خدای مرگ در مصر باستان چه کسی بود؟

به گزارش وبلاگ راضانی، تصویری قدیمی از پاپیروسی بدست آمده که روی طوماری با خط هیروگلیف از خدای مرگ در مصر باستان یاد شده.

خدای مرگ در مصر باستان چه کسی بود؟

به گزارش ایلنا به نقل از لایوساینس، مصریان باستان به چیز های زیادی مانند مومیایی کردن، ساخت مقبره ها و هرم های بزرگ، سیستم نوشتاری پیچیده و البته اعتقاد به زندگی پس از مرگ معروف هستند. با توجه به اینکه مرگ و ارادت به خدایان در این فرهنگ بسیار برجسته بود، خدای مرگ مصر باستان چه کسی بود؟

در حالی که در اغلب مواقع اوزیریس به عنوان خدای مصری عالم اموات یا خدای مردگان در نظر گرفته می شود، کارشناسان معتقد هستند شاید اینگونه نباشد.

آندریا کوچارک (مدیر پروژه ای در دانشگاه هایدلبرگ آلمان که به متون آیینی اوزیریایی می پردازد) با اشاره به آنکه شاید نامیدن اوزیریس به عنوان خدای مرگ، کار اشتباهی باشد، گفت: اوزیریس مرگ را نمی آورد و باعث مرگ نمی شد بلکه درواقع خدا و حاکم بر دنیای مردگان است. او همچنین خدای زندگی است و باروری گیاهان، حیوانات و انسان ها را تضمین می کند.

مارک اسمیت (استاد بازنشسته مصرشناسی در دانشگاه آکسفورد) نیز معتقد است: اوزیریس در میان خدایان مصری غیرمعمول بود، زیرا او خود مرده بود و به لطف تشریفاتی که برای او انجام می شد، در حالت تغییر شکل جدیدی به زندگی بازگردانده شد. مردم معمولی در مصر امیدوار بودند با استفاده از همان آیین ها بتوانند بعد از مرگ، به دنیای زندگان بازگردند؛ بنابراین از آنچه بر اوزیریس گذشته و بعد از مرگ، زنده شده است پیروی می کردند.

دیگر خدایان مصری مانند Anubis، Horus، Hathor و Isis با مردگان مرتبط بودند. با این حال، نامیدن هر یک از آن ها به عنوان خدای مرگ، نادرست است. آنوبیس با سر شغال، خدای مهمی است که با مردگان مرتبط است. برخی از مصرشناسان معتقد هستند؛ او خدای مومیایی کردن است. حتا اولین مومیایی، خود اوزیریس بود. برخی دیگر هم اعتقاد دارند که مصریان هیچ فرقه ای که مرگ را بپرستد نداشتند.

به نوعی می توان گفت، خدای مرگ در مصر باستان، خدای مرموزی است. یکی از معدود مواردی که در آن، این خدای مرموز ثبت شده است، روی پاپیروسی است که مربوط به حدود 3000 سال پیش است. این پاپیروس یک مار بالدار با دو جفت پای انسان و یک سر انسان که دمش به سر شغال ختم می شود را نشان می دهد.

برخی معتقد هستند که روی پاپیروس نوشته شده است که این خدای مرگ، خدای بزرگی که خدایان و انسان ها را می سازد نام دارد. شاید شخصی که این پاپیروس را نوشته سعی کرده مرگ، خدای بزرگ را خلق کند، اما هرگز پیروز نشده است.

منبع: فرارو
انتشار: 29 مهر 1401 بروزرسانی: 29 مهر 1401 گردآورنده: mohsen-razani.ir شناسه مطلب: 986

به "خدای مرگ در مصر باستان چه کسی بود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خدای مرگ در مصر باستان چه کسی بود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید