راهنمای انتخاب شیر خشک برای نوزاد

به گزارش وبلاگ راضانی، انواع شیر خشک برای نوزادان با احتیاج های متفاوت وجود دارد. نوزادان با شرایط کولیک، ریفلاکس، عدم تحمل لاکتوز، تولد زودهنگام و... می توانند شیر خشک مناسب خود را مصرف نمایند.

راهنمای انتخاب شیر خشک برای نوزاد
آموزشگاه پزشکان متخصص بچه ها امریکا (AAP) توصیه می نماید که نوزادان در شش ماه اول زندگی تنها از شیر مادر تغذیه نمایند. اما برخی از پدر و مادرها، به اجبار یا به انتخاب خود، تصمیم به دادن شیر خشک به نوزادشان می گیرند. از آنجایی که برند های متنوع انواع شیر خشک در بازار وجود دارد و هر کدام ادعا می نمایند که نزدیک ترین فرمولاسیون به شیر مادر را دارند، انتخاب شیرخشک مناسب برای نوزاد کار دشواری به نظر می رسد.

1. انواع شیر خشک نوزادانشیر خشک دارای پروتئین شیر گاو (برگرفته شده از شیر کامل گاو): این شیر خشک دارای پروتئین شیر گاو به طور کامل است. این نوع از انواع شیر خشک، معمولا اولین انتخاب برای نوزادان است. بیشتر نوزادانی که از این شیر خشک تغذیه می نمایند رشد خوبی خواهند داشت.

چند نمونه از این نوع شیرخشک عبارتند از: Best Organic Earth، Enfamil Newborn، Similac Advance، Similac Non-GMO

شیرخشک دارای پروتئین نیمه هیدرولیز شده: این نوع شیر خشک ها دارای پروتئین هایی هستند که تا حدی شکسته شده اند، اما هنوز ممکن است حاوی پروتئین های بزرگ شیر نیز باشند. این نوع از انواع شیر خشک ها آسان هضم تر از نوع پیشین هستند.

چند نمونه از این نوع شیرخشک عبارتند از: Enfamil Reguline، Gerber Good Start، Similac Sensitive

شیر خشک دارای پروتئین کاملا هیدرولیز شده: این نوع شیرخشک ها دارای پروتئین هایی هستند که همگی به قطعات کوچک شکسته شده اند. این شیرخشک ها معمولا برای نوزادان مبتلا به آلرژی پروتئین شیر یا پروتکتولیت ناشی از پروتئین شیر تجویز می شوند. این نوع شیرخشک ها عاری از لاکتوز هستند.

چند نمونه از این نوع شیرخشک عبارتند از: Enfamil Nutramigen، Gerber Extensive HA، Similac Alimentum

شیرخشک آمینو اسید: در این نوع از انواع شیر خشک ها، پروتئین ها به کوچکترین واحد پروتئین (اسید آمینه) شکسته شده اند. این نوع شیرخشک برای نوزادان دارای آلرژی به پروتئین شیر یا پروتوکولیت ناشی از پروتئین شیر مناسب است. شیر خشک های آمینو اسید؛ کاملا عاری از لاکتوز هستند.

چند نمونه از این نوع شیرخشک عبارتند از: Alfamino، Elecare، Neocate، Puramino

شیر خشک سویا: این شیر خشک ها حاوی پروتئین سویا و بدون لاکتوز هستند. شیر خشک سویا یکی از انواع شیر خشک است که برای برخی از اختلالات متابولیکی نادر (مانند گالاکتوزمی) مفید است. بعلاوه در صورت توصیه پزشک، به طور موقت پس از یک بیماری مانند اسهال، تجویز می گردد.

چند نمونه از این نوع شیرخشک عبارتند از: Enfamil Isomil، Gerber Start Soy، Similac Isomil

شیر خشک کم لاکتوز یا بدون لاکتوز: عدم تحمل لاکتوز در میان نوزادان نادر است. برخی از نوزادان ممکن است به علت بیماری اسهال، به طور موقت دچار عدم تحمل لاکتوز شوند. با این حال، بیشتر بچه ها احتیاجی به تغییر شیرخشک در دوران بیماری اسهال ندارند.

چند نمونه از این نوع شیرخشک عبارتند از: (Similac Sensitive (virtually lactose free) , Enfamil Gentlease (low lactose

2. برترین شیر خشک وجود نداردبرای هر کودکی، یکی از انواع شیرخشک برترین تاثیر را خواهد داشت و قانون مشترکی برای همه نوزادان وجود ندارد. نوزادان سالم می توانند از شیر خشک های بر پایه شیر کامل گاو استفاده نمایند. انواع شیر خشک ارگانیک نیز در بازار موجود است. گیاهخواران نیز در صورت تمایل می توانند از شیرخشک های سویا استفاده نمایند.

3. شیر خشک مخصوص نوزادان کولیکی و ریفلاکسیاگرچه بیشتر بچه ها مسئله ای با شیر خشک های دارای پروتئین شیر گاو ندارند، اما انواع شیر خشک برای بچه ها دچار کولیک و ریفلاکس در بازار موجود است.

شیرخشک های ضد ریفلاکس به منظور یاری تغذیه نوزادانی است که بیشتر مواقع شیر را بالا می آورند. اگرچه ریفلاکس معده در نوزادان طبیعی است، اما نوزادان ریفلاکسی در صورتی که رشد خوبی نداشته باشند، احتیاج به تغییر نوع شیر خشک دارند.

شیرخشک های مخصوص نوزادان ریفلاکسی معمولا عاری از لاکتوز یا کم لاکتوز هستند که گاز معده و علائم کولیک را کاهش می دهند.

4. کالری شیر خشک نزدیک به شیر مادربیشتر شیر خشک ها، در هر 28 گرم (1 اونس) دارای 20 کالری انرژی هستند. از سویی دیگر در هر 28 گرم از شیر مادر حدود 18 کالری انرژی وجود دارد. بدین ترتیب کالری موجود در انواع شیر خشک تنها کمی بیشتر از شیر مادر است.

5. مدت زمان ماندگاری شیر خشکیک بطری شیر خشک آماده در دمای اتاق، تا حدود یک ساعت قابل مصرف است. اگر شیر خشک آماده شده، گرم شده باشد، آن را بیش از یک ساعت نگهداری نکنید و از گرم کردن دوباره آن بپرهیزید. زیرا خطر رشد باکتری های خطرناک در شیر افزایش می یابد. به همین ترتیب، اگر نوزاد از شیشه شیر تغذیه می نماید و شیر درون شیشه وجود دارد، نبایستی پس از گذشت یک ساعت دوباره به نوزاد داده گردد.

قوطی شیر خشک تا 30 روز پس از بازشدن بایستی مصرف گردد، در صورت عدم مصرف آن را دور بریزید.

6. شیرخشک مخصوص بچه های که به پروتئین شیر گاو آلرژی دارندشیرخشک های هیدرولیز شده و آمینو اسید برای نوزادانی که به پروتئین شیر آلرژی دارند، مناسبند. زیرا در این شیرخشک ها، پروتئین به اجزای سازنده اش شکسته شده است. به طور معمول این شیر خشک ها به خوشمزگی شیر خشک های ساخته شده از شیر کامل گاو نیستند، اما از آنجایی که غدد چشایی در دوران نوزادی هنوز به طور کامل شکل نگرفته، نوزادان با طعم آن خو می گیرند. این دو نوع شیر خشک، به ویژه شیر خشک آمینو اسید، از دیگر انواع شیر خشک گران تر هستند، اما ممکن است به وسیله بیمه شما پوشش داده شوند.

7. شیر خشک های مخصوص نوزادن نارساز آنجایی که نوزادان نارس احتیاج به کالری بیشتری دارند، شیر خشک های مخصوص نوزادان نارس تهیه شده اند. نوزادان نارس احتیاجمند مواد مغذی بیشتری هستند. آن ها به مقادیر بالایی از کلسیم، فسفر، پروتئین، سدیم، پتاسیم و سایر مواد معدنی مانند آهن، روی و مس احتیاج دارند. این شیرخشک های ویژه حاوی این مواد مغذی اضافی هستند.

8. ممنوعیت دادن شیر گاو به نوزاد پیش از یک سالگینوزادان قادر به هضم شیر کامل گاو نیستند. پروتئین موجود در شیر گاو دستگاه گوارش نوزادان را تحریک میکند. شیر گاو دارای مقادیر کافی آهن، اسید لینولئیک، ویتامین C ، ویتامین E و سایر مواد مغذی نیست و از سوی دیگر مقادیر بیش از حد سدیم، پتاسیم و پروتئین دارد. با این وجود، شیرخشک مبتنی بر شیرگاو، غنی شده با مواد معدنی، ویتامین ها، پروتئین ها و چربی هایی که از روی شیر مادر شبیه سازی شده، رشد همه جانبه نوزاد را تامین می نماید. همین امر برای جایگزین های شیر مانند شیر سویا نیز صادق است. کودک پس از یک سالگی می تواند آن ها را مصرف کند.

جمع بندیبرترین غذای کودک در شش ماه اول زندگی، شیر مادر است.

شیر خشک در انواع مختلف برای نوزادان با احتیاج های متفاوت وجود دارد.

پزشک متخصص بچه ها با توجه به شرایط نوزاد، برترین گزینه را به شما پیشنهاد خواهد.

منبع: سایت ستاره

منبع: راسخون
انتشار: 20 آبان 1400 بروزرسانی: 20 آبان 1400 گردآورنده: mohsen-razani.ir شناسه مطلب: 686

به "راهنمای انتخاب شیر خشک برای نوزاد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای انتخاب شیر خشک برای نوزاد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید