حمل و نقل عمومی مرکز آماده بازگشایی مدارس

به گزارش وبلاگ راضانی، با اینکه روز و ماه دقیق بازگشایی حضوری مدارس و حضور دانش آموزان در مدارس در شروع سال تحصیلی تازه به علت ویروس کرونا و شیوع بیماری به طور یکسان هنور تعیین نیست، اما با این حال حمل و نقل عمومی در حالت آماده باش است تا هر زمانی که اعلام شد دانش آموزان می توانند حضوری به مدرسه بروند، غافلگیر نشده و تردد دانش آموزان چه با سرویس مدرسه و چه با مترو و اتوبوس دچار اختلال نشود.

حمل و نقل عمومی مرکز آماده بازگشایی مدارس

به گزارش خبرنگاران، با وجود همه ابهامات اما در هفته اول شهریور ماه جاری علیرضا رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام نمود که کوشش بر بازگشایی مدارس به صورت حضوری است و واکسیناسیون معلمان و والدین و سرویس مدارس و کادر مدارس انجام می گردد، ضمن اینکه امکان تامین واکسن برای دانش آموزان از 2 کشور کوبا و چین مدنظر قرار گرفته و پیش بینی شده است که از اول آبان ماه همه مدارس و از اول مهر ماه 30 تا 40 درصد مدارس به صورت حضوری بازگشایی شوند.

آمادگی سرویس های مدارس برای بازگشایی حضوری مدارس

روشنی مدیرعامل سازمان تاکسیرانی شهر تهران در خصوص تمهیدات سازمان تاکسیرانی برای ساماندهی سرویس مدارس در آستانه مهر ماه با بیان اینکه با وجود آنکه هنوز زمان بازگشایی حضوری مدارس در سال تحصیلی تازه با توجه به شرایط کرونایی معین نیست، به خبرنگاران می گوید: با این حال اقدامات لازم را در خصوص ساماندهی سرویس های مدارس انجام داده ایم تا در هر زمانی که اعلام شد مسئله ای در خصوص ساماندهی سرویس های مدارس نداشته باشیم.

وی با بیان اینکه کارگروه ماده 18 برای ساماندهی سرویس مدارس تشکیل شده و فراخوانی برای جذب پیمانکار صادر کردیم، می افزاید: فرآیند پایش پیمانکاران اجرا شده است و با هماهنگی پلیس راهور و اداره آموزش و پرورش شهر تهران ستاد مرکزی برای شرایط سرویس مدارس جدا از کارگروه ماده 18 ایجاد نموده ایم.

روشنی ادامه می دهد: این کارگروه سرویس مدارس در سطح منطقه ها هم تشکیل شده و با حضور معاون حمل و نقل هر منطقه و اداره تاکسیرانی منطقه، مسئول راهور و مسئول اداره آموزش و پرورش هر منطقه تشکیل می گردد و برای اولین بار است که نظارت بر سرویس های مدارس در این سطح به منطقه ها سپرده شده است.

وی با بیان اینکه آموزش های لازم اجرا شده و آمادگی داریم حتی اگر اول مهر ماه زمان شروع سال تحصیلی حضوری باشد نسبت به ارائه خدمات به دانش آموزان اقدام کنیم، می گوید: سرویس مدارس بر اساس تقاضای مدارس ارائه خدمات می نماید که تا کنون حدود 400 پیمانکار اعلام آمادگی کردند و شرایط لازم برای ارائه خدمات به مدارس را دارند، اما منتظر اعلام وزارت آموزش و پرورش در خصوص نحوه فعالیت مدارس در سال تحصیلی تازه خواهیم بود.

ورود500 اتوبوس تازه به مرکز

فعالیت مجدد خطوط سرویس مدرسه

با شروع سال تحصیلی حضوری اتوبوسرانی هم آماده است بگونه ای که محمود تبرطرف مدیرعامل شرکت واحد اتوبوسرانی تهران هم در خصوص تمهیدات شرکت واحد اتوبوسرانی همزمان با شروع سال تحصیلی با اشاره به عدم معین نهایی بازگشایی حضوری مدارس می گوید: تا به امروز آموزش و پرورش و وزارت بهداشت، شروع سال تازه تحصیلی را در آبان ماه اعلام نمودند و به همین علت در کوشش هستیم تا 500 دستگاه اتوبوس به ناوگان حمل و نقل تهران اضافه کنیم.

وی با بیان اینکه قرارداد خرید 200 دستگاه انجام گرفته و تفاهم نامه آن با دو شرکت اجرا شده و قرارداد آن به زودی منعقد خواهد شد، می افزاید: بعلاوه 300 دستگاه از اتوبوس های دو کابین و تک کابین در حال تعمیر و تجهیز هستند تا آماده به کار شوند و با شروع سال تحصیلی وارد چرخه خدمت رسانی شوند.

تبرطرف از فعالیت مجدد خطوط سرویس مدرسه با بازگشایی حضوری مدارس اطلاع داد و ادامه می دهد: در سنوات گذشته در هر منطقه یک خط سرویس مدرسه برای ارائه خدمات به دانش آموزان ایجاد شد؛ اما با غیرحضوری شدن مدارس در پی شیوع کرونا، فعالیت این خطوط هم متوقف شد اما هر زمانی که مدارس حضوری فعال شوند این خطوط هم بلافاصله فعال خواهند شد.

مترو آماده حضور دانش آموزان

به گزارش خبرنگاران، علی عبداله پور مدیرعامل شرکت بهره برداری مترو تهران و حومه هم درباره تمهیدات مترو برای شروع سال تحصیلی تازه به خبرنگاران می گوید: هنوز زمان دقیق حضوری فعالیت مدارس اعلام نشده است. اما تمهیدات لازم اندیشیده شده تا به محض بازگشایی حضوری مدارس و حضور دانش آموزان کار را شروع کنیم.

وی با بیان این که در این شرایط سرفاصله حرکت قطارها با همین شدت ادامه خواهد داشت ،می افزاید: سرفاصله ها در خط 1 و 2 در حال حاضر 4 دقیقه، درخط 3 مترو 5 دقیقه، در خط 6 مترو 12 دقیقه و در خط 5 و 7 هم 10 دقیقه است.

وی ادامه می دهد: ضد عفونی کردن قطار و ایستگاهها و بعلاوه کنترل ماسک مسافران با شدت ادامه خواهد داشت.

عبداله پور در خصوص ازدحام در ایستگاههای تقاطعی هم می گوید: اگر ازدحام مسافران با بازگشایی حضوری مدارس زیاد باشد نسبت به اعزام قطارهای فوق العاده اقدام خواهیم کرد.

وی ادامه می دهد: نظافت سالن، سکوها، شستشوی جایگاه سکوها، پله های برقی، گیت ها، ورودی ها، نمادهای آرم مکعبی مترو در ورودی ایستگاه ها، تابلوهای نام ایستگاه ها و برطرف نواقص احتمالی از جمله روشنایی تمامی نقاط ایستگاه، محوطه ها، آراستگی فضای سبز و اهتمام در افزایش گل و گیاه محوطه ها و حصول اطمینان از عملکرد تمامی تجهیزات و امکانات ایستگاه ها بخش دیگری از کارهای اجرا شده برای استقبال از مهر می باشد.

مدیرعامل شرکت بهره برداری مترو تهران خاطرنشان می نماید: بازدید از کپسول های آتش نشانی موجود درایستگاه ها و قطارها، شستشوی محفظه کپسول آتش نشانی و هواکش های میان تونلی و بعلاوه با توجه به ادامه شیوع ویروس کرونا درایام به جامانده از امسال عملیات ضد عفونی و شستشوی ایستگاه ها و قطارها برای حفظ سلامت مسافران و پرسنل ادامه خواهد داشت.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 3 مهر 1400 بروزرسانی: 3 مهر 1400 گردآورنده: mohsen-razani.ir شناسه مطلب: 634

به "حمل و نقل عمومی مرکز آماده بازگشایی مدارس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حمل و نقل عمومی مرکز آماده بازگشایی مدارس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید