سازمان های متولی مسئولیت صدور پروانه اکتشاف معدن ناصرآباد کجور را نمی پذیرند

به گزارش وبلاگ راضانی، درپی صدور پروانه اکتشاف فعالیت معدنی در منطقه ناصرآباد کجور واقع در منطقه حفاظت شده البرز مرکزی، دبیر مرجع ملی کنوانسیون تنوع زیستی کشور گفت: شروع هر پروژه مستلزم پذیرش جامعه محلی است درحالی که در زمینه اکتشاف این معدن شاهد اعتراضات شدید مردم منطقه بوده ایم این درحالیست که هیچ یک از سازمان های متولی مسئولیت صدور پروانه اکتشاف معدن ناصرآباد کجور را نمی پذیرند.

سازمان های متولی مسئولیت صدور پروانه اکتشاف معدن ناصرآباد کجور را نمی پذیرند

هادی کیادلیری در گفت و گو با خبرنگاران، ضمن اشاره به اینکه فعالیت هرنوع معدن در هر منطقه ای تخریب بسیار شدیدی به همراه دارد، اظهار کرد: تخریبی که از فعالیت های معدنی حاصل می گردد می تواند باعث برهم خوردگی خاک، تخریب پوشش گیاهی و تهدید حیات وحش منطقه گردد این در حالیست که این مسائل تنها محدود به مکان معدن نیست بلکه تمام منطقه اطراف که در آن جاده احداث می گردد و مکان هایی که خودروهای سنگین بار معادن را حمل و نقل می نمایند را نیز تحت تاثیر قرار می دهد و معدن سرب و روی در منطقه ناصرآباد کجور نیز از این مساله مستثنی نیست.

دبیر مرجع ملی کنوانسیون تنوع زیستی کشور ضمن بیان اینکه سالانه حدود 700 هزار هکتار از منابع طبیعی به عنوان محدوده اکتشاف معادن در کشور در نظر گرفته می گردد، توضیح داد: این میزان از موافقت با اکتشاف و فعالیت معادن حجم بسیار بالای تخریب را به کل کشور وارد می نماید درحالی که درآمد حاصل از فعالیت های معدنی بسیار نازل است.

وی ادامه داد: آنچه در بهره برداری از منابع طبیعی اهمیت دارد محاسبه و لحاظ کردن هزینه های محیط زیستی در فرایندهای تولیدی است اما در کشور به این مساله توجه چندانی نمی گردد. شاید سازمان های متولی مانند منابع طبیعی خساراتی را بابت تخریب دریافت نمایند اما این خسارات هزینه های زیست محیطی را جبران نخواهد نمود چراکه هزینه های محیط زیستی دائمی هستد و تخریب منابع طبیعی تا ابد هزینه ایجاد خواهد نمود.

کیادلیری با اشاره به اینکه شروع هر پروژه مستلزم پذیرش مردم و جوامع محلی است، اظهار کرد: این در حالیست که درپی مطرح شدن موضوع اکتشاف معدن سرب و روی در منطقه ناصرآباد کجور شاهد اعتراضات شدید مردم منطقه بوده ایم و این نشان می دهد که این اقدام به لحاظ اجتماعی نیز قابل پذیرش نیست. اگر قرار بود این معدن منفعتی داشته باشد، باید نخست برای مردم منطقه نفعی درپی داشته باشد در حالی که مردم این منطقه خود اولین معترضان به فعالیت این معدن هستند.

وی ادامه داد: حتی اگر بعضی افراد نیز بخواهند در این معدن مشغول به کار شوند، این نوع کار کردن یک نوع کار ارادی غیرمنصفانه است یعنی فرد به اجبار برای کسب درآمدی ناچیز مجبور است در آن معدن کار کند و این در همه جای جهان خلاف جهت توسعه است.

دبیر مرجع ملی کنوانسیون تنوع زیستی کشور ضمن انتقاد از واکنش متولیان به مساله صدور پروانه اکتشاف معدن سرب و روی در منطقه ناصرآباد کجور اظهار کرد: هیچ یک از سازمان های متولی مسئولیت صدور مجوز اکتشاف این معدن را نمی پذیرند و سازمان منابع طبیعی ادعا می نماید که از منابع طبیعی برای صدور مجوز اکتشاف معدن سرب و روی در این منطقه استعلام نشده و شورای عالی محیط زیست مجوز اکتشاف را صادر نموده است. این نشان می دهد که متولیان از زیر بار مسئولیت خود در این زمینه شانه خالی می نمایند.

وی در پاسخ به این پرسش خبرنگاران که آیا نظر اداره منابع طبیعی درباره فعالیت هایی که در مناطق حفاظت شده صورت می گیرد اهمیت و ضرورتی ندارد؟ اظهار کرد: سازمان حفاظت محیط زیست یک سازمان نظارتی است که علاوه بر اینکه می تواند به لحاظ کارشناسی اعلام کند که اکتشاف معادن چه میزان تخریب ایجاد می نمایند عهده دار مدیریت مناطق حفاظت شده نیز است این در حالیست که اداره منابع طبیعی مالک و متولی منابع طبیعی است، از این رو اظهارات مدیرکل منابع طبیعی مبنی بر اینکه از این سازمان در زمینه صدور پروانه اکتشاف معدن سرب و روی استعلام نشده است، قابل پذیرش نیست و این پرسش ایجاد می گردد که چطور ممکن است بدون اجازه اداره منابع طبیعی پروانه اکتشاف معدن صادر گردد؟

دبیر مرجع ملی کنوانسیون تنوع زیستی کشور توضیح داد: هرچند سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری به طور رسمی متولی منابع طبیعی است اما هریک از سازمان ها به صورت غیر رسمی متولی بخشی از منابع طبیعی شده و اختیاراتی را برای خود در نظر گرفته اند مانند سازمان صنعت، معدن و تجارت که اکنون پیگیر مصوبه ای است که مهلت استعلام برای اکتشاف معدن از سازمان حفاظت محیط زیست را از دو ماه به 10 روز کاری کاهش دهد.

کیادلیری در سرانجام گفت: معادن جزو منابع تجدید ناشدنی هستند و تخریب آن ها برگشت ناپذیر خواهد بود. در مورد بهره برداری از منابعی که تجدید نمی شوند، ضرورت دارد برنامه ای برای جایگزینی آن ها در آینده در نظر گرفته گردد اما متاسفانه به این موضوع نیز در کشور توجه چندانی نمی گردد و به دنبال برطرف نیازهای امروز با کمترین بازدهی بدون توجه به محدودیت هایی هستیم که برای آینده ایجاد می کنیم و این دسته اقدامات و تصمیمات پتانسیل توسعه برای آینده را نیز از بین می برد.

به گزارش خبرنگاران، طی هفنه های اخیر اعتراضات و نگرانی های زیادی از سوی کارشناسان و فعالان محیط زیست و مردم منطقه ناصرآباد کجور بابت احیای معدن راکد سرب و روی و توسعه جاده دسترسی در این منطقه مطرح شد. با این حال روز گذشته (2 اسفند ماه) مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مازندران گفت: صدور پروانه اکتشاف در کجور با موافقت سازمان صمت و با مجوز شورای عالی محیط زیست اجرا شده و در این باره هیچ گونه استعلامی از منابع طبیعی نشده است.

انتهای پیغام

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 2 فروردین 1400 بروزرسانی: 2 فروردین 1400 گردآورنده: mohsen-razani.ir شناسه مطلب: 341

به "سازمان های متولی مسئولیت صدور پروانه اکتشاف معدن ناصرآباد کجور را نمی پذیرند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سازمان های متولی مسئولیت صدور پروانه اکتشاف معدن ناصرآباد کجور را نمی پذیرند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید