محققان دانشگاه امیرکبیر پیروز به یون زدایی آب های لب شور شدند

به گزارش وبلاگ راضانی، محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر پیروز شدند با الکترود های نوین بر پایه گرافن، یون زدایی آب های لب شور را با کیفیت بهتری انجام دهند.

محققان دانشگاه امیرکبیر پیروز به یون زدایی آب های لب شور شدند

به گزارش گروه دانشگاه خبرنگاران به نقل از روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، سارا مدنی دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح الکترود های نوین بر پایه گرافن جهت به کارگیری در فرایند یون زدایی خازنی گفت: هدف از اجرای این پروژه، آنالیز و کاربرد اکسید گرافن سایز بزرگ برای ذخیره سازی انرژی و بعلاوه نمک زدایی از آب های لب شور بوده است.

وی با بیان اینکه حیطه ذخیره سازی انرژی موضوعی است که در کشور ما مغفول بوده، گفت: تحقیق در قسمت کاربرد ابرخازنی نتایج قابل توجهی را از خود نشان داد و تا این زمان عدد چگالی ظرفیت بدست آمده از آن برای یک سیستم ابرخازنی دو الکترودی و تماما کربنی در قیاس با پژوهش های مشابه در کل جهان عدد بسیار قابل توجه و منحصر به فردی بود.

وی با بیان اینکه در ابرخازن ساخته شده از هیچ افزودنی یا اتصال دهنده ای استفاده نکردیم، گفت: در دسترس بودن مواد مورد استفاده در الکترولیت این سیستم ها، از نقاط قوت این تحقیق است. در قسمت یون زدایی از آب هم این ماده در تلفیق با موادی مانند نانولوله های کربنی و کربن فعال، نتایج قابل قبولی داد. گرم پایین استفاده از مواد فوق الذکر و تاثیر آن با همین مقدار اندک می تواند پتانسیل خوبی برای تجاری سازی این سیستم ها با استفاده از اکسید گرافن سایز بزرگ فراهم کند.

وی با اشاره به مزیت های رقابتی طرح گفت: دوستدار محیط زیست، سهولت دسترسی به عمده مواد و امکانات در داخل کشور، مالی و به صرفه بودن پروژه از مزیت های طرح به شمار می رود.

به گفته این محقق، یون زدایی خازنی در صورت تجاری سازی از آب های لب شور یا زیرزمینی یا در بازیافت آب های کشاورزی می تواند مورد استفاده قرار گیرد. از سیستم های ابرخازنی هم به عنوان مثال میتوان برای بازیابی انرژی برای وسایل نقلیه برقی و آسانسور ها (قطار ها و ترن ها مترو ...) بهره برد.

لازم به ذکر است، اساتید راهنمای این پروژهکاووس فلامکی و سید حامد ابوطالبی به ترتیب اعضای هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مرکز پژوهش های دانش های بنیادین هستند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 15 آبان 1400 بروزرسانی: 15 آبان 1400 گردآورنده: mohsen-razani.ir شناسه مطلب: 681

به "محققان دانشگاه امیرکبیر پیروز به یون زدایی آب های لب شور شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محققان دانشگاه امیرکبیر پیروز به یون زدایی آب های لب شور شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید