف انتخاب کنید. در حالت Auto، دوربین به صورت هوشمندانه تشخیص می دهد که آیا احتیاج به استفاده از فلش هست یا خیر. این گزینه برای زمانی که مطمئن نیستید فلش ضروری است یا نه، بسیار مناسب است. حالت On برای شرایطی که نور محیط بسیار کم است و احتیاج به نور اضافی دارید، مناسب است. حالت Torch نیز در بعضی مدل ها وجود دارد که فلش را به صورت مداوم روشن نگه می دارد. این حالت برای فیلم برداری یا عکاسی در محیط های بسیار تاریک کاربرد دارد.

برترین تنظیمات پرو دوربین سامسونگ برای افزایش کیفیت

تنظیمات پرو (Pro Mode) در دوربین گوشی های سامسونگ به شما این امکان را می دهد که کنترل کاملی بر روی پارامترهای مختلف عکاسی داشته باشید و کیفیت عکس های خود را بهبود بخشید. در ادامه، یک سری از برترین تنظیمات حرفه ای دوربین گوشی سامسونگ بیان می شود:

1. ISO (حساسیت به نور)

  • برای جلوگیری از نویز دیجیتال، بهتر است ISO را تا حد ممکن پایین نگه دارید. معمولاً اندازه بین 100 تا 200 مناسب است. در شرایط نوری کم، ممکن است احتیاج به افزایش ISO داشته باشید، اما به خاطر داشته باشید که افزایش ISO می تواند نویز تصویر را افزایش دهد.

2. Shutter Speed (سرعت شاتر)

  • سرعت شاتر را می توانید بر اساس شرایط نوری و نوع عکاسی تنظیم کنید. برای عکاسی در نور کم، سرعت شاتر را کاهش دهید (مثلاً 1/30 ثانیه یا کمتر) تا نور بیشتری وارد شود. برای عکاسی از موضوعات متحرک، سرعت شاتر را افزایش دهید (مثلاً 1/500 ثانیه یا بیشتر) تا تصویر واضح و بدون تاری باشد.

3. Aperture (دیافراگم)

  • در بیشتر گوشی های سامسونگ، دیافراگم به صورت اتوماتیک تنظیم می شود. اگر گوشی شما امکان تنظیم دستی دیافراگم را دارد، می توانید دیافراگم را بازتر کنید (اندازه f کمتر) تا نور بیشتری وارد شود و عمق میدان کمتر شود.

4. White Balance (تعادل سفید)

  • تعادل سفید را می توانید بر اساس شرایط نوری محیط تنظیم کنید. گزینه های مختلفی مانند Auto، Daylight، Cloudy، Tungsten و Fluorescent وجود دارند. انتخاب صحیح تعادل سفید به شما یاری می نماید تا رنگ ها طبیعی تر و واقعی تر به نظر برسند.

5. Exposure Compensation (جبران نوردهی)

  • اگر عکس هایتان بیش از حد روشن یا تاریک هستند، می توانید با استفاده از جبران نوردهی (Exposure Compensation) این مشکل را رفع کنید. این تنظیم به شما امکان می دهد تا نوردهی را به صورت دقیق تر کنترل کنید.

آیا تنظیمات دوربین گوشی سامسونگ سری a با سری S فرق می نماید؟

تنظیمات دوربین گوشی های سامسونگ سری A و سری S در اصول کلی مشابه هستند، اما سری S با امکانات پیشرفته تر و کیفیت بالاتر در عکاسی و فیلم برداری، به عنوان شناخته می شود. علاوه بر این، خرید نیز با قیمت مناسب تر و امکانات خوب، گزینه ای عالی برای کاربران است. بنابراین ، اگر در پی برترین کیفیت دوربین و عملکرد هستید، سری S انتخاب بهتری است اما اگر بودجه محدودتری دارید و همچنان در پی کیفیت مناسب هستید، سری A گزینه خوبی محسوب می شود.

منبع: خبرنگاران

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 18 تیر 1403 بروزرسانی: 18 تیر 1403 گردآورنده: mohsen-razani.ir شناسه مطلب: 1144

به "راهنمای تنظیمات دوربین گوشی سامسونگ؛ نکات ارزشمندی که باید بدانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای تنظیمات دوربین گوشی سامسونگ؛ نکات ارزشمندی که باید بدانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید