عمارت منشی امیرکبیر در عودلاجان می درخشد

به گزارش وبلاگ راضانی، عمارت زیبای کوچه فخرالملک در محله عودلاجان، به خانه دبیرالملک معروف است؛ عمارتی با معماری اروپایی و به غایت زیبا که در دوران قاجار محل سکونت میرزا محمدحسین خان فراهانی معروف به دبیرالملک بود.

عمارت منشی امیرکبیر در عودلاجان می درخشد

به گزارش همشهری آنلاین، تاثیر سفرهای متعدد شاهان قاجار و هیئت همراه آنها به ممالک اروپایی، در معماری عمارت دبیرالملک به وضوح قابل مشاهده است. در ساخت این خانه هم مانند بسیاری از عمارت های آن دوره از معماری اروپایی الهام گرفته شده است. حوض زیبایی که در مرکز حیاط و در آغوش درختان بلندقامت اطرافش نهاده شده است، شور و هیجانی خاص به بازدیدکنندگان می دهد.

ساختمان متقارن

بنای اصلی خانه، راه پله هایی از دو سمت دارد که بازدیدکنندگان را به ورودی عمارت می رساند. معماری خانه دبیرالملک هم مانند پنجره ها و پلکان ورودی ساختمان کاملا متقارن است. حتی گچ بری ها و تزیینات داخلی ساختمان هم متقارن ساخته شده اند. همین اصل تقارن در معماری این عمارت است که بازدیدکنندگان را در بدو ورود به محوطه عمارت به تماشای زیبایی آن میخکوب می نماید.

خانه دبیرالملک 140 سال قدمت دارد و پس از آنکه در سال 1384 در لیست آثار ملی ثبت شد، از سال 1385 تا 1387 به وسیله امرالله سلیمی مورد بازسازی و بازسازی نهاده شد. این عمارت، پیش از بازسازی، لوکیشن فیلم روزگار قریب بود و نمای اصلی آن به همین علت برای علاقمندان به این مجموعه تلویزیونی آشناست.

اینجا خانه منشی امیرکبیر بود

عمارت زیبای دبیرالمک از آنجا که متعلق به میرزا محمدحسین خان فراهانی منشی امیرکبیر بود به عمارت دبیرالملک معروف شد. میرزا محمدحسین خان فراهانی پس از آنکه 4 سال منشی امیر کبیر بود مدتی به سمت وزیر داخله و نیز حاکم اراک رسید. دبیرالملک در دستگاه حکومت قاجار مدتی نیز به عنوان مسئول رسیدگی به آستان قدس رضوی مشغول به فعالیت شد. او پس از نوشتن رساله ای انتقادی در سال 1278 در خصوص اصلاح حکومت، مورد بی مهری شاه قرار قاجار نهاده شد.

با وجود این، عمارت زیبای او در محله عودلاجان و منطقه ای به نام محله باغ امین از نظر معماری زبانزد بود و پس از اینکه دبیرالملک عمارت خود را در این محله بنا کرد، نام کوچه، به کوچه میرزا نصیرالدوله خان دبیرالملک تغییر یافت.

خانه فراغت

عمارت دبیرالملک اما در 140 سال عمر خود کاربری ها متفاوتی داشته است. این عمارت زیبا، برای مدتی خانه اسباب بازی و سلامت دبیرالملک نام داشت و در حوزه بچه ها کار فعالیت می کرد. خانه دبیرالملک چند سالی هم به انجمن فراغت تهران سپرده شد و مدتی نام آن به خانه فراغت تغییر کرد. اکنون عمارت دبیرالملک زیر نظر شهرداری تهران است و بازدید از آن در ساعت های اداری امکان پذیر است.

خانه دبیرالملک در میدان بهارستان، پایین تر از چهارراه سرچشمه، کوچه قوام الحضور، خیابان جاویدی، کوچه فخرالملک واقع است.

منبع: فرارو
انتشار: 8 دی 1401 بروزرسانی: 8 دی 1401 گردآورنده: mohsen-razani.ir شناسه مطلب: 1014

به "عمارت منشی امیرکبیر در عودلاجان می درخشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عمارت منشی امیرکبیر در عودلاجان می درخشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید