زنان عوارض شدیدتری از واکسن کرونا را تجربه می کنند

به گزارش وبلاگ راضانی، تبیان/محققان مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها می گویند زنان در مقایسه با مردان عوارض جانبی بیشتری نسبت به واکسن های کووید 19 نشان می دهند.

زنان عوارض شدیدتری از واکسن کرونا را تجربه می کنند

از وبسایت ویکی پدیا دیدن نمایید.

متخصصان می گویند این امر در واکسیناسیون غیرمعمول نیست زیرا، استروژن در بدن زنان به منظور بروز پاسخ ایمنی قوی تر طراحی شده است.

آن ها اضافه می کنند که با این وجود زنان نباید در دریافت واکسن کووید 19 تردید کنند زیرا پیامدهای احتمالی این بیماری بسیار بدتر از عوارض جانبی واکسیناسیون است.

یک زوج که در میان اولین افراد دریافت کننده واکسن کووید 19 در ایالات متحده امریکا بودند، واکسن خود را در ماه ژانویه دریافت کردند. در بعدازظهر بعد از دریافت دومین دوز واکسن، کاملاً واضح بود که واکنش آن ها نسبت به واکسن به طور قابل توجهی متفاوت است.

حال شوهر، خوب به نظر می رسید اما همسر او، اوضاع متفاوتی داشت. او می گوید: من در حال مرگ بودم. من می توانم درد را تحمل کنم اما این درد بسیار ترسناک بود.

این زن تقریباً 2 روز با بدترین دردهای جسمی که در زندگی اش تجربه کرده بود، همراه با لرز، تب و خستگی دست و پنجه نرم کرد، در حالی که شوهرش فقط با کمی احساس لرز کار و زندگی خود را ادامه داد.

استروژن بدن را تشویق می کند تا هنگام القای واکسن، سلول های T (نوعی سلول ایمنی) بیشتری تولید کند، بنابراین ما واکنش سریع تر و قوی تری را در زنان شاهد هستیم

دو روز بعد، هم حال هر دو خوب بود و هم کاملاً واکسینه شده بودند. آنچه این خانم تجربه کرده است ظاهراً در بسکمک از خانه های سراسر کشور تکرار می شود.

گزارشی که توسط مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) منتشر شد نشان داد که از 13.8 میلیون دوز اولیه واکسن کووید 19 که به آمریکایی ها داده شده، گزارشات مربوط به عوارض جانبی با سرعت فزاینده ای از طرف زنان است.

در حقیقت، 79 درصد از عوارض جانبی گزارش شده از طرف زنان بوده است، اگرچه تنها 61 درصد واکسن ها به زنان تزریق شده است.

یک اتفاق معمول

متخصصان یادآوری می کنند که سال هاست واکنش شدیدتر نسبت به سایر واکسن ها، در زنان دیده می شود.

علت چیست؟

متخصصین گمان می کنند که در زنان، به ویژه در زمان پیش از یائسگی، سطح استروژن به فعال سازی پاسخ ایمنی نسبت به یک بیماری و بنابراین واکسن ها، کمک می کند.

از طرف دیگر، مردان دارای سطح تستوسترون بالاتری هستند، هورمونی که می تواند همان پاسخ را تا حدودی کاهش دهد یا کُند نماید.

به بیان ساده، به طور کلی زنان واکنش شدیدتری نسبت به واکسن ها دارند، زیرا بدن آن ها در هنگام فعال سازی آنچه واکسن به بدن وارد می کند، سریع تر و قوی تر عمل می کند.

در زنان، یک واکنش بزرگ تر و قوی تر نسبت به بسکمک از واکسن ها وجود دارد. در گذشته نیز در واکسن های تب زرد، سه گانه، آنفلوانزا و سایر بیماری ها واکنش شدیدتری در زنان دیده و بررسی شده است.

استروژن بدن را تشویق می کند تا هنگام القای واکسن، سلول های T (نوعی سلول ایمنی) بیشتری تولید کند، بنابراین ما واکنش سریع تر و قوی تری را در زنان شاهد هستیم.

کنترل این واکنش

این پدیده ای است که تا حد کمی مورد بررسی قرار گرفته و سال ها مورد توجه بوده است.

متخصصین از زنان می خواهند بدانند که پاسخ شدیدتر و علائم موقتی دلیلی برای اجتناب از تزریق واکسن نیست.

کووید 19 خطرناک است و ممکن است موجب بستری شدن زنان در ICU، همانند مردان شود. عوارض جانبی واکسن زودگذر است و طی 24 ساعت رفع می شود.

برای بسکمک از زنان، این واکسن یک تیغ دو لبه است. از یک طرف شواهدی وجود دارد که نشان می دهد زنان واکنش آنتی بادی قوی به آن نشان می دهند. از طرف دیگر بیماری کووید 19 می تواند عوارض جدی و حتی مرگ را در پی داشته باشد و واکسیناسیون یک ابزار مهم برای پیشگیری از بروز بیماری و عوارض ناشی از آن است. واکسن کووید 19 به جامعه در بازگشت به حالت طبیعی کمک می کند.

منبع: همگردی
انتشار: 24 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 24 اردیبهشت 1400 گردآورنده: mohsen-razani.ir شناسه مطلب: 439

به "زنان عوارض شدیدتری از واکسن کرونا را تجربه می کنند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زنان عوارض شدیدتری از واکسن کرونا را تجربه می کنند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید