معجزه راه رفتن مرد معلول پس از 12 سال ، ترمیم دیجیتال نخاع!، عکس

به گزارش وبلاگ راضانی، روزیاتو نوشت: گرت جان اسکام (Gert-Jan Oskam)، 40 ساله، اهل هلند، در سال 2011 هنگام کار در کشور چین دچار یک تصادف وحشتناک با دوچرخه شد که توانایی حرکت دادن پاهایش را از او سلب کرد. اما یک ایمپلنت الکترونیکی پیشرو به او این امکان را داد تا یک بار دیگر کنترل پاهایش را به دست آورد.

معجزه راه رفتن مرد معلول پس از 12 سال ، ترمیم دیجیتال نخاع!، عکس

آسیب های نخاعی می توانند ارتباط بین مغز و ناحیه ای از نخاع را که راه رفتن را کنترل می کند، مختل کرده و منجر به فلج شود.

مطالعات قبلی در پی بازگرداندن حرکت در افراد مبتلا به این نوع فلج با تحریک الکتریکی منطقه ها نخاعی بودند. با این حال، این کار نیاز به پوشیدن سنسورهای حرکتی داشت و بیماران تحرک محدودی را در کارها و منطقه ها مختلف نشان دادند.

در عوض، تیم EPFL با استفاده از ایمپلنت های الکترونیکی برای ایجاد یک پل دیجیتال بی سیم بین مغز و نخاع، رویکرد جدیدی ارائه کرد. در این روش یک ایمپلنت در مغز بیمار، بالای ناحیه مسئول حرکات پا قرار می گیرد. ایمپلنت دیگری نیز در ناحیه ای از نخاع قرار می گیرد که حرکت پا را کنترل می کند.

پروفسور جوسلین بلوچ (Jocelyne Bloch)، از نویسندگان این مطالعه، گفت: این دستگاه ها سیگنال های الکتریکی تولیدشده از طریق مغز را هنگامی که ما به راه رفتن فکر می کنیم رمزگشایی می کنند. سپس سیگنال های مغزی در پیه هایی از تحریک الکتریکی نخاع تبدیل می شوند. این به نوبه خود، عضلات پا را برای رسیدن به حرکت مورد نظر فعال می کند.

از همه مهم تر اینکه این سیستم به صورت بی سیم کار می کند و به بیمار اجازه می دهد به طور مستقل حرکت کند.

پس از اینکه ایمپلنت ها در مغز و نخاع گرت جان قرار گرفتند، کالیبراسیون این سیستم تنها چند دقیقه طول کشید و او اکنون بیش از یک سال است که می تواند از آن در خانه استفاده کند.

به طرز شگفت انگیزی، حتی با خاموش شدن پل دیجیتال، محققان پیشرفت های چشمگیری را در مهارت های حرکتی گرت جان مشاهده کرده اند. به گفته محققان این ترمیم دیجیتالی نخاع نشان می دهد که اتصالات عصبی جدیدی ایجاد شده است.

پل دیجیتال تا به امروز تنها روی یک نفر آزمایش شده است، اما تیم پژوهشی اکنون امیدوار است که آن را در اختیار افراد دیگر نیز قرار دهد. آنها به این نتیجه رسیده اند که توسعه مفهوم پل دیجیتال به نخاع گردنی ممکن است حرکات بازو و دست را پس از آسیب نخاعی و سکته بازگرداند.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 9 خرداد 1402 بروزرسانی: 9 خرداد 1402 گردآورنده: mohsen-razani.ir شناسه مطلب: 1081

به "معجزه راه رفتن مرد معلول پس از 12 سال ، ترمیم دیجیتال نخاع!، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معجزه راه رفتن مرد معلول پس از 12 سال ، ترمیم دیجیتال نخاع!، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید