کمردرد هایی که نشانه ابتلا به یک بیماری جدی ترند

به گزارش وبلاگ راضانی، کمردرد یکی از شایع ترین درد ها و آلامی است که در جامعه مدرن تجربه می شود. کمردرد اغلب بر اثر کشیدگی عضله و یا تضعیف آن ایجاد می شود و بطور معمول با انجام چند حرکت کششی ساده و استراحت از بین می رود.

کمردرد هایی که نشانه ابتلا به یک بیماری جدی ترند

به گزارش dailyhealthpost، اما برخی اوقات، کمر درد می تواند نشانه ابتلا به یک شرایط نادرتر و جدی تر باشد که باید آن ها را جدی گرفت و در صورت مشاهده آن ها باید خیلی زود به پزشک متخصص مراجعه کرد.

در این گزارش سعی شده است تا با اشاره به تفاوت های میان علائم کمر درد های رایج عضلانی و کمردرد هایی که دلایل غیر از آسیب عضلانی دارند، علائم این نوع کمردرد ها را به وضوح شرح داده تا در صورت بروز آن ها فورا به پزشک مراجعه کنید.

دلایل رایج کمردرد

کمردرد دو نوع درد حاد و مزمن دارد؛ درد حاد ناشی از کمردرد اغلب بر اثر آسیب دیدگی یا کشیدگی عضله ایجاد می شود. اما درد مزمن ناشی از کمردرد که بیش از 3 تا 6 ماه طول بکشد، بسیار کمتر رایج است. کمردرد دلایل زیادی دارد که از جمله آن ها می توان به کشیدگی عضله یا رباط، بیرون زدگی یا پارگی دیسک ها، آرتریت و بی نظمی های اسکلتی اشاره کرد.

- کشیدگی عضله یا رباط: بلند کردن مکرر اجسام سنگین و یا یک حرکت ناگهانی می تواند باعث کشیدگی عضلات پشت و رباط های ستون فقرات شود. اگر عضلات شما ضعیف باشند، کشیدگی آن ها بطور منظم می تواند باعث ایجاد اسپاسم های دردناک عضلانی شود.

- بیرون زدگی و یا پارگی دیسک ها: دیسک های ستون فقرات همانند بالشتک هایی میان مهره های ستون فقرات عمل می کنند. قسمت های داخلی این دیسک ها نرم است و بر اثر جراحت می توانند بیرون زده و یا پاره شوند. این شرایط به نوبه خود می تواند بر عصب نخاعی فشار وارد کند. حتی این امکان وجود دارد که این شرایط بدون کمر درد ایجاد شود که برای تشخیص آن به تصویربرداری با اشعه ایکس نیاز است.

- آرتریت: استئوآرتریت (Osteoarthritis) می تواند بر هر استخوانی در بدن حتی استخوان لگن تاثیر بگذارد که این شرایط موجب بروز درد در ناحیه کمر می شود.

- ناهنجاری اسکلتی: خمیدگی یکطرفه ستون فقرات (اسکولیوز)، شرایطی که باعث انحنای ستون فقرات می شود و یکی از علت احتمالی بروز درد های مزمن کمر است. خمیدگی یکطرفه ستون فقرات را می توان با پوشیدن کمربند طبی درمان کرد و برخی اوقات ممکن است به جراحی اصلاحی نیز نیاز داشته باشد.

علائم کمردرد هایی که ناشی از آسیب های عضلانی نیستند

علائم این نوع کمردرد به سادگی یک پیچیدگی عضله نیست و باید آن ها را جدی گرفت. در صورت بروز هر یک از علائمی که در پایین شرح داده می شود باید به پزشک متخصص مراجعه کرد.

از دست دادن کنترل روده و مثانه

مثانه در قسمت تحتانی شکم قرار گرفته است، بنابراین می تواند در اثر اختلالات عصبی مانند سندروم دم اسبی (Cauda Equina) تحت تاثیر قرار گیرد. سندرم دم اسبی یک شرایط اضطرار پزشکی است که اغلب در 24 ساعت اول بروز علائم، نیاز به مداخله فوری پزشکی دارد. خوشبختانه این اختلال نادر است و در هر 3 هزار و 300 نفر تنها در یک نفر بروز می کند. سندرم دم اسبی یک شرایط نادر، اما جدی است که فشار و تورم زیاد اعصاب را در انتهای نخاع نشان می دهد. دم اسب (Cauda equina) به ریشه های اعصاب کمری در زیر طناب نخاعی، گفته می شود.

درصورتیکه ریشه های عصبی در منطقه دم اسبی بر اثر التهاب و یا فشار در ناحیه کمر آسیب ببینند، فرد کنترل روده و مثانه را از دست می دهد.

برخی از شایع ترین دلایل ابتلا به سندرم دم اسبی عبارتند از:

  • فتق دیسک ستون مهر ها در ناحیه کمر که به اعصاب فشار می آورد (شایع ترین علت آسیب به ریشه های عصبی در منطقه دم اسبی است).
  • ضایعه نخاعی یا تومور
  • عفونت نخاعی، التهاب، خونریزی یا شکستگی
  • عارضه ناشی از صدمات شدید به ستون فقرات مانند سانحه رانندگی، افتادن و یا سایر آسیب های جراحی مانند جراحت ناشی از چاقو
  • نقص مادرزادی مانند ارتباط غیرطبیعی میان عروق خونی

اگر این بیماری به موقع درمان نشود، بیمار احتمالا به فلج، از دست دادن کامل کنترل مثانه و روده، ایجاد مشکل در راه رفتن و سایر مسائل عصبی و فیزیکی مبتلا می شود.

کمردرد های شبانه

کمردرد هایی که شب هنگام بروز می کنند اغلب ناشی از قرار گرفتن بدن در شرایط نامناسب در هنگام خواب و یا کشیدگی عضلات در طول روز هستند. اما اگر به محض خوابیدن در رخت خواب درد کمر شروع شد و با تغییر شرایط بدن بهبود نیافت، ممکن است این درد ناشی از بروز مسئله ای در ستون فقرات باشد که می تواند به علت وجود یک تومور و یا عفونت در ستون فقرات باشد.

وجود تومور در ستون فقرات می تواند باعث بروز کمر دردی شود که بطور پیوسته افزایش می یابد و اغلب با تغییر شرایط بدن و تحرک کاهش نمی یابد. تومور های سرطانی اغلب با درد همراه هستند که با تحمل وزن، خستگی شدید و سایر علائم بدحالی بدتر می شوند.

گرفتگی های صبحگاهی

با مسن شدن بلند شدن از خواب در صبح با مسائلی همراه است. درحالیکه برای بروز برخی درد ها و ناراحتی ها در ناحیه کمر در هنگام بیدار شدن از خواب جای نگرانی نیست، اما درد هایی که پس از بیداری بیشتر از 30 دقیقه طول بکشند نگران کننده هستند؛ به ویژه درد هایی که با حرکت کردن بدتر می شوند.

علت احتمالی بروز این دردها، ابتلا به اسپوندیلیت آنکیلوزان یا روماتیسم ستون فقرات (Ankylosing spondylitis) است.

اسپوندیلیت آنکیلوزان یک بیماری مفصلی پیشرونده، مزمن و خودایمن است که اغلب ستون فقرات و استخوان های لگن را درگیر می سازد. بیمار به علت التهاب و سفتی ستون فقرات ممکن است حالت خمیدگی به جلو داشته باشد.

این بیماری همچنین خطر ابتلا به بیماری قلبی و سکته مغزی را افزایش می دهد بنابراین واقعا نباید این شرایط را نادیده گرفت.

کاهش قد

بروز مکرر کمر درد در افرادی که دچار سانحه رانندگی شده اند یا از پوکی استخوان رنج می برند می تواند نشانه شکستگی ستون فقرات باشد.

درمان نکردن این شرایط، به احتمال زیاد باعث می شود که بدن فرد شرایط خمیده ای پیدا کند و حتی فرد به مسائل تنفسی و گوارشی نیز مبتلا شود. از این رو مشورت کردن با پزشک برای درمان مناسب این شرایط حائز اهمیت است؛ برای درمان این شرایط احتمالاً از یک کمربند طبی، دارو های ضد درد، فیزیوتراپی و در برخی موارد جراحی استفاده می شود.

منبع: ایرنا

منبع: فرارو
انتشار: 1 بهمن 1400 بروزرسانی: 1 بهمن 1400 گردآورنده: mohsen-razani.ir شناسه مطلب: 761

به "کمردرد هایی که نشانه ابتلا به یک بیماری جدی ترند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کمردرد هایی که نشانه ابتلا به یک بیماری جدی ترند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید