رونمایی از روایت یک رویش

به گزارش وبلاگ راضانی، به گزارش خبرنگاران، آئین رونمایی از کتاب روایت یک رویش، عصر یکشنبه پنجم دی ماه 1400 در حاشیه نمایشگاه توانمندی ها و دستاوردهای جهاد دانشگاهی با حضور حمیدرضا طیبی؛ رئیس جهاددانشگاهی، علی منتظری؛ رئیس پژوهشکده علوم بهداشتی جهاد دانشگاهی، جمال رحیمیان؛ معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی، عبدالحسین شاهوردی؛ رئیس پژوهشگاه رویان، حامد علی اکبرزاده؛ رئیس سازمان انتشارات جهاددانشگاهی و ناصر ملایی؛ نویسنده کتاب، برگزار شد.

رونمایی از روایت یک رویش

اولویت ایجاد مرکز اسناد جهاد دانشگاهی

حمیدرضا طیبی در این آئین، گفت: مرحوم کاظمی آشتیانی یکی از الگوهای جهاد دانشگاهی است. نیاز است که در کشور چه به صورت انفرادی و چه به صورت موضوعی، تجربیات این نهاد ثبت شود. این موضوع را برای سال 1401 با جدیت پیگیری می کنیم.

رئیس جهاد دانشگاهی، اضافه نمود: این ثبت تجربیات موضوع مهمی است که دکتر منتظری هم سال ها آن را مورد اشاره قرار داده و تأکید دارد که نمایشگاه اسناد جهاد دانشگاهی باید ایجاد شود. یکی از مشکلاتی که همیشه با آن روبه رو هستیم، محدود بودن بودجه است و برای پیشرفت کارها، نیازمند ایجاد زیرساخت هستیم و همیشه با مشکل فضا روبه رو بوده ایم؛ اما اولویت ما در سال 1401 ایجاد مرکز اسناد جهاد دانشگاهی خواهد بود.

دکتر کاظمی یک فرد مخلص بود

علی منتظری؛ رئیس پژوهشکده علوم بهداشتی جهاد دانشگاهی نیز در سخنان کوتاهی، درباره اخلاص مرحوم دکتر کاظمی آشتیانی، اعلام نمود: دکتر کاظمی یک فرد مخلص بود، برای خودش کار نمی کرد، برای جهاد دانشگاهی و خدمت به دیگران تلاش می کرد و این موضوع، رمز پیروزیت ایشان بود. اینگونه خداوند نیز به او عزت داد و نامش را جاودان کرد.

وی تأکید کرد: این درسی است که باید از این جهادگر فقید بیاموزیم و امیدواریم بخشی از این تلاش را در اثری که به همت همکاران سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی ثبت شده، بازخوانی کرده و بیاموزیم.

ثبت اسناد و تجربیات جهاد دانشگاهی با کاظمی آشتیانی آغاز شد

عبدالحسین شاهوردی؛ رئیس پژوهشگاه رویان جهاددانشگاهی نیز در این مراسم، اظهار کرد: حرکت مقدس ثبت اسناد و تجربیات جهاد دانشگاهی را با شهید کاظمی آشتیانی آغاز کرده ایم. در آستانه سالگرد شهادت این شهید والامقام، یاد او را گرامی می داریم. نام وی همیشه زنده و جاویدان خواهد ماند.

وی با بیان این که نام کاظمی آشتیانی همیشه در کنار جهادگران قرار می گیرد، اضافه نمود: شهیدان جایگاه والایی دارند و نزد پروردگار خود ارتزاق می کنند. از کاظمی آشتیانی همیشه به خوبی یاد می شود و نام وی تا ابد زنده خواهد ماند.

رئیس پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی با اشاره به صفت های این شهید، گفت: صفت های دکتر کاظمی آشتیانی، عامل ماندگاری او است. همت بلند، استقامت، روحیه جهادی و قدرت رهبری، هماهنگی و کار جمعی، فرصت سازی، قدرت شکوفایی استعدادها، مرد میدان بودن، بخشی از این ویژگی های این شهید بزرگوار بود.

به بیان شاهوردی، افراد بسیاری در پیکره جهاد دانشگاهی حضور داشته اند که سرشار از تجربه هستند. این تجربه ها باید ثبت و ماندگار شود تا به نسل بعدی ارث برسد. این حرکت شکوهمند از دکتر کاظمی آشتیانی آغاز شده است.

پیروزیت های جهاد دانشگاهی باید به شکلی مناسب روایت شود

در بخش دیگری از این برنامه، علی اکبرزاده؛ رئیس سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی، هدف از تألیف این کتاب را ثبت تاریخ شفاهی جهاد دانشگاهی دانست و اظهار کرد: جهاد دانشگاهی یکی از نهادهای پیروز در زمینه علم، فناوری، فرهنگ و آموزش است و این پیروزیت ها باید به شکلی مناسب روایت شود.

وی اضافه نمود: متأسفانه روایتی از فراز و فرودها، اقدامات، دستاوردهای جهاد دانشگاهی و تجربه زیسته جهادگران وجود ندارد و به همین دلیل ما در سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی پروژه تاریخ شفاهی این نهاد را آغاز کرده ایم.

رئیس سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی در سرانجام سخنانش خواستار حمایت جدی از این اقدام شد و گفت: تا به امروز دو جلد از مجموعه تاریخ شفاهی جهاد دانشگاهی منتشر شده و امیدواریم بتوانیم مجلدات بیشتری را با حمایت دست اندرکاران به زودی منتشر کنیم.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 23 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 23 اردیبهشت 1401 گردآورنده: mohsen-razani.ir شناسه مطلب: 872

به "رونمایی از روایت یک رویش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رونمایی از روایت یک رویش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید