آخرین اخبار از سقوط 3 بهمن در ارتفاعات تهران؛ 8 کشته، مصدوم و مفقودی ، مدیر پیست توچال: 10 کوهنورد را از مرگ قطعی نجات دادیم

به گزارش وبلاگ راضانی، سخنگوی سازمان اورژانس کشور از گرفتار شدن حدود 100 نفر در ایستگاه شماره هفت توچال اطلاع داد.

آخرین اخبار از سقوط 3 بهمن در ارتفاعات تهران؛ 8 کشته، مصدوم و مفقودی ، مدیر پیست توچال: 10 کوهنورد را از مرگ قطعی نجات دادیم

به گزارش گروه حوادث خبرنگاران از همشهری آنلاین، مجتبی خالدی دراین باره گفت: ساعت 13:30 امروز از ایستگاه شماره 7 توچال تماسی با مرکز اورژانس تهران، مبنی بر گرفتار شدن حدود 100 نفر از کوهنوردان گرفته شد.

وی افزود: بلافاصله با سازمان آتش نشانی، سازمان مدیریت بحران شهر تهران، مسئولین وقت ایستگاه توچال تماس گرفته شد تا صحت موضوع آنالیز گردد. علیرغم توصیه های مدیریت توچال به کوهنوردان عزیزان داشتند آنان باز هم اقدام به صعود می نمایند. طبیعتاً با شرایط برف و کولاک که در ایستگاه های بالایی رخ داده بود احتمال داده می شد که سلامت این کوهنوردان در معرض خطر قرار گیرد.

سخنگوی سازمان اورژانس کشور گفت: با توجه به توضیح وظایف مرکز اورژانس تهران بلافاصله یک دستگاه اتوبوس آمبولانس، پنج دستگاه آمبولانس زمینی مهیا شد که در ایستگاه یک مستقر شدند، البته انتقال این افراد از ایستگاه های بالاتر مربوط به همکاران امداد و نجات سازمان آتش نشانی بود.

وی ادامه داد: آمادگی های لازم برای درمان این عزیزان هم انجام شد و بیمارستان های شهدای تجریش و طالقانی به علت نزدیکی به محل در حالت آماده باش قرارگرفتند.

خالدی گفت: همچنان در حال رصد شرایط هستیم و گویا تله کابین راه اندازی شده و در حال جا به جایی افراد به ایستگاه های پایین تر است. آمادگی اورژانس همچنان ادامه دارد تا اگر فردی به اورژانس تحویل داده شد در کمترین زمان به مراکز درمانی منتقل گردد.

خالدی در ادامه اظهار کرد: طی تماس تلفنی با سوپروایزر توچال، اعلام کردند تله کابین دوباره راه اندازی شده و مردم گرفتار شده در کولاک به ایستگاه اول راهنمایی شدند و 5 نفر گرفتار در کوه ها نیز پیدا شده و به ایستگاه اول راهنمایی شدند.

ساعت 15:42 ؛ هلال احمر: 4 نفر مفقود شدند

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان تهران از وقوع بهمن در ارتفاعات شمیرانات اطلاع داد و به فارس گفت: طبق گزارشات تا به امروز 4 نفر در ارتفاعات دارآباد و فشم مفقود شدند.

شاهین فتحی مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان تهران، اظهار کرد: ظهر امروز وقوع بهمن دو نقطه ارتفاعات شمال تهران در دارآباد و فشم گزارش شد.

وی افزود: طبق گزارشات تا به امروز 4 نفر پس از بهمن مفقود شده اند و تیم های جست و جوی جمعیت هلال احمر به منطقه اعزام شده اند.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان تهران گفت: به علت وقوع کولاک در قله کلکچال نیز تیم های های جست وجو گر برای نجات 5 کوهنورد که دچار سرما زدگی شده بودند راهی منطقه شدند.

ساعت 17:40 ؛ هلال احمر: 2 کشته و 2 مصدوم

مدیرعامل هلال احمر تهران در جدید ترین خبر گفت: در ارتفاعات کلکچال بر اثر سقوط بهمن دو نفر جان خود را از دست دادند و دو نفر به شدت مصدوم شدند.

شاهین فتحی با اشاره به گزارش وقوع برف و کولاک و سقوط بهمن به ندای امداد 112 هلال احمر گفت:در ارتفاعات کلکچال بر اثر برف و کولاک دو نفر جان باختند و دو نفر به شدت مصدوم شدند. بر اساس این گزارش تیم واکنش سریع برای نجات چند نفر که در ارتفاعات دارآباد گرفتار شده اند، اعزام شده است و در حال امدادرسانی هستند.

وی گفت: در حادثه سوم با سقوط بهمن در آهار (در منطقه رودبار قصران) یک تیم واکنش سریع دیگر از استان برای امدادرسانی اعزام شده است که به گفته شاهدان صحنه، احتمال می رود یک نفر در بهمن گرفتار شده باشد.

ساعت 18:00 ؛ افزایش تلفات به 2 کشته، 2 مصدوم و 4 مفقودی

مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان تهران گفت: تیم های امداد و نجات جمعیت هلال احمر شهرستان شمیرانات به این دو منطقه اعزام و بر اساس ارزیابی اولیه و تحقیقات محلی که انجام دادند، احتمال مفقودی یک نفر در بهمن آهار و سه نفر در بهمن دارآباد است.

شاهین فتحی مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان تهران اظهار کرد: ظهر امروز به فاصله تقریبی 15 دقیقه دو بهمن در دو منطقه آهار فشم و ارتفاعات دارآباد به وجود آمد.

وی افزود: تیم های امداد و نجات جمعیت هلال احمر شهرستان شمیرانات به این دو منطقه اعزام و بر اساس ارزیابی اولیه و تحقیقات محلی که انجام دادند، احتمال مفقودی یک نفر در بهمن آهار و سه نفر در بهمن دارآباد است.

مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان تهران خاطر نشان کرد: عملیات جستجو و نجات توسط نجاتگران ادامه دارد و از هموطنان درخواست داریم اخبار را از رسانه های معتبر ارسال و به شایعات توجه ننمایند.

وی تشریح کرد: در حادثه بهمن ظهر امروز در قله کلکچال نیز دو نفر از یک تیم چهار نفره از ارتفاع سقوط کردند.

فتحی بیان نمود: تیم های عملیاتی هلال احمر شمیرانات به محل حادثه اعزام شدند و پس از ارزیابی اولیه تعیین شد، دو نفری که از ارتفاع سقوط کردند، جان خود را از دست داده اند.

مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان تهران افزود: دو نفر دیگر از این تیم چهار نفره به شدت دچار سرمازدگی شده بودند که توسط تیم امداد و نجات مستقر در مکان حادثه، امداد رسانی شده و به محل امن انتقال داده شدند.

ساعت 19:00 ؛ مدیرعامل پیست توچال: 10 کوهنورد را از مرگ نجات دادیم

روح الله امداد به خبرهای مبنی بر گرفتار شدن تعدادی کوهنورد در ایستگاه 7 توچال واکنش نشان داد و گفت: این افراد در ایستگاه 5 گرفتار شده بودند. این در حالی است که مجتبی خالدی سخنگوی سازمان اورژانس کشور بعد از ظهر امروز آدینه پنجم دی ماه اعلام نموده بود که حدود ساعت 13 و 30 دقیقه از ایستگاه شماره 7 توچال تماسی با مرکز اورژانس تهران مبنی بر گرفتار شدن 100 نفر از کوهنوردان گرفته شده است.

حمید مساعدیان رئیس امداد و نجات فدراسیون کوهنوردی نیز به ایسنا گفت: افرادی که توچال گرفتار شده بودند، افراد عادی و اسکی باز بودند که از تله کابین استفاده می کردند و در بین آنها کوهنوردی نبود.

اما مدیرعامل توچال در واکنش به خبر اورژانس مبنی بر گرفتاری تعدادی افراد در ایستگاه 7 توچال گفت: متاسفانه سخنگوی اورژانس خبر اشتباهی را در خصوص گرفتاری تعدادی افراد در ایستگاه 7 منتشر کردند. ماجرا از این قرار است که نفراتی که از دربند و درکه صعود نموده و حوالی ایستگاه 5 ما بودند، به خاطر پر شدن پاکوب راستا و با توجه به برودت هوا و برف، راستا را گم نموده بودند اما چون دکل های ما را می دیدند، علامت دادند. همکاران ما هم به آن ها یاری کردند و شاید حدود 10 نفر از مرگ حتمی نجات پیدا کردند.

او افزود: من در ایستگاه 5 بودم و آقایی حدود 60 ساله را دیدم که از دربند صعود نموده بود و اصلا اوضاع خوبی نداشت، دوستان با وسایل گرمایشی او را احیا و بعد از بهبود شرایط به پایین منتقل کردند. ما حدود ساعت 9 و 30 دقیقه صبح که دیدیم هوا خوب نیست، پیست اسکی را تعطیل و تمام اسکی بازان را تخلیه کردیم. اصلا هیچ اسکی بازی در خط نبود. گفته بودند ما به ایستگاه 7 رفته ایم و 100 نفر را نجات دادیم، اما من نمی دانم چگونه اورژانس به ایستگاه 7 رفته است؟ با چه وسیله ای رفته اند؟ جاده ها که بسته و تله کابین متوقف بود. و در سرعت 110 کیلومتر بر ساعت هم هلیکوپتر نمی تواند برود.

امداد با بیان اینکه افراد گرفتار در ایستگاه 5، کوهنورد و در مجموع حدود هزار و 700 نفر به ارتفاع صعود نموده بودند، ادامه داد: وزش باد خیلی زیاد بود و طبق آیین نامه استاندارد اگر سرعت وزش باد بیشتر از 25 متر بر ساعت باشد، دستگاه هشدار می دهد، به همین دلیل ما خط را متوقف کردیم تا مقداری شرایط مناسب شد که پس از آن نفرات را منتقل کردیم. نکته جالب اینجاست که ساعت 14 و 45 دقیقه خط به طور کامل تخلیه شده بود و هیچ مصدومی از سمت ما نداشتیم.

او در واکنش به اظهارات رئیس امداد و نجات فدراسیون کوهنوردی گفت: ما اصلا افراد عادی را به بالا راه ندادیم و مطابق با فیلم های موجود، 90 درصد افراد کوهنورد بودند. آن 10 درصد هم افرادی هستند که از روزهای قبل در هتل های ما اقامت داشتند و می خواستند پایین بیایند. ما امروز حدود 250 نفر اسکی باز داشتیم که همه را تا ساعت 10 تخلیه کردیم.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 11 بهمن 1399 بروزرسانی: 11 بهمن 1399 گردآورنده: mohsen-razani.ir شناسه مطلب: 240

به "آخرین اخبار از سقوط 3 بهمن در ارتفاعات تهران؛ 8 کشته، مصدوم و مفقودی ، مدیر پیست توچال: 10 کوهنورد را از مرگ قطعی نجات دادیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آخرین اخبار از سقوط 3 بهمن در ارتفاعات تهران؛ 8 کشته، مصدوم و مفقودی ، مدیر پیست توچال: 10 کوهنورد را از مرگ قطعی نجات دادیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید