تفریحات رایگان در سفر به ملبورن استرالیا

به گزارش وبلاگ راضانی، اگر کیف پولتان خود را فراموش نموده اید یا اینکه صرفاً احساس می کنید پول زیادی در بساط ندارید، نگران نشوید؛ زیرا شما نیازی به صرف پول های هنگفت برای ملاقات از جاذبه های شهر ملبورن ندارید. اگرچه باید برای سفارش یک قهوه با استاندارد جهانی در ملبورن پول پرداخت کنید، اما جاذبه ها و تفریحات پیش رو کاملاً برای شما رایگان خواهند بود.

تفریحات رایگان در سفر به ملبورن استرالیا

گالری ملی ویکتوریا

راهی خیابان سنت کیلدا (St Kilda) شده و به ساختمان سنگیِ به رنگ آبی در سمت چپ خود وارد شوید. گالری ملی ویکتوریا که توسط سر روی گراوندز (Sir Roy Grounds) طراحی شده، یکی از معروف ترین گالری های هنر استرالیا است و کلکسیونی با بیش از 73000 اثر هنری را در خود جای می دهد. راه خود را به سوی درگاه قوسی شکل، پشت دیوار آب و تالار عظیم برای تماشای عظیم ترین سقف شیشه ای دنیا در پیش بگیرید؛ سقفی که نور را با رنگ های متغیر به کف گالری می تاباند. گالری ملی ویکتوریا، علاوه بر کلکسیون دائمی خود، میزبان نمایشگاه ها و رویدادهای خاصی چون نمایشگاه سالانه شاهکارهای زمستانی ملبورن است.

کتابخانه دولتی ویکتوریا

بی تردید کتابخانه دولتی ویکتوریا تماشایی است. از لحظه ای که برای اولین بار به آن نگاه می اندازید، نمی توانید زیبایی آن را منکر شوید؛ هرچند بیرون این بنا از نظر زیبایی قابل مقایسه با محتویات درون آن نیست. اتاق مطالعه کتابخانه با سقف گنبدی آن شگفت انگیز است؛ زیرا اجازه می دهد تا نور طبیعی به وسیله این گنبد وارد سالن مطالعه گردد. این اتاق در هنگام شب هم شما را ناامید نخواهد کرد، زیرا فضای داخلی آن با نور مصنوعی روشن می گردد. هیچ کجا در ملبورن بهتر از کتابخانه ویکتوریا برای مطالعه کتاب محبوب شما نیست. به علاوه، باوجود بیش از 2 میلیون نسخه کتاب در اینجا، نباید در یافتن کتاب مدنظر خود با مشکل روبه رو شوید. اگر کتاب های موجود در کتابخانه باب میل شما نبودند، به سراغ هزاران روزنامه، دست نوشته، فایل های صوتی، تصویری و دیجیتالی رفته و با یک قرن از تاریخ و فرهنگ دوران ویکتوریا آشنا شوید. این کتابخانه دولتی همچنین میزبان نمایشگاه ها و آثار هنری شگفت انگیز همراه با راهنمای گردشگری رایگان است.

در بازار ملکه ویکتوریا قدم بزنید

در میان مغازه های تاریخی بازار ملکه ویکتوریا قدم زده و به کشف محصولات تازه، دونات های داغ، سوغاتی، لوازم منزل و کالاهای فراوان دیگر در سراسر آن بپردازید. به علاوه هرساله بین ماه های نوامبر تا آوریل، یک بازار شبانه هم چهارشنبه ها برپا می گردد. فضای این بازار باوجود پخش موسیقی زنده، غرفه های سرو غذاهای خوشمزه و خریدهای دیرهنگام شبانه پرشور و حرارت است.

از نمایشگاه اسکرین ورلدز دیدن کنید

درون مرکز تصاویر متحرک در میدان فدراسیون ، نمایشگاهی رایگان و دائمی به نام اسکرین وُرلدز (Screen Worlds) برپاست. این نمایشگاه ما را با داستان تکامل تصاویر متحرک یا انیمیشن آشنا می نماید. اسکرین ورلدز وسایل و ابزارهای صحنه آرایی و دستاوردهای گذشته را به ما نشان می دهد. در این نمایشگاه ساعت اصلی انیمیشن استرالیایی پلِی اسکول (Play School)، جایزه اسکار کِیت بلانش برای بازی در فیلم هوانورد (Aviator) و لباس های پوشیده شده توسط کایلی مینوگ، دِیم اِدنا و هِیث لِجِر نگهداری می گردد.

به موسیقی زنده گوش دهید

مردم ملبورن عاشق گوش دادن به موسیقی زنده هستند. خوشبختانه، نیازی نیست برای انجام این تفریح پولی پرداخت کنید. کافه چری (Cherry) در خیابان ای سی دی سی (ACDC) خود را بهترین کافه راک اَند رول دنیا می نامد. ورود به این کافه در تمام طول هفته (سه شنبه، چهارشنبه و یکشنبه) رایگان است. اغلب ستاره های مشهور دنیای راک در این کافه حضور می یابند. دیگر گزینه موجود، تفرجگاه موجود در خیابان سنت کیلدا است. ورود به این تفرجگاه در بیشتر شب ها رایگان بوده و می توان در آن اجراهای هنرمندان نوظهورِ ژانر راک را تماشا کرد.

به شکار مجسمه های عمومی بروید

دِبورا هالپِرن (Deborah Halpern) یکی از مشهورترین مجسمه سازهای استرالیایی است. او به خاطر مجسمه های موزاییکی و رنگارنگ خود شهرت فراوان دارد؛ سه نمونه از این مجسمه ها در ملبورن به نمایش درآمده اند؛ فرشته در پارک بیرارونگ مار (Birrarung Marr)، اُفِلیا در ساوت گیت و دروازه ای به زمان و مکان دیگر در عمارت وِریبی (Werribee) قرار دارند. از دیگر مجسمه های عمومی که باید در ملبورن به دنبال آن ها گشت، می توان به عقاب اثر بروس آرمسترانگ و گاوی در بالای یک درخت اثر جان کِلی در منطقه داکلندز (Docklands) اشاره نمود. کیف پول عمومی از سیمون پِری در خارج از ساختمان پست ملبورن و خانه در حال غرق شدن اثر پتروس اسپرونگ در بیرون از کتابخانه دولتی ویکتوریا، از دیگر مجسمه های تماشایی در ملبورن هستند.

در میان باغ گیاه شناسی سلطنتی قدم بزنید

برای فرار از شلوغی خیابان های ملبورن به پناهگاهی خلوت، راهی باغ گیاه شناسی سلطنتی شوید. این باغ وسیع به مساحت 38 هکتار، مجموعه ای از 10000 گیاه بومی و خارجی را در برمی گیرد. باوجود 11 چمنزار، فضای فراوانی برای استراحت در این پارک وجود دارد. به علاوه یک راستا پیاده روی 3.8 کیلومتری نیز به دور این باغ کشیده شده است.

در مرکز ویلر متحول شوید

مرکز ویلر (Wheeler)، به عنوان قطبی برای نویسندگان دوره ویکتوریا، تمرکز خود را صرف گرامی داشت و کشف عرصه ادبی استرالیا نموده است. بازدیدنمایندگان می توانند در برنامه های این مرکز شرکت نموده و به سخنرانی میهمانان گوش دهند. هر پنجشنبه در هنگام نهار، می توان بسته هایی را به صورت رایگان دریافت کرد و به مطالعه داستان ها و آنالیز ایده های موجود در آن ها پرداخت.

از کرانه جنوبی ملبورن دیدن کنید

کرانه جنوبی (Southbank) که از رودخانه یارا (Yarra) در کنار پل پرنسس شروع شده و تا مرکز نمایشگاهی ملبورن ادامه دارد، منطقه ای تفریحی برای میزبانی از بعضی از بهترین رستوران ها، فروشگاه ها و مراکز بازی است. در این تفرجگاه ساحلی قدم زده و به تماشای اجراهای خیابانی و افق شهر ملبورن بپردازید. با تاریک شدن هوا، می توان شاهد برگزاری مراسم آتش بازی در هر ساعت از شب بود.

سوار تراموا شوید

تراموا بخش جدایی ناپذیر شهر ملبورن است. تراموای سیتی سِرکِل ترَم (City Circle Tram) به جهانگرد ها و البته مردم محلی اجازه می دهد تا به طور رایگان از سراسر شهر دیدن نموده و هرکجا که خواستند پیاده یا سوار شوند. این ترامواهای تاریخیِ کلاس دبلیو (W-class) از خیابان های لا تروب (La Trobe)، فلیندِرز، اسپرینگ، نیکلسون و ویکتوریا عبور نموده و منطقه تجاری ملبورن را نیز پوشش می دهد. یک راهنمای صوتی نیز در این وسایل نقلیه وجود دارد و با رسیدن به هرکدام از جاذبه های گردشگری، مسافران را با حقایقی جالب آشنا می نماید.

به یکی از کلیساهای شهر پناه ببرید

فرقی نمی نماید که به دنبال پناهگاهی آرام یا محلی برای تحسین جاذبه های معماری باشید، عبادتگاه های ملبورن ارزش وقت گذراندن را دارند. کلیسای سنت پل (St Paul) در قلب منطقه تجاری ملبورن قرار گرفته است. این کلیسا توسط معمار انگلیسی، ویلیام باتِرفیلد، طراحی و با سبک معماری نئوگوتیگِ انتقالی ساخته شده است. در همان حوالی، کلیسای سنت پاتریک با ظاهر قرون وسطایی به چشم می خورد. می توان در این منطقه کلیساهای سنت مری و سنت میشل را نیز پیدا کرد. این مکان های مقدس تجربه ای جذاب و معنوی برای شما خواهند بود.

با فرهنگ بومی منطقه آشنا شوید

بنیاد میراثِ کوری (Koorie) در میدان فدراسیون، مرکزی اصیل و تماشایی برای آشنایی با فرهنگ بومیان استرالیا است. این مرکز به دنبال آشنایی بیشتر بازدیدنمایندگان با فرهنگ بومی به وسیله برگزاری نمایشگاه های مختلف است. می توان به طور رایگان از بنیاد میراث کوری و آثار هنرمندان بومی معاصر در تمامی هفت روز هفته ملاقات کرد.

راهی سنت کیلدا شوید

سنت کیلدا که در 6 کیلومتری جنوب شرق ملبورن واقع شده، یک تفرجگاه ساحلی ایده آل در نزدیکی شهر است. می توان حدفاصل خط ساحلی تا اسکله سنت کیلدا را برای تماشای پنگوئن ها و مناظر حیرت انگیز از افق ملبورن پیمود. خیابان شلوغ آکلند (Acland) در همین حوالی نیز محل خوبی برای امتحان یک خوراکی لذیذ و ملاقات از یکشنبه بازارِ نزدیک ساحل است. می توان به طور رایگان در اطراف لونا پارک ملبورن قدم زد، هرچند برای استفاده از وسایل سرگرمی باید مبالغی را پرداخت.

تماشای چشم اندازهای زیبا از کافه های روف تاپ

می توان بهترین مناظر شهر را از یک بلندی تماشا کرد؛ بنابراین کافه های روف تاپ یا پشت بامی بهترین نقاط ممکن برای شکار غروب آفتاب و تماشای ملبورن به هنگام روشن شدن چراغ های ساختمان ها در هنگام تاریک شدن هوا هستند. سیگلو (Siglo) نمای خوبی به کلیسای سنت پاتریک و ساختمان مجلس استرالیا دارد و نوشیدنی های دل چسبی سرو می نماید. مادام بروکسل (Madame Brussels) از دیگر گزینه های محبوب در ملبورن برای تماشای شهر در حین صرف یک نوشیدنی لذیذ است.

کشف هنر رنگارنگ خیابانی

خیابان های پیچ درپیچ اطراف ملبورن تبدیل به خواستنی ترین بوم نقاشی شهری برای هنرمندان شده اند. دیوارهای غرقِ در رنگِ منطقه داکبورد پلِیس (Duckboard Place) و خیابان های هوزیر (Hosier)، یونیون و ای سی دی سی آغوش خود را به روی جلوه های هنری گگردده و پس زمینه خوبی برای تهیه عکس های اینستاگرامی شده اند.

جست و جوی تاریخ هوانوردی در موزه نیروی هوایی سلطنتی استرالیا

موزه نیروی هوایی سلطنتی استرالیا تنها 25 دقیقه تا ملبورن فاصله دارد و ملاقات از آن برای آشنایی با تاریخ هوانوردی این کشور کاملاً رایگان است. گردشگران برای بازدید از نمایشگاه های دائمی و آشیانه های پرواز به این موزه سر می زنند. می توان در روزهای سه شنبه، پنجشنبه و یکشنبه شاهد پرواز هواپیماهای قدیمی در این موزه بود.

ادای احترام در معبد یادبود جنگ

معبد یادبود جنگ که به احترام سربازان حاضر در جنگ دنیای اول ساخته شده، حالا نقش یادمانی برای تمامی استرالیایی های حاضر در همه جنگ ها را ایفا می نماید. گردشگران می توانند شخصاً یا همراه با تورهای گردشگری از این بنای یادبود دیدن نمایند. این معبد از چندین اتاق و فضای نمایشگاهی تشکیل شده و در آن بیش از 800 شیء، عکس و لباس نظامی، از دهه 1850 تا به امروز، نگهداری می گردد.

تماشای جواهرات معماری ملبورن

می توان در سراسر ملبورن ترکیبی از معماری سبک مدرن، ویکتوریایی و آرت دکو را در کنار هم پیدا کرد؛ این آثار به دست طراحان جسوری ساخته شده اند که همیشه به دنبال کنار زدن محدودیت ها و گسترش فضای شهری بوده اند. وقتی که در اطراف شهر قدم می زنید، کافی است تا به بالای سر خود خیره شده و نگاهی به ساختمان ها و سازه هایی چون برج یوریکا ، میدان فدراسیون، ساختمان منچستر یونیتی (Manchester Unity) و تئاتر ملبورن بیندازید. میدان فدراسیون در سال 2002 تکمیل شد و دو سبک طراحی ساختارشکنانه و مینیمالیستی مدرن را در خود جای می دهد.

از مجلس استرالیا دیدن کنید

از محل کار قانون گذاران استرالیایی در مجلس این کشور در روزهای کاری و غیرکاری دیدن کنید. گردشگران همچنین می توانند از صندلی عمومی شاهد کار مجلس قانون گذاری باشند یا اینکه همراه با یک تور گردشگری رایگان از نقاط مختلف مجلس دیدن نمایند. این برنامه ها در روزهای غیرکاری مجلس برگزار می شوند.

به سراغ محل فیلم برداری سریال های محبوب بروید

بسیاری از نمایش های تلویزیونی محبوب در استرالیا در ملبورن فیلم برداری شده اند؛ همسایه ها (1985 تا به امروز)، فرزند (2010 تا به امروز) و کت و کیم (2002 تا 2007) ازجمله این فیلم ها هستند. علاقه مندان به سریال همسایه ها می توانند برای تماشای مراحل فیلم برداری به منطقه پین اوک کورت (Pin Oak Court) در خیابان رمزی بروند. گزینه پولی که از سوی شرکت سازنده سریال ارائه می گردد به شما امکان ملاقات با شخصیت های فیلم، از گذشته تا به امروز، را هم می دهد. محل فیلم برداری کت و کیم در منطقه فور لاگون پلیس (4 Lagoon Place) است. هواداران فیلم فرزند نیز می توانند به خیابان برانزویک (Brunswick) مراجعه و از لوکیشن این سریال دیدن نمایند.

از بودن در یک فستیوال لذت ببرید

تقویم رویدادهای ملبورن پر از فستیوال های مختلف در سراسر سال است. می توانید در کنار رویدادهای پولی، از بسیاری از فستیوال های تفریحی رایگان نیز دیدن کنید. در ماه مارس، فستیوال مومبا (Moomba)، عظیم ترین فستیوال رایگان استرالیا، برگزار می گردد. این فستیوال با مراسم آتش بازی، یک رژه، به همراه وسایل سرگرمی و بازی همراه است. از دیگر فستیوال های محبوب در شهر می توان به فستیوال بین المللی کمدی ملبورن، فستیوال بین المللی فیلم ملبورن، فستیوال نویسندگان ملبورن، فستیوال هنری ملبورن فرینج (Melbourne Fringe) و فستیوال ملبورن اشاره نمود.

منبع: گردشبان
انتشار: 8 خرداد 1400 بروزرسانی: 8 خرداد 1400 گردآورنده: mohsen-razani.ir شناسه مطلب: 465

به "تفریحات رایگان در سفر به ملبورن استرالیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تفریحات رایگان در سفر به ملبورن استرالیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید