کسب دو موفقیت بزرگ در مدیریت ابزار دقیق و کالیبراسیون فولاد مبارکه

به گزارش وبلاگ راضانی، واحد ابزار دقیق و کالیبراسیون فولاد مبارکه پیروز به اخذ پروانۀ واردات سیستمهای آنالایزر با اشعۀ ایکـس و پروانۀ نصب، راه اندازی و خدمات دستگاههای یون ساز از امور حفاظت در برابر اشعه شد.

کسب دو موفقیت بزرگ در مدیریت ابزار دقیق و کالیبراسیون فولاد مبارکه

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران به نقل از روابط عمومی فولاد مبارکه؛ کامـران کلوشانی، رئیس واحد ابـزار دقیق و کالیبراسیون فولاد مبارکه، ضمن اعلام این خبر گفت: (XRF(X-Ray Fluorescence یک طیف خاص است که به عنوان روشی دقیق شناخته شده و تحت آن می توان اطلاعات کمّی و کیفی بسیاری از عناصر سازندۀ اغلب نمونه ها را به دست آورد. قاعدۀ کلی این روش به این صورت است که یک نمونه با تابش باریکه ای از اشعۀ ایکس در فرایندی خاص که به اندازۀ کافی انرژی دارد، تحت تأثیر قرار گرفته تا میزان بازتابش فلوئورسانس اشعۀ ایکس (XRF) آن اندازه گیری شود.

وی اضافه نمود: این تکنیک گسترۀ وسیعی از وسایل اندازه گیری را شامل می شود، از دستگاه های پرتابل برای آنالیز لحظه ای گرفته تا اسپکترومترهای با دقت بالا که دارای پروب هایی برای اسکن مواد در زیر میکروسکوپ الکترونی هستند و می توان با آن نقشه ای از عناصر موجود در نمونه را تهیه کرد.

کامران کلوشانی در ادامه شرح داد: در آزمایشگاه های مختلف شرکت فولاد مبارکه در حال حاضر تعداد 6 دستگاه آنالایزر مواد با اشعه ایکس با برندهای مختلف جهت انجام آنالیز نمونه های محصول تولیدی مشغول به کارند.

رئیس واحد ابزار دقیق و کالیبراسیون فولاد مبارکه با اشاره به اینکه طبق قوانین موجود هرگونه بهره برداری از سیستم های یون ساز، نیاز به اخذ مجوز رسمی از واحدهای ذی ربط دارد ادامه داد: این مجوز تحت عنوان پروانۀ اشتغال به کار، جهت هرگونه فعالیت پرتویی در مراکز صنعتی و پزشکی توسط امور حفاظت در برابر اشعه صادر می شود. به همین دلیل شرکت فولاد مبارکه نیز با طی مراحل قانونی و تأمین زیرساخت ها، تجهیزات، دستورالعمل های اجرایی و پس از بازدیدهای مکرر بازرسان مربوطه، پیروز به اخذ پروانۀ اشتغال به کار در زمینۀ آنالیز مواد با اشعۀ ایکس شد.

او با تشریح مراحل خرید یا تأمین قطعات یدکی سیستم های XRF که اغلب سازندگان آن ها شرکت های خارجی هستند و همچنین ترخیص این کالاها در بنادر وارداتی گفت: علی رغم همه مشقت های موجود در این فرایند، فولاد مبارکه مصمم شد پروانۀ واردات این سیستم ها را اخذ و آن را عملیاتی نماید.

وی در بخش دیگری از سخنان خود ادامه داد: با توجه به اینکه نصب، راه اندازی و خصوصا تعمیرات سیستم های آنالیز با اشعۀ ایکس کاملا تخصصی است، طبق قوانین مربوطه، جهت خرید و واردات تجهیزات جدید باید قراردادی با شرکت های مجازی که از امور حفاظت در برابر اشعه مجوز دارند منعقد شود که طبق آن قرارداد، فولاد مبارکه متعهد شود کلیۀ عملیات نصب، راه اندازی و تعمیرات دستگاه هایی که دارای منابع پرتو هستند توسط شرکت مذکور انجام گیرد. این در حالی است که تا به امروز تعمیرات این تجهیزات توسط کارشناسان متخصص و توانمند خود فولاد مبارکه صورت می گرفت.

کلوشانی در همین زمینه شرح داد: ازاین رو تصمیم گرفته شد تا با اخذ پروانۀ نصب و راه اندازی و خدمات دستگاه های یون ساز این کاستی ها برطرف شود. انتها فولاد مبارکه با طی فرایند و مراحل قانونی و اعمال استانداردها پیروز به اخذ پروانۀ نصب و راه اندازی و خدمات دستگاه های یون ساز و پروانۀ واردات سیستم های آنالایزر با اشعۀ ایکس از واحد حفاظت در برابر اشعه در سال 99 گشت و ارائه خدمات نصب و راه اندازی و تعمیرات و نگهداری این سیستم ها را به صورت یک توانمندی منحصربه فرد به دست آورد و توانست به خودکفایی و قطع وابستگی در حوزۀ تعمیرات و بومی سازی این فرایند نائل آید.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 2 آذر 1399 بروزرسانی: 2 آذر 1399 گردآورنده: mohsen-razani.ir شناسه مطلب: 104

به "کسب دو موفقیت بزرگ در مدیریت ابزار دقیق و کالیبراسیون فولاد مبارکه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کسب دو موفقیت بزرگ در مدیریت ابزار دقیق و کالیبراسیون فولاد مبارکه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید