انتقال 45 زندانی به ایران پس از توافقات حاصل از سفر رئیس قوه قضائیه به عراق

به گزارش وبلاگ راضانی، معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزیر دادگستری از انتقال 45 محکوم ایرانی از عراق به ایران به دنبال سفر اخیر رئیس قوه قضاییه و هیات همراه به جمهوری عراق و رایزنی با مقامات عالی رتبه قضایی این کشور اطلاع داد.

انتقال 45 زندانی به ایران پس از توافقات حاصل از سفر رئیس قوه قضائیه به عراق

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرگزاری تسنیم، محمود عباسی، معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزیر دادگستری و رئیس کمیته انتقال محکومان جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد: بدنبال سفر اخیر رئیس قوه قضاییه و هیات همراه به جمهوری عراق و رایزنی با مقامات عالی رتبه قضایی این کشور 45 تن از زندانیان ایرانی که دوران محکومیت خود را در زندان های این کشور می گذراندند در چارچوب موافقت نامه انتقال محکومان بین دو کشور و در اولین مرحله از انتقال محکومان، امروز در مرز شلمچه به کشور منتقل و تحویل مقامات قضایی و انتظامی کشورمان شدند.

معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزیر دادگستری اظهار داشت: از میان محکومان منتقل شده یک نفر زن است و این افراد باید ادامه محکومیت خود را در زندان های کشور بگذرانند.

وی گفت: همه محکومان کشورمان در زندان های دیگر کشور ها از جمله عراق علاقمند به انتقال به زندان های کشور هستند در حالی که علیرغم رایزنی و تبادل نظر با زندانیان عراقی از مجموع محکومان عراقی در زندان های جمهوری اسلامی ایران هیچ یک آمادگی خود را برای انتقال به کشور متبوعشان اعلام نکرده اند.

عباسی اعلام کرد: در مورد سایر کشور ها هم همین شرایط وجود دارد و این امر حکایت از استاندارد بودن زندان های جمهوری اسلامی و خدمات ارائه شده در این زندان ها دارد. ای کاش مجامع حقوق بشری بازدیدی از زندان های جمهوری اسلامی ایران، کشور های حوزه خلیج فارس، آسیای میانه و حتی کشور های بسیار پیشرفته شرق آسیا بعمل می آوردند و در مقایسه گزارشی از آن به مجامع بین المللی ارائه می کردند و یا لااقل زندانیان آزاد شده از این کشور ها گزارشی از شرایط زندان های این کشور ها ارائه می کردند تا موجب تنویر افکار عمومی در مجامع بین المللی گردد و کسانی که مرتکب جرم می شوند بدانند که چه دوران سیاهی در انتظار آن هاست.

معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزیر دادگستری با قدردانی از ریاست قوه قضاییه و هیات همراه از جمله وزیر دادگستری و رئیس سازمان زندان های کشورمان که در سفر به عراق رئیس قوه قضاییه را همراهی کردند، روابط حقوقی و قضایی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عراق را بسیار خوب توصیف کرد و انتقال این محکومان به کشور را نتیجه دیپلماسی فعال حقوقی و قضایی عنوان نمود.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 13 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 13 اردیبهشت 1400 گردآورنده: mohsen-razani.ir شناسه مطلب: 419

به "انتقال 45 زندانی به ایران پس از توافقات حاصل از سفر رئیس قوه قضائیه به عراق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتقال 45 زندانی به ایران پس از توافقات حاصل از سفر رئیس قوه قضائیه به عراق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید